Qayd etilganidek, so‘nggi to‘rt yilda milliy standartlarning yarmi xalqaro talablarga to‘liq uyg‘unlashtirildi. Mamlakatimiz akkreditatsiya tizimi 185 ta davlat orasida 29-o‘rinni egalladi. Milliy laboratoriyalar natijalari Germaniya, Koreya va Yaponiya kabi 37 ta davlat tomonidan tan olina boshladi.
Shu bilan birga, xavf darajasi yuqori bo‘lgan 156 ta tovar pozitsiyasini majburiy davlat ro‘yxatidan o‘tkazish bekor qilindi. Majburiy sertifikatdan o‘tadigan tovarlar pozitsiyasi 27 foizga qisqardi.
Bu tufayli sohada adolatli raqobat muhiti shakllangani, ortiqcha ovoragarchilik kamayganini tadbirkorlarning o‘zi ham tan olmoqda.
Shu bilan birga, sohada hali yechimini kutayotgan masalalar ko‘pligi ta’kidlandi. Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayonida birinchi navbatda texnik tartibga solish tizimi to‘liq xalqaro talablarga mos bo‘lishi shartligi qayd etildi.
Avvalo, mahsulotni baholashda korxona faoliyatini tekshirish amaliyoti tadbirkorlar noroziligiga sabab bo‘layotgani ko‘rsatib o‘tildi. Amaldagi tartibga ko‘ra, talabga javob bermaydigan mahsulot aniqlanganda, uning aylanmasi emas, uni ishlab chiqargan tadbirkorning faoliyati cheklanmoqda.
Rivojlangan davlatlar tajribasida xavf-tahlilga asoslangan bozor nazorati tizimi amal qiladi. Bunda ishlab chiqaruvchi mahsulot muvofiqligini deklaratsiyalash orqali barcha mas’uliyatni o‘z zimmasiga oladi, sifat va xavfsizlikni kafolatlaydi.
Shu munosabat bilan mamlakatimizda davlat nazoratidan bosqichma-bosqich voz kechilib, bozor nazorati tamoyillariga o‘tiladi. Buning uchun “Bozor nazorati to‘g‘risida” alohida qonun loyihasi ishlab chiqildi.
Eskirgan standartlar va samarasiz texnik reglamentlardan voz kechish va to‘liq xalqaro standartlarga o‘tish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Hozirda 33 mingdan ortiq standart mavjud bo‘lib, ularning 50 foizi eskirgan yoki xalqaro talablarga mos emas.
Shu bois, 6 ta texnik reglament bekor qilinadi, 29 tasi qayta ko‘rib chiqiladi. Joriy yilda 4 ming 460 ta, kelgusi yilda 2,5 mingdan ziyod, 2028-yilda esa 817 ta xalqaro standartni qabul qilish maqsad qilingan.
2026-yil 1-iyuldan to‘qimachilik, charm, mebel, elektrotexnika, avtomobilsozlik, axborot texnologiyalari, 2027-yildan boshlab neft-gaz, metallurgiya, transport, qurilish mahsulotlari, tibbiy buyumlar, 2028-yildan boshlab esa energetika, kimyo, ekologiya va xizmat ko‘rsatish sohalarida ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatishni to‘liq xalqaro standartlar asosida tashkil etish rejalari ma’lum qilindi.
Sertifikatsiya jarayonini yanada soddalashtirish zarurligi qayd etildi. Hozirgi murakkab tizim tannarx asossiz oshishiga, byurokratiya va korrupsiyaga sharoit yaratayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Xavf-tahlil asosida baholash tizimi joriy etilib, qolgan tovar pozitsiyalari bo‘yicha ham majburiy sertifikatlashni bekor qilish va bosqichma-bosqich deklaratsiyalashga o‘tkazish taklif qilindi.
Umuman, “Mahsulotning umumiy xavfsizligi to‘g‘risida”gi qonun loyihasini qabul qilish maqsadga muvofiq ekani ta’kidlandi.
Sohada institutsional o‘zgarishlar amalga oshiriladi. Texnik tartibga solish agentligi tarkibidagi tashkilotlar “O‘ztest” markazini tugatish va Akkreditatsiya markazini Vazirlar Mahkamasi bo‘ysunuviga o‘tkazish orqali 5 tadan 3 taga qisqartirilishi belgilandi.
Sinov va sertifikatlash xizmatlarini to‘liq xususiy sektorga berish taklif qilindi. Ayni paytda xususiy sektorda barcha sohalarni qamrab olgan 207 ta sinov laboratoriyasi va 73 ta sertifikatlash idorasi faoliyat yuritmoqda. Sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish maqsadida Angliyaning “Intertek”, Shveytsariyaning “SGS”, Fransiyaning “Bureau Veritas”, Germaniyaning “TÜV” kabi yetakchi xalqaro kompaniyalari jalb qilinadi.
