Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 23 mart kuni oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, bahorgi ekin mavsumini samarali tashkil etish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Oziq-ovqat ta’minoti aholi farovonligida va inflyatsiyani jilovlashda eng muhim omillardan biri. So‘nggi yillarda oziqbop mahsulotlar yetishtirishga 200 ming gektar yer ajratilgani hamda 500 ming gektar qo‘shimcha yerlar foydalanishga kiritilgani ichki bozorda narx-navoni barqaror saqlashga xizmat qilayapti.
Xalq dasturxoni to‘kin bo‘lishi uchun davlatimiz rahbarining farmoni bilan 2024 yil 1 yanvargacha 35 turdagi oziq-ovqat mahsulotlariga bojlardan imtiyoz berildi. Bundan tashqari, 1 maydan ijtimoiy reyestrga kirgan aholiga mol, qo‘y va parranda go‘shti, tuxum va o‘simlik yog‘i xarid qilsa, qo‘shilgan qiymat solig‘i qaytariladi. Bu orqali 2 milliondan ortiq oilaga yengillik bo‘ladi.
Jahonda oxirgi ikki yilda oziq-ovqat inflyatsiyasi yiliga 15-20 foizdan pasaymayapti. O‘simlik yog‘i, sut va go‘shtning narxi so‘nggi 30 yildagi eng yuqori darajaga ko‘tarilgan. Transportda tashish, o‘g‘it va yoqilg‘i xarajatlari oshib ketgani ham oziq-ovqat narxlariga o‘z ta’sirini ko‘rsatayapti.
Tahlillarga ko‘ra, bu holat 2023 yilda ham, kelgusi yillarda ham saqlanib qoladi. Shu bois oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirish, odamlarni band qilish bo‘yicha qo‘shimcha imkoniyatlar topish kerak.
Yig‘ilishda hududlardagi ana shunday imkoniyatlar tahlil qilinib, ularni ishga solish chora-tadbirlari belgilandi.
– Oziq-ovqat uchun hamma sharoit qilib berildi. Boshqa qo‘shimcha yer berishning iloji yo‘q. Endi ilm, mehnat va samarali texnologiyalar bilan mahsuldorlikni oshirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘tgan yili oziq-ovqat yetishtirishga imtiyozli kreditlar ajratish, urug‘, ko‘chat, o‘g‘it va mahsulot sotib olishni to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyalashtirish yo‘lga qo‘yilgani yaxshi samara bergan edi. Joriy yilda bu maqsadga 6 trillion 200 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi belgilandi.
Jumladan, Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasidan meva-sabzavotchilikka aylanma mablag‘lar uchun 700 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi 130 million dollar mablag‘ni tadbirkorlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri ajratadi. Buning uchun tadbirkorlar o‘z loyihalarini vazirlikning shaffof elektron platformasi orqali taqdim qiladi. Ajratilgan kreditning 20 foizi oldindan, qolgan 80 foizi 10 yil davomida bo‘lib-bo‘lib to‘lanadi. Bunda “bank ustamasi” bo‘lmagani tufayli kredit foizi ham arzon bo‘ladi.
Shuningdek, JICA tomonidan oziq-ovqat yetishtirish va qayta ishlashga 200 million dollar ajratilayotgani qayd etildi.
Ushbu mablag‘lardan samarali foydalanib, yangi bog‘lar tashkil qilish zarurligi ta’kidlandi.
Qishloq xo‘jaligini sanoatlashtirish, odamlarni ishli qilish borasidagi imkoniyatlar ham ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, pilla bir oyda eng tez tayyor bo‘ladigan daromadli mahsulot. Lekin, tumanlarda bu bo‘yicha loyiha kam.
Shu bois aholiga yaqin lalmi va yaylov maydonlarni o‘zlashtirib, pilla klasterlari tashkil qilish vazifasi qo‘yildi. Bu yerlar Vetnam tajribasi asosida odamlarga 1-2 gektardan ham tut, ham oziq-ovqat ekish uchun beriladi. Natijada tarmoqda 2 million aholini band qilish va 600 million dollar qo‘shimcha eksport imkoniyati paydo bo‘ladi.
Yana bir foydalanilmayotgan manba – dala va kollektor-drenajlar atrofidagi yerlar. Bunday joylarni aniqlab, fermer xo‘jaligi ishchilari va ehtiyojmand aholiga ijaraga berish mumkinligi aytildi.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligini texnika bilan ta’minlash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
bugungi kunda klaster, fermer va dehqonlardan 11 mingga yaqin texnika va agregatlarga talab shakllantirilgan. Shu bois 1 apreldan mahalliy ishlab chiqarilgan barcha texnikalar xaridi uchun 15 foiz subsidiya beriladigan bo‘ldi. Import qilingan texnikalar uch yil muddatga bojxona boji va utilizatsiya yig‘imidan ozod qilinadi, ular bo‘yicha qo‘shilgan qiymat solig‘ini kechiktirib to‘lashga ruxsat beriladi. Texnika xaridi uchun 10 yil muddatga 10 foizlik kreditlar ajratiladi. Mutasaddilarga buni moliyalashtirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga ko‘p import bo‘layotgan 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotlarini yurtimizda ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi. Iqtisodiy vositalarni qo‘llab, dehqonlar va tadbirkorlarga qulay sharoitlar yaratish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda muhoakama qilingan masalalar bo‘yicha tarmoq va hududlar rahbarlari, tadbirkorlarning fikrlari eshitildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 23 марта состоялось видеоселекторное совещание по мерам наращивания производства продовольственной продукции, эффективной организации весеннего посевного сезона.
