Davlatimiz rahbari xalqqa Murojaatnomasida maktab o‘quvchilarini xorijiy tillar va kasb-hunarga o‘rgatish zaruratini aytgan edi. 20 yanvar kuni bu boradagi vazifalar bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Tuman va mahallalarning xususiyatidan kelib chiqib, o‘quvchilar maktabning o‘zida 64 xil ishchi kasblarga o‘rgatilishi rejalashtirildi.
Bu maqsad joylarda hayotga ko‘cha boshladi. Xususan, Andijon tumanidagi 55-umumta’lim maktabi ta’mirlanib, qo‘shimcha sharoitlar yaratildi. Maktabning bo‘sh turgan yerto‘lasi tadbirkorlarga ajratib berilib, yoshlarni kasbga yo‘naltirish yo‘lga qo‘yildi.
Prezidentimiz ushbu xonalarni kirib ko‘rdi.
Maktabning yuqori sinf o‘quvchilari bu yerda tikuvchilik, mebelchilik, qandolatchilik, kosibchilik, savat to‘qish, ko‘rpa-to‘shak tikish kabi yo‘nalishlarni o‘rganmoqda. Shuningdek, maktab hududida avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish, payvandlash, tipografiya, kompyuter xizmati va salonlar tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari kasb o‘rganayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi.
– E’tibor bersangiz, kasb egallamay o‘qishni bitirganlar hayotda qiynaladi, ish topolmaydi. Kimning qo‘lida hunari bo‘lib, chet tilini bilsa, yo‘li ochiq. Sizlarda shunday imkoniyat bor. O‘zingizni qiynab, qunt bilan bilim oling, hunar o‘rganing. Qarorlar, sa’y-harakatlar qachon natija beradi? Mutaxassis zo‘r bo‘lsa. Investorlar ham kadrlarning bilim va malakasiga ishonib keladi. Mamlakatimizning eng katta boyligi – yoshlar, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

В своем Послании народу глава нашего государства отметил необходимости обучения школьников иностранным языкам и профессиям. 20 января состоялось совещание, на котором были определены задачи в этом направлении. Было решено, что исходя из особенностей районов и махаллей в школах будет налажено обучение 64 видам рабочих профессий.
На местах эта модель начала воплощаться в жизнь. В частности, после ремонта соответствующие условия были созданы в общеобразовательной школе №55 Андижанского района. Пустовавшие подвальные помещения школы были выделены предпринимателям, которые организовали там учебные мастерские и начали обучать молодежь профессиям.
Президент посетил эти мастерские.
Здесь старшеклассники школы учатся швейному, мебельному, кондитерскому, сапожному делу, плетению корзин, пошиву постельных принадлежностей. Также на территории школы организованы авторемонтная мастерская, сварочный цех, типография, компьютерные услуги и парикмахерские салоны.
Глава нашего государства пообщался с молодыми людьми, приобретающими профессию.
— Если вы обратите внимание, кто заканчивает школу, не имея в руках ремесла, тем тяжелее наладить жизнь, найти работу. Тому, кто знает и ремесло, и иностранный язык, открыты все дороги. У вас есть такая возможность. Трудитесь, усердно учитесь, познавайте профессию. Когда решения и усилия приносят плоды? Когда есть отличные специалисты. Инвесторы также ориентируются на знания и навыки кадров. Самое главное богатство нашей страны – это молодежь, – сказал Шавкат Мирзиёев.