Olimpiya shaharchasi qurib bitkazildi
Uning qurilishiga 2022 yil 9 noyabrda tamal toshi qo‘yilgan edi. O‘shanda davlatimiz rahbari Olimpiya shaharchasi xalqimizning yuksak bunyodkorlik salohiyati va o‘zbek sportining olamshumul yutuqlari ramziga aylanishi, me’moriy jihatdan mukammal, energiya tejamkor va eng ilg‘or innovatsion yechimlarni mujassam qilgan zamonaviy majmua bo‘lishini ta’kidlagandi.
Shunday ham bo‘ldi – qisqa vaqt ichida 100 gektardan ziyod maydonda muhtasham majmua qad rostladi. Qariyb 290 million dollarlik ushbu noyob loyiha “CAMC Engineering” kompaniyasi tomonidan xalqaro talablarga muvofiq amalga oshirildi.
Shaharchada 5 ta asosiy sport majmuasi joylashgan.
Xususan, Velodrom murakkab muhandislik yechimlari asosida, o‘ziga xos dizaynda qurilgan. Uning yog‘och qoplamasi sifati, trayektoriyasi va burilish burchaklari Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi talablariga javob beradi. Jumladan, yo‘lak eng mustahkam daraxtlardan yasalgan, qavatma-qavat yotqizilgan. Bu sifat muntazam saqlanishi uchun velodromda yil davomida bir xil harorat ta’minlanadi. Hatto velosportchilarga havo qarshiligigacha inobatga olingan.
Trekka yorug‘lik bir xil va teng darajada tushadi. Bu sportchilarga qulaylik bo‘lishi bilan birga, tomosha va televizion translyatsiya me’yorlariga ham mos. O‘rindiqlar 2 ming 200 kishiga mo‘ljallangan. Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining yangi talabi bo‘yicha tomosha joylariga himoya to‘sig‘i o‘rnatilgan.
Shuningdek, majmua ko‘p funksiyali bo‘lib, bu yerda stol tennisi, qilichbozlik bo‘yicha musobaqa va mashg‘ulotlar o‘tkazish ham mumkin. Bunday darajadagi velodrom O‘zbekistonda birinchisi.
Mutasaddilarga hududlarda sharoit yaratib, velosportni rivojlantirish bo‘yicha dastur tayyorlash vazifasi qo‘yildi.
Prezidentimiz stol tennisi hammabop, arzon va qulay sport ekanini ta’kidlab, har bir maktab va mahallada uni ommalashtirish, anjomlarini ishlab chiqarish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Shaharcha markazida 12 ming o‘rinli stadion joylashgan. Xalqaro turnirlar paytida bu yerda tantanali marosimlar tashkil etiladi. Asosiysi, yashil maydon va 9 qatorli yugurish yo‘lagida yengil atletikaning 48 ta yo‘nalishi bo‘yicha musobaqalar o‘tkaziladi. Jumladan, jahon chempionati, Brilliant ligasi, paraatletika bahslari, ko‘zi ojizlar o‘rtasida IBSA o‘yinlarini tashkil etish mumkin. Boshqa paytlarda stadiondan mahalliy o‘quv-yig‘inlar, amaliy mashg‘ulotlar orqali dual ta’limda foydalaniladi.
Stadiondagi to‘rt qavatli binoda terma jamoalar mutaxassislari va sport federatsiyalari faoliyat yuritadi.
Yengil atletika va para sport turlari aholi salomatligini mustahkamlashda juda samarali. Olimpiya va Osiyo o‘yinlarida ular bo‘yicha dastur ham keng. Lekin yurtimizda bu imkoniyatlar to‘la ishga solinmayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois yengil atletikaning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha topshiriq berildi. Unga ko‘ra, viloyatlardagi stadionlar rekonstruksiya qilinib, yengil atletika uchun sharoitlar yaxshilanadi, xorijdan murabbiylar olib kelinadi, sportchilar mahoratini oshirish maqsad qilib qo‘yiladi.
Ulkan suv sporti saroyi ham zamonaviy va qulay. Unda 25×50 metrli suzish va 25×20 metrli suvga sakrash havzalari, mashg‘ulotlar uchun basseyn va trenajyor zallari bor. Barcha sharoitlar va o‘lchamlar xalqaro olimpiya standarti talablariga javob beradi.
Yaqinda “World Aquatics” federatsiyasi delegatsiyasi majmuani ko‘rikdan o‘tkazdi va buni tasdiqladi. Ya’ni, bu yerda suzish, suvga sakrash, sinxron suzish, suv polosi bo‘yicha qit’a va jahon chempionatlari, Olimpiya dasturidagi nufuzli musobaqalarni tashkil etish imkoniyati bor. Ularni 2 mingdan ziyod muxlislar tomosha qilishi mumkin.
