Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 25 yanvar kuni kambag‘allikni qisqartirish, aholi bandligini ta’minlash va kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy siyosatining asosiy maqsadi ish o‘rinlarini ko‘paytirish va kambag‘allikni qisqartirishdir. Bu boradagi manzilli ishlar natijasida o‘tgan yilning o‘zida kambag‘allik darajasi 17 foizdan 14 foizga tushdi. 1 million aholi kasb-hunarga o‘qitilib, ish boshlashiga ko‘maklashilib, kambag‘allikdan olib chiqildi.
Shu davrda 200 mingga yaqin tadbirkorlik sub’ekti tashkil qilindi, 10 mingta korxonaning faoliyati kengaytirildi, 11 mingta korxona quvvati tiklandi.
Lekin ayrim hududlarda sustkashliklar ham bor. Masalan, Navoiy, Surxondaryo va Farg‘ona viloyatlarida kambag‘allikni qisqartirish ko‘rsatkichi nisbatan ortda qolgan. Bir qator tuman va shaharlarda bandlik dasturi imkoniyatlar darajasida belgilanmagan.
Shu bois yig‘ilishda bandlikni ta’minlash va kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha joriy yilgi rejalar muhokama qilindi.
– Kambag‘allikni qisqartirishning asosiy omili bu – aholini daromadli ish bilan ta’minlash. Shuning uchun ma’muriy islohotlar doirasida kambag‘allikni qisqartirishga mas’ul 5 ta idorani yaxlit tizimga aylantirildi. Yangi vazirlikka barcha tashkiliy va moliyaviy imkoniyatlar berildi. Endi, mehnat resurslari va ishsizlik hisobini yuritish ham, bandlikka ko‘maklashish va tadbirkorlikni mahallabay rivojlantirish ham bitta vazirlikda bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga 2023 yilgi bandlik dasturini tumanlar kesimida puxta ishlab chiqib, tasdiqlash vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari bunda e’tibor qaratish zarur bo‘lgan yo‘nalishlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Avvalo, oilaviy tadbirkorlikka yanada turtki berish maqsadida moliyaviy ko‘mak ko‘lami kengaytirilishi ta’kidlandi. 2022 yilda bu maqsadga qariyb 10 trillion so‘m imtiyozli kreditlar ajratilgan edi. Joriy yilda oilaviy tadbirkorlik dasturi uchun 12 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Bunday kreditlarning eng yuqori miqdori ham oshiriladi.
Bandlikni ta’minlashda yana bir katta manba bu – ziroatchilik. Ikki yil ichida aholiga 200 ming gektardan ziyod yer bo‘lib berilmoqda. Bu – Samarqand viloyatining jami paxta va g‘alla maydonidan ham ko‘p, degani.
Lekin, ayrim joylarda bu ishlar pala-partish tashkil qilinayapti, ekinlar plantatsiya usulida ekilmayapti. Shu bois Prezident yerlarni aholiga qulay joylardan ajratish, ularda bozorbop mahsulotlar yetishtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Bu yerlardan samarali foydalanib, 1 milliard dollarlik mahsulot ishlab chiqarish mumkinligi qayd etildi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari xalqimizga Murojaatnomasida tuman va shaharlar iqtisodiy imkoniyatlaridan kelib chiqib, 5 ta toifaga ajratilishini aytgan edi.
Yig‘ilishda 4 va 5-toifalarga kirgan tumanlarda kambag‘allikni qisqartirish ishlari ham yangicha tashkil qilinishi belgilandi. Unga ko‘ra, birinchi bosqichda “temir daftar”, “yoshlar daftari” va “ayollar daftari” yagona tizimga birlashtirilib, har bir oilaning yagona raqamli pasporti ishlab chiqiladi. Ikkinchi bosqichda ularni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha individual dasturlar tuziladi. Uchinchi bosqichda oila uchun kasb-hunarga o‘qitish, tadbirkorlik loyihalari amalga oshiriladi.
