O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari “Zamonlar sadosi” ko‘rgazmasi bilan tanishdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan birga Samarqanddagi xalqaro turizm markazida tashkil etilgan “Zamonlar sadosi” ko‘rgazmasiga tashrif buyurdilar.
Mehmonlarga ko‘rgazmaning asosiy qismi — tungi sahro manzarasi namoyish etildi. Yulduzli osmonda burjlar, Mirzo Ulug‘bek xaritasi va meridianlar namoyon bo‘ladi. Tomoshabin xuddi Buyuk Ipak yo‘li bo‘ylab harakatlanayotgan karvon kabi qum tepaliklar orasidan o‘tadi. Yo‘l bo‘ylab insoniyat sivilizatsiyasining rivojlanish tarixi yoritib boriladi.
O‘zbek va turkman san’atkorlari ijrosida dutor va tanbur chalindi, buyuk shoirlar Alisher Navoiy va Maxtumquli g‘azallari o‘qildi.
Innovatsion taqdimotda maxsus jilolar va teatrlashtirilgan sahnalar keng qo‘llanilgani mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана посетили выставку «Миражи времени»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым посетили выставку «Миражи времени», организованную в международном туристическом центре в Самарканде.
Гостям был представлен главный элемент экспозиции – ночная пустыня, в звездном небе над которой появляются знаки Зодиака, карта звездного неба Улугбека, меридианы. Зритель идет сквозь барханы словно караван по Великому Шелковому пути. Вдоль маршрута, как по часам времени, создается полное изложение истории развития цивилизации.
В инновационной презентации были широко применены спецэффекты, театрализованные представления, которые вызвали большой интерес у посетителей.