Davlatimiz rahbari suv sport turlarini rivojlantirish, xalqaro turnirlarda natijalarni yaxshilash bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
Jamoaviy va yakkakurash sport turlari majmualari ham xalqaro talablar darajasida bunyod etilgan. Ularning har biri uch qavatli, 2 ming o‘rinli. Jumladan, birinchisida voleybol, basketbol va gandbol bo‘yicha mashg‘ulot va xalqaro musobaqalarni o‘tkazish mumkin. Yakkakurashlar majmuasi dzyudo, boks, taekvondo kabi sport turlarini rivojlantirishga asos bo‘ladi.
Prezidentimiz shu yerda sportchilar bilan suhbatlashdi.
– Xalqaro musobaqalarda bayrog‘imizni baland ko‘tarib, mamlakatimiz rivojini namoyon etyapsizlar. Sizning har bir yutug‘ingiz xalqimiz uchun katta g‘urur, yoshlarimizga kuch, dalda. Bu harakatlarni davom ettirib, bolalarni ortingizdan ergashtirib, sportimizni yanada yuksaltirishingizni tilaymiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Olimpiya shaharchasida futbol, voleybol, tennis, chim ustida xokkey, yengil atletika kabilar bo‘yicha 15 ta ochiq maydon ham barpo etildi.
Bundan tashqari, 400 o‘rinli paralimpiya yotoqxonasi, sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi qurilishi yakuniy bosqichda.
Shaharchadagi barcha inshootlar energiya tejamkor bo‘ladi. Avtoturargohlar ustida quyosh panellari o‘rnatiladi.

Строительство Олимпийского городка завершено
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 августа посетил Олимпийский городок, возведенный в Ташкенте.
Строительство началось 9 ноября 2022 года. Тогда глава государства отметил, что Олимпийский городок станет символом высокого созидательного потенциала нашего народа и выдающихся достижений узбекского спорта, будет отличаться совершенной архитектурой, энергоэффективностью и воплощением самых передовых инновационных решений.
Эти слова полностью оправдались – в короткие сроки на площади более 100 гектаров построен впечатляющий комплекс. Уникальный проект стоимостью почти 290 миллионов долларов был реализован компанией CAMC Engineering в соответствии с международными стандартами.
Особого внимания заслуживает велодром, построенный на основе сложных инженерных решений и оригинальному дизайну. Качества, траектория и углы поворота его трека соответствуют требованиям Международного олимпийского комитета. В многослойном покрытии использована древесина самых прочных пород. Чтобы сохранять качество покрытия, внутри велодрома круглый год будет поддерживаться стабильная температура. Учтено даже сопротивление воздуха. Освещение организовано равномерно и оптимально как для удобства спортсменов, так и для зрителей и телевизионных трансляций. Трибуны рассчитаны на 2 200 человек. В соответствии с новыми требованиями МОК на зрительских местах установлены защитные ограждения. Кроме того, велодром многофункционален: здесь можно проводить соревнования и тренировки по настольному теннису и фехтованию. Это первый объект подобного уровня в Узбекистане. Президент поручил подготовить программу по развитию велоспорта в регионах и созданию для этого необходимых условий.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что настольный теннис — это доступный и массовый вид спорта, и поручил активно внедрять его в школах и махаллях, а также наладить производство необходимого инвентаря.
В центре городка расположен стадион на 12 тысяч мест. Во время международных турниров здесь будут проходить торжественные церемонии, а на зеленом поле и девятиполосной беговой дорожке смогут проводиться соревнования по 48 видам легкой атлетики, включая чемпионаты мира, «Бриллиантовую лигу», параолимпийские состязания и Игры IBSA для слабовидящих. В остальное время стадион будет использоваться для учебно-тренировочных сборов и дуального образования. В четырехэтажном здании при стадионе разместятся специалисты национальных сборных и спортивных федераций.
Глава государства подчеркнул, что легкая атлетика и паралимпийские дисциплины имеют большое значение для укрепления здоровья населения и широко представлены в программах Олимпийских и Азиатских игр, однако в нашей стране их потенциал используется не в полной мере. В этой связи было поручено разработать комплекс мер по развитию всех направлений легкой атлетики: реконструировать стадионы в регионах, улучшить условия для занятий, привлечь иностранных тренеров и повысить мастерство спортсменов.
Комплексы для игровых видов и единоборств также построены на уровне международных стандартов. Каждый из них трехэтажный, с трибунами на 2 тысячи мест. В одном проходить тренировки и международные соревнования по волейболу, баскетболу и гандболу, а в зале единоборств – по дзюдо, боксу и тхэквондо.
– На международных аренах вы поднимаете наш флаг и демонстрируете развитие страны. Каждая ваша победа — это гордость для народа, сила и вдохновение для молодежи. Продолжайте эти усилия, ведите за собой юниоров и еще выше поднимайте наш спорт, — сказал Шавкат Мирзиёев.