Продовольственное обеспечение является одним из важнейших факторов благосостояния населения и сдерживания инфляции. За последние годы под выращивание продовольственных культур было выделено 200 тысяч гектаров и введено в оборот дополнительно 500 тысяч гектаров земель, что способствует поддержанию стабильности цен на внутреннем рынке.
Для обеспечения достатка на столе населения в соответствии с указом главы государства от импортных пошлин сроком до 1 января 2024 года освобождены 35 видов продуктов питания. Кроме того, лица, включенные в социальный реестр, получат возврат налога на добавленную стоимость при приобретении мяса крупнорогатого скота, овец и птицы, яиц и растительного масла. Это поможет более чем 2 миллионов семей.
В последние два года продовольственная инфляция в мире фиксируется на уровне не менее 15-20 процентов в год. Цены на растительное масло, молоко и мясо выросли до самого высокого уровня за последние 30 лет. Рост цен на транспортные перевозки, удобрения и топливо также влияет на стоимость продуктов питания.
Согласно анализу, такая ситуация сохранится как в 2023 году, так и в ближайшие годы. Поэтому необходимо изыскать дополнительные возможности для увеличения производства продуктов питания и обеспечения занятости людей, отмечалось на совещании.
В связи с этим были проанализированы имеющиеся в регионах возможности, определены меры по их реализации.
— Созданы все условия для заготовки продовольственной продукции. Отныне выделение дополнительных земель невозможно. Теперь необходимо наращивать продуктивность, используя науку и эффективные технологии, повышая производительность труда, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Положительный эффект на производство продуктов питания оказали выделение в прошлом году льготных кредитов, прямое финансирование закупки семян, саженцев, удобрений и готовой продукции. В этом году на эти цели будет выделено 6 триллионов 200 миллиардов сумов.
В частности, из Сельскохозяйственного фонда на пополнение оборотных средств субъектов плодоовощеводства будет выделено 700 миллиардов сумов.
Министерство сельского хозяйства выделит 130 миллионов долларов непосредственно предпринимателям. Для этого предприниматели будут представлять свои проекты на рассмотрение через прозрачную электронную платформу министерства. 80 процентов суммы кредита можно будет погасить в рассрочку в течение 10 лет. Кредит будет доступнее благодаря отсутствию «банковской надбавки».
Также отмечалось, что на производство и переработку продовольственной продукции будет направлено 200 миллионов долларов, привлекаемые от JICA.
Подчеркнута необходимость эффективного использования этих средств и создания новых садов.
Также указаны возможности для индустриализации сельского хозяйства и обеспечения занятости населения. Например, коконы шелковицы — это доходный продукт, процесс заготовки которого занимает всего месяц. Однако возможности шелководства в некоторых районах не используются в полной мере.
В связи с этим поставлена ​​задача создать шелководческие кластеры путем освоения богарных и пастбищных земель, расположенных вблизи населенных пунктов. На основе вьетнамского опыта эти земли по 1-2 гектара будут предоставлены населению под посадку как тутовых деревьев, так и продовольственных культур. В результате, отмечалось на совещании, можно будет обеспечить заработком 2 миллиона человек и увеличить экспорт отрасли на 600 миллионов долларов.
Еще одним неиспользуемым ресурсом являются земли вокруг полей и коллекторно-дренажных сетей. Отмечалось, что пустующие земли такого типа можно предоставить в аренду работникам фермерских хозяйств и социально уязвимым семьям.
На совещании также обсужден вопрос обеспечения сельского хозяйства техникой.
Сегодня у кластеров, фермеров и дехкан сформировался спрос почти на 11 тысяч машин и агрегатов. Поэтому с 1 апреля будет предоставляться ​​15-процентная субсидия на закупку всех видов сельхозтехники отечественного производства. Ввозимая техника освобождается от уплаты таможенной пошлины и утилизационного сбора сроком на три года, будет разрешена отсрочка уплаты налога на добавленную стоимость. На приобретение техники будут выдаваться кредиты под 10 процентов годовых сроком на 10 лет.
Перед Министерством инвестиций, промышленности и торговли поставлена ​​задача расширить реализацию проектов, предусматривающих производство в стране 25 видов продовольственных товаров с наибольшей долей в импорте. Даны указания по созданию благоприятных условий для фермеров и предпринимателей с использованием различных экономических инструментов.
По обсужденным на совещании вопросам заслушаны отчеты руководителей отраслей и регионов, предпринимателей.