Shuningdek, mahallalarda 300 ta mikromarkaz tashkil etish boshlandi. Prezidentimiz bunday markazlarni ko‘paytirib, ishsiz aholining hunarmandlik va tadbirkorlik bilan shug‘ullanishiga sharoit yaratish muhimligini ta’kidladi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga Savdo-sanoat palatasi bilan birga tumanlarning har biri bo‘yicha tadbirkorlikni rivojlantirish dasturini ishlab chiqish topshirildi.
Yig‘ilishda viloyat va tuman hokimlari hududlardagi imkoniyat va tajribalar yuzasidan axborot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 25 января состоялось видеоселекторное совещание по вопросам сокращения бедности, обеспечения занятости населения и поддержки малого бизнеса.
Основной целью социально-экономической политики нашей страны является увеличение рабочих мест и сокращение бедности. В результате адресной работы в этом направлении уровень бедности по итогам прошлого года снизился с 17 до 14 процентов. Посредством профессионального обучения, содействия налаживанию предпринимательства выведен из бедности 1 миллион человек.
За прошлый год создано около 200 тысяч хозяйствующих субъектов, расширена деятельность 10 тысяч и восстановлена производственная мощность 11 тысяч предприятий.
Однако в некоторых регионах ситуация меняется медленными темпами. К примеру, в Навоийской, Сурхандарьинской и Ферганской областях не достигнуто существенного улучшения показателей сокращения бедности. В ряде районов и городов разработанные программы занятости не соответствуют имеющимся возможностям.
В связи с этим на совещании рассмотрены планы по обеспечению занятости и поддержке малого бизнеса в текущем году.
– Основным фактором сокращения бедности является обеспечение населения доходной работой. Поэтому в рамках административной реформы 5 ведомств, отвечающих за сокращение бедности, были преобразованы в единую систему. Новому министерству предоставлены все организационные и финансовые возможности. Отныне ведение учета трудовых ресурсов и безработицы, поддержка занятости и развитие предпринимательства в махаллях будут осуществляться в рамках одного министерства, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Перед ответственными лицами поставлена задача более тщательно разработать и утвердить программы занятости на 2023 год в разрезе районов.
Глава государства указал направления, на которые необходимо обратить внимание.
Отмечалось, что прежде всего в целях дальнейшего стимулирования семейного предпринимательства будет расширен масштаб финансовой поддержки. В 2022 году на это было выделено около 10 триллионов сумов льготных кредитов. В этом году на программу семейного бизнеса будет выделено 12 триллионов сумов, увеличится предельный размер таких кредитов.
Еще одним важным источником занятости является сельское хозяйство. За два года среди населения было распределено более 200 тысяч гектаров земли. Это больше, чем общая площадь хлопковых и зерновых полей Самаркандской области.
Однако на местах эти работы организуются беспорядочно, выращивание продукции не производится плантационным способом. В связи с этим Президент поручил выделить участки в удобных для населения местах и наладить выращивание на них востребованной рынком продукции. Эффективно используя эти земли, можно произвести продукцию на 1 миллиард долларов.
Как известно, глава государства в своем Послании народу объявил, что районы и города будут разделены на 5 категорий в зависимости от их экономического потенциала.
На совещании решено, что в районах 4-й и 5-й категорий работа по сокращению бедности будет организована по-новому. Так, на первом этапе «железная тетрадь», «молодежная тетрадь» и «женская тетрадь» будут объединены в единую систему, а для каждой семьи будет разработан единый цифровой паспорт. На втором этапе для каждой семьи будут подготовлены индивидуальные программы по выходу из бедности. На третьем этапе будут реализованы проекты профессионального обучения и предпринимательства.
В этих целях в махаллях начато создание 300 микроцентров. Президент подчеркнул важность увеличения числа таких центров и создания безработным условий для занятия ремеслами и предпринимательством.
Министерству занятости и сокращения бедности поручено совместно с Торгово-промышленной палатой разработать программу развития предпринимательства по каждому району.
На совещании хокимы областей и районов отчитались об имеющихся возможностях и накопленном опыте в регионах.