O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan 1 may kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari va yirik kooperatsiya loyihalarining borishi muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev joriy yil 30 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha referendum muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan dildan qutladi.
Davlatimiz rahbari, o‘z navbatida, Qozog‘iston yetakchisi va qardosh xalqini davlat bayrami – Birdamlik kuni bilan samimiy tabrikladi.
Muloqot chog‘ida davlat rahbarlarining qarorlarini o‘z navbatida amalga oshirish, eng avvalo, ustuvor tarmoqlardagi kooperatsiya dasturlarini tayyorlash va bajarish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shu munosabat bilan hukumatlarga shu hafta Toshkent shahrida o‘tadigan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi davomida qo‘shma loyihalarni jadallashtirish yuzasidan chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.

В начале беседы Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев искренне поздравил с успешным проведением референдума по внесению изменений в Конституцию Республики Узбекистан, прошедшего 30 апреля этого года.
В свою очередь, глава нашего государства тепло поздравил лидера и братский народ Казахстана с государственным праздником – Днем единства.
В ходе разговора важное внимание было уделено вопросам своевременной реализации решений глав государств, прежде всего подготовки и выполнения программ кооперации в приоритетных отраслях.
В этой связи правительствам поручено принять меры по ускорению совместных проектов в ходе предстоящего заседания Межправительственной комиссии, которое состоится на этой неделе в городе Ташкенте.