O‘tgan yili litsey uchun yangi bino barpo etilgan. Bu yerda ijtimoiy va aniq fanlar yo‘nalishlarida 200 dan ortiq o‘quvchi ta’lim-tarbiya olmoqda.
Davlatimiz rahbari shu yerda Vatan himoyasi va el-yurt tinchligi yo‘lida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va xodimlarning oila a’zolari bilan uchrashdi. Videoaloqa orqali tadbirga Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar vakillari ham bog‘landi.
Ma’lumki, mustaqillikka erishish, tinchlikni saqlash o‘z-o‘zidan bo‘lmaydi. Xalqimiz ham ko‘p sinovli kunlarni boshidan kechirdi.  Osoyishta hayotimizni izdan chiqarishga urinishlar, terrorchilik xurujlari bo‘ldi. Botir harbiylarimiz jasorat ko‘rsatib, g‘arazli kuchlarga qaqshatqich zarba bergan. Ming afsuski, bu kurashda yuzlab mard harbiylarimiz, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar xodimlari halok bo‘lgan.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari ularni nomma-nom yodga oldi. Bunday dovyurak farzandlarni dunyoga keltirib, haqiqiy vatanparvar qilib tarbiyalagan ota-onalarga, ularning umr yo‘ldoshlari va farzandlariga xalqimiz nomidan chuqur minnatdorchilik bildirdi.
– El-yurt uchun jonini fido qilgan o‘g‘lonlarimizni “halok bo‘lgan” deyishga til bormaydi. Ular oilasi uchun, Vatanimiz uchun hamisha barhayot, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qahramon o‘g‘lonlar xotirasini abadiylashtirish, ularning oila a’zolariga har tomonlama g‘amxo‘rlik ko‘rsatish va qo‘llab-quvvatlash davlatimiz, jamiyatimizning e’tiborida bo‘lib kelmoqda. Marhum harbiy xizmatchilar davlatimizning yuksak orden va medallari bilan taqdirlangan. Ularga bag‘ishlab “Mard o‘g‘lonlar nomi barhayot” deb nomlangan xotira kitobi nashr etilgan.
Prezident qarori bilan, 2018 yildan boshlab, halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar farzandlarini oliy ta’lim muassasalariga imtiyozli tavsiyanoma asosida o‘qishga qabul qilish yo‘lga qo‘yildi. Hozirgi kunga qadar 278 nafar o‘g‘il-qiz shu asosda oliygohlarga kirgan.
Davlatimiz rahbari harbiy xizmatchilar oilasiga e’tibor va g‘amxo‘rlik hamisha davom ettirilishini ta’kidladi. Shu maqsadda bugun “Vatan himoyasi va el-yurtimiz tinchligi yo‘lida halok bo‘lgan harbiy xizmatchilar va xodimlar oila a’zolarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident farmoni qabul qilindi.
Hozirgi kunda halok bo‘lgan harbiylar va huquq-tartibot xodimlarining 270 nafar mehnatga layoqatsiz oila a’zolari boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini olayapti. Endi, farmonga ko‘ra, har bir oila a’zosi uchun pensiya miqdori 25 foizga oshiriladi. Natijada har bir oila a’zosi o‘rtacha 2 million so‘mdan pensiya oladi.
Ikkinchidan, vafot etgan xizmatchilarning oila a’zolaridan hozirda 82 nafarining uy-joyi yo‘q, ularning 21 nafari ijarada va 61 nafari qarindoshinikida yashaydi. Bundan buyon, muhtoj oilalarga birinchi navbatda turar joy beriladi va imtiyozli ipoteka krediti olish imkoniyati yaratiladi. Oila a’zolariga ijara to‘lovi uchun 1 million 800 ming so‘mgacha pul beriladi. Bundan tashqari, halok bo‘lgan xizmatchining farzandlari bog‘cha, kollej, texnikum va oliygohda bepul ta’lim-tarbiya oladi.
Uchinchidan, oila a’zosi daromadining soliqdan ozod qilinadigan summasi 2 barobar ko‘payadi. Bu tartib xodimning farzandlariga ham tatbiq etiladi. Natijada marhum xizmatchining oilasi ro‘zg‘orida har oy o‘rtacha 700 ming so‘m qo‘shimcha pul qoladi.
