O‘zbekiston – Iordaniya munosabatlarida yangi davr boshlanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi bilan Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi o‘rtasida diplomatik munosabatlar 1993 yilning fevral oyida o‘rnatilgan. 1994 yilning iyun oyida Toshkentda Iordaniya elchixonasi o‘z faoliyatini boshlagan. Hozirda qarorgohi Ar-Riyozda bo‘lgan O‘zbekiston elchisi bir vaqtning o‘zida Ammanda akkreditatsiyadan o‘tgan.
So‘nggi yillarda ikki tomonlama aloqalar yangi sur’atga ega bo‘ldi. Tomonlar o‘zaro manfaatli muhim salohiyatga tayangan holda hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish istagini namoyon etmoqda. Joriy yilda diplomatik pasport egalari uchun viza rejimini bekor qilish to‘g‘risidagi bitim, shuningdek, Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan qo‘shma hamkorlik dasturi imzolangani e’tiborli. Bu qadamlar o‘zaro munosabatlarni izchil davom ettirish va yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilmoqda.
O‘zbekistonning Islom hamkorlik tashkiloti, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro tuzilmalar kabi ko‘p tomonlama formatlardagi ishtiroki O‘zbekiston – Iordaniya munosabatlarini chuqurlashtirish uchun qo‘shimcha platforma yaratmoqda.
O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2024 yilda qariyb 4,6 million AQSH dollarini tashkil etdi. Joriy yilning birinchi yarmida esa bu ko‘rsatkich 4,3 million dollar bo‘lgani savdo-iqtisodiy aloqalar kengayib borayotganini ko‘rsatadi. Mamlakatimiz Iordaniyaga mis, quritilgan meva, yong‘oq va to‘qimachilik mahsulotlarini eksport qilmoqda. Iordaniyadan amalga oshirilayotgan import tarkibida esa farmatsevtika, kimyo mahsulotlari, asbob-uskuna va mashinalar salmoqli bo‘lmoqda.
Ikki mamlakat investitsiya, sanoat va savdo vazirlari o‘rtasidagi 2025 yildagi muzokaralar hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladi. Tovarlarning mamlakatlarimiz bozorlariga chiqishini soddalashtiradigan imtiyozli savdo bitimini imzolash, tog‘-kon sanoati, jumladan, fosfatlar, mis va boshqa foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlash sohasida hamkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoatidagi aloqalarni mustahkamlash, farmatsevtika, to‘qimachilik, yengil sanoat va raqamli iqtisodiyot jabhalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhim yo‘nalishlar qatoriga kiradi.
Iordaniya Podshohining O‘zbekistonga oliy darajadagi tashrifi davlatlarimiz o‘rtasidagi ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik aloqalarini yangi bosqichda davom ettirish uchun imkoniyat yaratishi kutilmoqda. Bu o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish va gumanitar aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilishi bilan ahamiyatli bo‘lishi shubhasiz.
Samarqand shahri aeroportida Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi Podshohi Abdulla II ibn al-Husaynni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Milliy kuy-qo‘shiq va raqslardan iborat tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Iordaniya Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida qadimiy Samarqand shahrining ulug‘vor tarixiy obidalari bilan tanishdi.
Davlat rahbarlari avval Shohi Zinda majmuasiga tashrif buyurdilar.
Mazkur ziyoratgoh Payg‘ambarimiz Muhammad alayhissalomning sahobalaridan biri Qusam ibn Abbos va boshqa arboblarning maqbaralaridan tashkil topgan. Majmuaning tarixiy, madaniy va badiiy ahamiyati shundaki, u me’morchilik va bezak san’atining bir necha asr davomidagi taraqqiyotini aks ettiradi. Shohi Zinda 2001 yilda YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan.
Rasman Payg‘ambarimiz Muhammad alayhissalomning qizi Fotima va kuyovi Ali ibn Abu Tolibning avlodlari hisoblangan Hoshimiylar sulolasi vakili bo‘lgan Iordaniya Podshohi Qusam ibn Abbos xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Qur’on tilovat qilindi.
Amir Temur maqbarasi ziyorati chog‘ida Iordaniya delegatsiyasiga buyuk bobomizning davlatchilik siyosati, harbiy mahorati, turli mamlakatlar bilan diplomatik aloqalari haqida so‘zlab berildi. Sohibqironning hayoti va faoliyati, u tuzgan davlat o‘z davrining eng ulkan mamlakati bo‘lgani mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Davlat rahbarlari Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalaridan iborat Registon majmuasida ham bo‘ldilar. Bu obidalar asrlar davomida ilm-fan markazi bo‘lgan, yuzlab olim va tadqiqotchilarni kamolga yetkazgan. O‘zining mukammal joylashuvi va uyg‘unligi tufayli Registon haqli ravishda Samarqandning “tashrif qog‘ozi” hisoblanadi.
