O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9 mart kuni Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari Aqilbek Japarovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Aqilbek Japarov davlatimiz rahbariga Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning samimiy salomini yetkazdi.
Joriy yilning yanvar oyida Bishkek shahrida erishilgan oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston-Qirg‘iziston keng ko‘lamli strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish, iqtisodiyot, savdo, energetika, transport va logistika sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish hamda hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Avtomobilsozlikda, paxta-to‘qimachilik klasterlarini tashkil etish, elektrotexnika mahsulotlarini ishlab chiqarish, foydali qazilmalar konlarini birgalikda o‘zlashtirish bo‘yicha kooperatsiya loyihalarini jadal sur’atda amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Uchrashuvda Qambarota-1 GESni birgalikda barpo etishning amaliy jihatlari muhokama qilindi. “Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston” temir yo‘li loyihasini faol tayyorlash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Joriy yilda parlamentlar, hukumatlar, ekspertlar, jamoatchilik va yoshlar darajasida ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan bir qator qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish mo‘ljallangani ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 марта принял Председателя Кабинета Министров – руководителя Администрации Президента Кыргызстана Акылбека Жапарова.
В начале встречи Акылбек Жапаров передал главе нашего государства искренние приветствия Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне в январе этого года в городе Бишкеке.
Особое внимание уделено дальнейшему углублению узбекско-кыргызских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства, расширению сотрудничества в области экономики, торговли, энергетики, транспорта и логистики, а также активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Подчеркнута важность скорейшей реализации проектов кооперации в автомобилестроении, по созданию совместных хлопково-текстильных кластеров, выпуску электроприборов, а также совместному освоению месторождений полезных ископаемых.
В ходе встречи обсуждены практические аспекты совместного строительства Камбаратинской ГЭС-1. Подчеркнута необходимость активной подготовки проекта железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Отмечено, что в текущем году намечено активное проведение ряда совместных мероприятий на уровне парламентов, правительств, экспертов, общественности и молодежи, направленных на углубление многопланового сотрудничества между двумя странами.