To‘rtinchidan, bundan buyon ushbu toifadagi xizmatchining oila a’zolari harbiy shifoxonalarda bepul davolanish huquqiga ega bo‘ladi va navbatdan tashqari statsionar tibbiy yordam oladi. Ularga dori-darmon va protez-ortopediya moslamalari olib beriladi, jarrohlik xarajatlari davlat hisobidan qoplanadi. Xizmatchining ota-onasi, turmush o‘rtog‘i har yili sanatoriyda bepul davolanadi, bolalari oromgohlarda sog‘lomlashtiriladi. Ularning ota-onasi uchun yiliga ikki marta temir yo‘l va havo transportida yurish bepul bo‘ladi.
Beshinchidan, halok bo‘lgan xizmatchilar oilasini harbiylashgan va huquq-tartibot idoralari tomonidan otaliqqa olish amaliyoti joriy etiladi. Shu bilan birga, viloyat hokimliklari tomonidan og‘ir ahvoldagi bunday oilalarga har oy 400 ming so‘m miqdorida nafaqa berib boriladi.
Ma’lumki, Vatanga qasamyod qilgan xizmatchi noxush holatlardan kafolatlanmagan. Bundan buyon, agar xizmatchi o‘z burchini bajarishda halok bo‘lgan taqdirda, uning oilasiga ish haqini 150 baravari miqdorida bir yo‘la nafaqa beriladi. Ya’ni, bu nafaqa o‘rtacha 300 million so‘mdan 500 million so‘mga oshiriladi. Halok bo‘lganda to‘lanadigan sug‘urta to‘lovi 25 million so‘mdan 60 million so‘mga ko‘payadi.
Davlatimiz rahbari bunday mard insonlarni voyaga yetkazgan ota-onalari, farzandlari doimo yurtimiz ardog‘ida bo‘lishi zarurligini ta’kidlab, “El-yurt fidoyisi” ko‘krak nishoni ta’sis etish taklifini bildirdi. Bu nishon guvohnomasi Oliy Bosh qo‘mondon tomonidan imzolanadi. Ushbu e’tirof egalari barcha imtiyozlarga ega bo‘ladi.
Bugun dunyoning turli nuqtalarida yangi tahdid va qurolli to‘qnashuvlar yuz bermoqda. Bunday tahlikali vaziyat xalqimizni ham bezovta qilishi tabiiydir. Shu bois davlatimiz mustaqilligini, xalqimiz tinchligini himoyalashga katta ahamiyat qaratilmoqda.
– Harbiy-jangovar salohiyat va yuksak ma’naviy salohiyat O‘zbekiston Qurolli Kuchlarining ikki buyuk tayanchiga aylanishi zarur, – dedi Prezident.
O‘tgan yili harbiy xizmatchilarning axloqiy-ruhiy tayyorgarligi va jangovar ruhini oshirish konsepsiyasi qabul qilindi, “Vatan tayanchi” bolalar va o‘smirlar harakati tashkil etildi. Bular yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘ularini yuksaltirishga hissa qo‘shmoqda.
Davlatimiz rahbari Vatan ozodligi yo‘lida fidoyilik ko‘rsatgan o‘g‘lonlarimiz jasorati ham yosh avlod uchun ibrat ekani, ular haqida  asarlar yaratish kerakligini ta’kidladi.
– Ezgu maqsad yo‘lida birlashgan xalq va davlatni hech qanday kuch yengolmaydi. Ilohim, qahramon o‘g‘lonlarimizning oxiratlari obod bo‘lsin. Yurtimiz tinch, xalqimiz omon bo‘lsin, – dedi Prezidentimiz so‘zining yakunida.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил военно-академический лицей “Ёш чегарачилар” в городе Термезе.
В прошлом году было построено новое здание лицея. Более 200 учащихся получают в нем образование по общественным и точным наукам.
Здесь глава нашего государства встретился с членами семей военнослужащих и сотрудников, погибших во имя защиты Родины и мирной жизни народа. К мероприятию по видеосвязи подключились представители Республики Каракалпакстан и областей.
Защита независимости и сохранение мира всегда сопряжены с испытаниями. На долю нашего народа также выпало немало испытаний. Были попытки разрушить нашу мирную жизнь, совершались террористические акты. Наши отважные воины, проявив отвагу и мужество, нанесли сильный удар по злым силам. К сожалению, в этой борьбе погибли сотни наших храбрых военных и сотрудников правоохранительных органов.
На встрече глава нашего государства назвал их поименно. От имени нашего народа он выразил глубокую благодарность родителям, воспитавшим мужественных воинов, настоящих патриотов, а также их супругам и детям.