Tanishuv chog‘ida oliy martabali mehmonga ushbu inshootlarning bunyod etilish tarixi va naqshlarining o‘ziga xos jihatlari, maydonda olib borilgan restavratsiya ishlari haqida ma’lumot berildi.
Shundan so‘ng Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan birgalikda Samarqand xalqaro turizm markazidagi “Boqiy shahar” tarixiy-etnografik majmuasini borib ko‘rdi.
Oliy martabali mehmon xalqimizning boy madaniy merosi, hunarmandchilik va amaliy san’atini aks ettiruvchi ko‘rgazmalarni tomosha qildi. Raqs jamoalarining chiqishlari namoyish etildi.
Bu yerda xalqimizning buyuk o‘tmishi ramzlari to‘plangan, tarixiy shaharlarimizdagi diqqatga sazovor joylarning nusxalari barpo etilgan. Milliy an’analarimiz bilan birga do‘st xalqlar bilan aloqalar tarixi ham aks ettirilgan.
Bunday ma’no-mazmun, tarix va bugungi kun uyg‘unligi mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
O‘zbekiston – Iordaniya sammitining asosiy tadbirlari, shu jumladan, oliy darajadagi muzokaralar 26 avgust kuni bo‘lib o‘tadi.

Начинается новая веха в Узбекско-Иорданских отношениях
Дипломатические отношения между Республикой Узбекистан и Иорданским Хашимитским Королевством были установлены в феврале 1993 года. В июне 1994 года в Ташкенте открылось посольство Иордании.
В последние годы узбекско-иорданские отношения обрели новую динамику. Обе стороны выражают стремление к расширению и углублению взаимовыгодного сотрудничества, опираясь на имеющийся значительный потенциал. В текущем году были подписаны Соглашение о безвизовом режиме для владельцев дипломатических паспортов и Программа сотрудничества внешнеполитических ведомств на 2025–2027 годы. Эти документы способствуют поступательному развитию двусторонних связей и их выведению на новый уровень.
Участие Узбекистана в многосторонних структурах, таких как Организация исламского сотрудничества, Организация экономического сотрудничества и другие, придает дополнительный импульс углублению взаимодействия с Иорданией.
Товарооборот между двумя странами в 2024 году составил около 4,6 миллиона долларов. В первой половине текущего года этот показатель достиг 4,3 миллиона долларов, что свидетельствует о наращивании торгово-экономических связей. Узбекистан экспортирует в Иорданию медь, сушеные фрукты, орехи и текстильные изделия. Основу импорта из Иордании составляют фармацевтическая, химическая продукция и различное оборудование.
Переговоры между министрами инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Иордании, состоявшиеся в 2025 году, подтвердили обоюдную готовность сторон к расширению партнерства. В качестве приоритетов обозначены подписание соглашения о преференциальной торговле, способствующего упрощению выхода товаров на рынки обеих стран, развитие сотрудничества в горнодобывающей промышленности, в том числе в области добычи и переработки фосфатов, меди и других полезных ископаемых, укрепление кооперации в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, реализация совместных проектов в фармацевтической, текстильной, легкой промышленности и сфере цифровой экономики.
Визит Короля Иордании в Узбекистан на высшем уровне, несомненно, откроет возможности для выведения двустороннего и многостороннего сотрудничества между нашими государствами на новый уровень. Это будет способствовать дальнейшему наращиванию товарооборота, реализации инвестиционных проектов и укреплению гуманитарных связей.
Сначала главы государств посетили комплекс Шахи-Зинда. Он состоит из мавзолеев сподвижника Пророка Мухаммада Кусама ибн Аббаса и других деятелей. Историческая, культурная и художественная ценность комплекса в том, что он дает представление о развитии архитектуры и декоративного искусства на протяжении нескольких столетий. Комплекс Шахи-Зинда был включен в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2001 году.
Главы государств также посетили комплекс Регистан, ансамбль которого состоит из медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллакори. Эти памятники на протяжении веков привлекали исследователей и служили школой для сотен ученых. Своей симметрией и архитектурным обликом Регистан заслуженно является «визитной карточкой» Самарканда.
После этого Король Иорданского Хашимитского Королевства Абдалла II ибн аль-Хусейн вместе с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым посетил историко-этнографический парк «Вечный город» в международном туристическом центре города Самарканда.
В комплексе сконцентрированы главные символы старины и воспроизведены узнаваемые детали достопримечательностей исторических городов Узбекистана. Наряду с национальными традициями здесь нашла отражение история международной дипломатии. Такое сочетание смысла, истории и современности произвело на гостей большое впечатление.
Основные мероприятия узбекско-иорданского саммита, включая переговоры на высшем уровне, состоятся 26 августа.