Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida 6 fevral kuni energiya ta’minoti sohasida nazorat tizimini tartibga solish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda energiya yetkazib berish va hisob-kitob tizimidagi muammolar tanqidiy tahlil qilindi. Yanvar oyidagi sovuq bu borada boshqaruv va nazorat susayib ketganini yaqqol ko‘rsatdi. Mutasaddi tashkilotlar avtomatik hisoblash tizimi elektr energiyasida 92 foiz, tabiiy gaz bo‘yicha 98 foiz o‘rnatilgan, deb hisobot bergan. Lekin haligacha debitor qarzdorlik yuqoriligicha qolmoqda.
Tumanlardagi tarmoq idoralari elektr va gazga ulanishga hisob-kitob va tahlillarsiz ruxsat berayapti. Masalan, Toshkent shahrining 120 ta mahallasida transformatorlar yuklamani ko‘tarmagani uchun bir oyning o‘zida 5-6 martalab ta’mirlangan.
Hanuzgacha tizimda o‘g‘irlik juda katta. Resurslar xo‘jasizlarcha talon-toroj qilinayapti. Birgina dekabr oyida elektr va gazdan noqonuniy foydalanish bo‘yicha 12 mingdan ziyod holatda 600 milliard so‘mlik zarar aniqlangan. Avtomobillarga gaz quyish shoxobchalari ustidan nazorat butunlay izdan chiqqan.
Shulardan kelib chiqib, energetika sohasida nazoratni kuchaytirish va qonun ustuvorligini ta’minlash bo‘yicha yangi tizim belgilandi. Bu tizimga energetika nazorati bo‘yicha ikki yil “favqulodda tartibda” ishlash vazifasi qo‘yildi. Energoinspeksiya va Majburiy ijro byurosining ishini takomillashtirish, elektr va tabiiy gazga ulanishda yangicha yondashuvlarni joriy qilish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda energetika infratuzilmasini rivojlantirish masalalariga ham e’tibor qaratildi. Xususan, Toshkent shahrining raqamli xaritasini ishga tushirish vazifasi qo‘yildi. Bunda auksionga chiqarilayotgan yerlarning joylashuvi, energetika, kommunal va ijtimoiy infratuzilma quvvati aniq ko‘rinib turadi.

При Президенте Шавкате Мирзиёеве 6 февраля состоялось совещание о мерах по упорядочению системы контроля в сфере энергоснабжения.
На совещании критически проанализированы проблемы в системе поставок и расчетов за энергоресурсы. Январские морозы отчетливо показали, что управление и контроль в этой сфере значительно ослабли. Вопреки отчетам ответственных организаций о том, что автоматизированная система учета потребления электроэнергии внедрена на 92 процента, а автоматизированная система учета потребления природного газа – на 98 процентов, дебиторская задолженность по этим видам ресурсов остается высокой.
Районные ведомства электро- и газоснабжения выдают разрешение на подключение к сетям без должных расчетов и анализа. Например, трансформаторы в 120 махаллях города Ташкента ремонтировались по 5-6 раз в месяц, так как не выдерживали нагрузки.
Уровень хищений в сфере остается высоким. Только за декабрь прошлого года по более чем 12 тысячам случаев незаконного использования электроэнергии и газа выявлен ущерб на 600 миллиардов сумов. Отсутствует системный контроль за автомобильными газозаправочными станциями.
С учетом этого принято решение о внедрении новой системы усиления контроля и обеспечения законности в сфере энергетики. Поставлена задача перевести систему энергонадзора на чрезвычайный режим работы сроком на два года. Даны поручения по совершенствованию деятельности Узэнергоинспекции и Бюро принудительного исполнения, внедрению новых подходов к регулированию подключения к сетям электричества и природного газа.
На совещании обсуждены также проблемы энергетической инфраструктуры. В частности, поставлена задача запустить цифровую карту города Ташкента с конкретным отображением на ней расположения выставляемых на торги земельных участков, мощности энергетической, коммунальной и социальной инфраструктуры.