Taqdimotda “SUz” milliy muvofiqlik belgisini joriy etish, akkreditatsiya organining mustaqilligini ta’minlash, sinov laboratoriyalari faoliyatini raqamlashtirish, metrologiya tizimini isloh qilish hamda etalon bazasini kengaytirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari bildirilgan taklif va tashabbuslar yuzasidan tadbirkorlarning fikr-mulohazalarini tingladi hamda yangi tizimni joriy qilish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

Обсуждены вопросы ускорения реформ в сфере технического регулирования
Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраля ознакомился с презентацией по кардинальному обновлению сферы технического регулирования на основе международных требований.
За последние четыре года половина национальных стандартов полностью гармонизированы с международными требованиями. Аккредитационная система нашей страны заняла 29-е место среди 185 государств. Результаты национальных лабораторий начали признаваться 37 странами, включая Германию, Корею и Японию.
Наряду с этим отменено требование об обязательной государственной регистрации 156 товарных позиций с высоким уровнем риска. Количество товаров, подлежащих обязательной сертификации, сократилось на 27 процентов.
Благодаря этому в сфере сформировалась справедливая конкурентная среда и уменьшилась бюрократия, что признают сами предприниматели.
Отмечено, что в то же время в сфере остается много нерешенных вопросов. Подчеркнуто, что в процессе присоединения к Всемирной торговой организации в первую очередь система технического регулирования должна полностью соответствовать международным требованиям.
Указано, что практика проверки деятельности предприятий при оценке продукции становится причиной недовольства предпринимателей. Согласно действующему порядку, при признании продукции несоответствующей требованиям ограничивается не ее оборот, а деятельность производящего эту продукцию предпринимателя.
В развитых странах действует система рыночного контроля, основанная на анализе рисков. В такой модели производитель, декларируя о соответствии продукции, полностью берет ответственность на себя и гарантирует качество и безопасность.
В этой связи в нашей стране планируется поэтапный отказ от государственного контроля и переход к механизмам рыночного надзора. Для этого подготовлен отдельный законопроект «О рыночном контроле».
Отмечено, что необходимо отказаться от устаревших стандартов и неэффективных технических регламентов и полностью перейти на международные стандарты. В настоящее время существует более 33 тысяч стандартов, 50 процентов из них являются устаревшими или не соответствуют международным требованиям.
В этой связи планируется отменить 6 технических регламентов, а 29 – пересмотреть. В текущем году намечено принять 4 тысяч 460 международных стандартов, в следующем году – более 2,5 тысяч, в 2028 году – 817.
Доложено о планах полностью внедрить международные стандарты в производство и оказание услуг в текстильной, кожевенной, мебельной, электротехнической, автомобильной промышленности и сфере информационных технологий с 1 июля 2026 года, нефтегазовой, металлургической, транспортной отраслях, индустрии стройматериалов и медицинских изделий с 2027 года, а также в энергетике, химической промышленности, экологии и сервиса с 2028 года.
Отмечена необходимость дальнейшего упрощения процесса сертификации. Указано, что действующая громоздкая система приводит к необоснованному росту себестоимости, создает условия для бюрократии и коррупции. Предложено внедрить систему оценки на основе риск-анализа, отменить обязательную сертификацию и по оставшимся товарным позициям и поэтапно перейти к декларированию.
В целом целесообразно принять Закон «Об общей безопасности продукции», отмечено на презентации.
В сфере будут проведены институциональные преобразования. Принято решение о сокращении числа организаций в структуре Агентства по техническому регулированию с пяти до трех за счет упразднения центра “Узтест” и перевода Центра аккредитации в подчинение Кабинета Министров.
Предложено полностью передать услуги по тестированию и сертификации частному сектору. В настоящее время в частном секторе функционируют 207 испытательных лабораторий и 73 сертификационные учреждения, охватывающие все отрасли. С целью формирования здоровой конкурентной среды планируется привлечение ведущих международных компаний, в числе которых “Intertek” (Англия), “SGS” (Швеция), “Bureau Veritas” (Франция), “TÜV” (Германия).
На презентации были рассмотрены вопросы внедрения национального знака соответствия “СUz”, обеспечения независимости органов аккредитации, цифровизации деятельности испытательных лабораторий, реформирования системы метрологии и расширения эталонной базы.
Выслушав мнения и предложения предпринимателей относительно предложенных инициатив и проектов, глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные поручения по внедрению новой системы.