— Язык не поворачивается назвать наших сынов, отдавших жизнь за страну, погибшими. Для своей семьи, для нашей Родины они всегда живы, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Увековечение памяти героев, оказание всемерной заботы и поддержки членам их семей находятся в центре внимания нашего государства и общества. Погибшие военнослужащие были посмертно награждены высокими орденами и медалями нашей страны. В их честь издана книга памяти «Имена мужественных сыновей бессмертны».
Постановлением Президента с 2018 года действует порядок льготного приема детей погибших военнослужащих в высшие учебные заведения по рекомендации. На сегодняшний день на этой основе в вузы поступили 278 юношей и девушек.
Глава государства подчеркнул, что внимание и забота о семьях военнослужащих никогда не ослабнут. С этой целью сегодня был принят Указ Президента «О мерах по усилению социальной поддержки членов семей военнослужащих и сотрудников, погибших во имя защиты Родины и мирной жизни народа».
В настоящее время пенсию по случаю потери кормильца получают 270 нетрудоспособных членов семей погибших военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов. Согласно указу, размер пособия на каждого члена семьи будет увеличен на 25 процентов. В результате каждый член семьи будет получать пенсию в среднем на 2 миллиона сумов.
Во-вторых, 82 члена семей погибших военнослужащих в настоящее время не имеют жилья. Из них 21 член семьи проживает в аренду, 61 проживает у родственников. Отныне нуждающимся семьям жилье будет предоставляться в первой очереди с возможностью получения льготного ипотечного кредита. Членам семьи будет выделяться до 1,8 миллиона сумов для оплаты аренды. Кроме того, дети погибших военнослужащих и сотрудников будут ходить в детский сад, учиться в колледже, техникуме и университете бесплатно.
В-третьих, будет в два раза увеличена необлагаемая налогом сумма дохода члена семьи. Этот порядок распространится и на детей. В результате в распоряжении семьи погибшего военнослужащего (сотрудника) ежемесячно будет оставаться в среднем 700 тысяч сумов.
В-четвертых, отныне члены семей этой категории будут иметь право на бесплатное лечение в военных госпиталях и получение экстренной стационарной медицинской помощи. Лекарства и протезно-ортопедические устройства будут предоставляться бесплатно, государство возьмет на себя их расходы на хирургические операции. Родители и супруги смогут ежегодно бесплатно лечиться в санатории, а дети — отдыхать в лагерях. Родителям будет предоставлен бесплатный проезд на железнодорожном и воздушном транспорте два раза в год.
В-пятых, будет введена практика шефства военизированными структурами и органами правопорядка над семьями погибших военнослужащих и сотрудников. В то же время таким семьям, находящимся в трудной жизненной ситуации, хокимиятами регионов будут ежемесячно выплачиваться пособия в размере 400 тысяч сумов.
Как известно, ни один служащий, давший присягу Родине, не застрахован от несчастных случаев. Отныне, если сотрудник погиб при исполнении служебных обязанностей, его семье будет выплачено единовременное пособие в 150-кратном размере его оклада. Таким образом, размер пособия будет увеличен с 300 миллионов сумов до 500 миллионов сумов в среднем. Страховая выплата в случае смерти увеличится с 25 миллионов до 60 миллионов сумов.
Глава государства подчеркнул, что родители, воспитавшие таких отважных людей, и их дети всегда должны быть окружены заботой и предложил учредить знак «Эл-юрт фидойиси». Свидетельство о присвоении знака будет подписываться Верховным Главнокомандующим. Обладатели этого знака будут иметь все льготы.
Сегодня в разных уголках мира возникают новые угрозы и вооруженные конфликты. Естественно, такая тревожная обстановка беспокоит наш народ. Поэтому большое значение придается защите независимости нашей страны и спокойной жизни нашего народа.
— Боевой потенциал и высокая духовность должны стать двумя мощными опорами Вооруженных Сил Узбекистана, — сказал Президент.
В прошлом году была принята Концепция морально-нравственной подготовки и повышения боевого духа военнослужащих, создано детско-юношеское движение «Ватан таянчи». Они способствуют патриотическому воспитанию молодежи.
Глава нашего государства подчеркнул, что отвага сынов, пожертвовавших собой во имя свободы Родины, является примером для подрастающего поколения, и о них должны быть созданы произведения.
— Никакая сила не может победить народ и государство, объединенных благородной целью. Пусть Всевышний упокоит души наших героических сыновей. Пусть в нашей стране царит мир, пусть будет спокойной жизнь нашего народа, — сказал Президент в завершение своего выступления.