Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish hamda yil yakuniga qadar amalga oshirilishi lozim bo‘lgan asosiy vazifalar bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi yillarda viloyat izchil rivojlanmoqda. Lekin bu barcha tumanlarda mutanosib emas.
Masalan, hudud sanoatining qariyb yarmi Samarqand shahriga to‘g‘ri keladi. O‘tgan yetti oyda viloyatda 600 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya o‘zlashtirilgan. Lekin ularning 78 foizi Samarqand shahri, Kattaqo‘rg‘on, Pastdarg‘om va Samarqand tumanlari hissasiga to‘g‘ri kelgan. So‘nggi besh yilda elektr iste’moli 1,5 baravarga oshgan. Qishloq xo‘jaligida hosildorlik, suvni tejash yetarli emas.
Shu kabi tahlillardan kelib chiqib, Prezidentimiz tadbirkorlik, investitsiya, sanoat, turizm sohalaridagi imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Mahallalarda tadbirkorlik va dehqonchilikni qo‘llab-quvvatlash, uzum va pista yetishtirishni ko‘paytirish, serqatnov yo‘llar bo‘yida xizmat ko‘rsatish sohasida aholini ishli qilish zarurligi ta’kidlandi.
“Urgut” erkin iqtisodiy zonasining 15 ta tumandagi hududi va viloyatdagi 106 ta sanoat zonasini infratuzilma bilan ta’minlash uchun shu yilning o‘zida 170 milliard so‘m ajratilgan. Lekin ularda 620 gektar yer bo‘sh turibdi. Mutasaddilarga infratuzilma muammosini hal etib, ushbu maydonlarga tadbirkorlarni jalb etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Oqdaryo va Pastdarg‘omdagi podstansiyalarni yangilash, yil yakunigacha Kattaqo‘rg‘on tumani va Samarqand shahrida quvvati 250 megavatt bo‘lgan 2 ta quyosh elektr stansiyasini ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Viloyatda turizm sohasida 20 mingta doimiy ish o‘rni yaratish va eksportni 500 million dollarga yetkazish imkoniyati borligi qayd etildi. Buning uchun jozibador dasturlarni ko‘paytirish, yo‘llarni va jamoat transportini qulay qilish zarurligi ta’kidlandi. Turizm salohiyati yuqori 100 ta mahalla va qishloqda “turizm ipotekasi” dasturi asosida yangi sayohat manzillari ochish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
– Odamlarimiz biz belgilab olgan juda katta vazifalarning ijrosini kutyapti. Har bir hokim hududidagi imkoniyatdan to‘g‘ri foydalanib, mahsulot chiqarib, odamlarga ish o‘rni yaratmasa, buni chetdan kelib hech kim qilib bermaydi. Natijadorlikni har yili oshirib borish zarur. Qolgan to‘rt oy kelgusi yilga mustahkam zamin yasaydigan oylar bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha viloyat va tumanlar hokimlari, soha mutasaddilari axborot berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по социально-экономическому развитию Самаркандской области и основным задачам, которые необходимо выполнить до конца года.
В последние годы область динамично развивается. Однако темпы роста отличаются от района к району.
Так, почти половина промышленности региона приходится на город Самарканд. За последние семь месяцев освоено 600 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций. Но 78 процентов этой суммы пришлись на город Самарканд, Каттакурганский, Пастдаргомский и Самаркандский районы. За последние пять лет потребление энергии выросло в 1,5 раза. В сельском хозяйстве неравномерная урожайность и высокий расход воды.
Указано на необходимость поддержки предпринимательства и приусадебного хозяйства в махаллях, расширения выращивания винограда и фисташки, обеспечения занятости людей в сфере придорожного сервиса.
В этом году на обеспечение инфраструктурой территорий свободной экономической зоны «Ургут» в 15 районах и 106 промышленных зон области выделено 170 миллиардов сумов. Однако в них не используются 620 гектаров земель. Ответственным лицам поручено решить проблемы с инфраструктурой и привлечь к этим участкам предпринимателей.
Определены задачи по обновлению подстанций Акдарьи и Пастдаргома, строительству 2 фотоэлектрических станций мощностью 250 мегаватт в городе Самарканде.
Указано на наличие возможностей для создания в сфере туризма области 20 тысяч постоянных рабочих мест и доведения экспорта до 500 миллионов долларов. Для этого необходимо внедрить больше привлекательных туров, повысить удобство пользования дорогами и общественным транспортом. Дано указание организовать в 100 привлекательных с точки зрения туризма махаллях и селах новые точки интереса на основе программы «туристической ипотеки».
— Наши народ ждет реализации тех очень больших задач, которые мы определили. Если каждый хоким не будет использовать возможности своего региона, производить продукцию и создавать рабочие места для людей, никто не придет со стороны и не сделает это за них. Следующие четыре месяца должны стать месяцами, которые создадут прочную основу на следующий год, — сказал Шавкат Мирзиёев.