Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev 22 dekabr kuni poytaxtimizdagi Shayx Xovandi Tohur va To‘labiy (Qaldirg‘ochbiy) maqbaralarini ziyorat qildi.
Oliy martabali mehmonga ziyorat davomida davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev hamrohlik qildi.
To‘labiy (Qaldirg‘ochbiy) maqbarasi poytaxt aholisi va mehmonlari qadami uzilmaydigan ziyoratgohlardan biri sanaladi. Mustaqillik yillarida Shayx Xovandi Tohur majmuasidagi ko‘hna qabristonning shimolida joylashgan ushbu maqbara qayta ta’mirlandi. Hudud obodonlashtirilib, ziyoratchilarga qulayliklar yaratildi.
To‘labiy Alibiy o‘g‘li dafn etilgan bu maqbaraning har bir pishiq g‘ishtlari, qo‘sh qavat gumbazi tarixdan so‘zlaydi. Shayx Xovandi Tohur bobomizni umri davomida elni tinchlik va osoyishtalikka chorlagan inson bo‘lganini yaxshi bilamiz. Qozoq elining ardoqli farzandi To‘labiy Alibiy o‘g‘li (Qaldirg‘ochbiy) ham o‘z davrida xalqlarimiz hamjihatligi yo‘lida ko‘p ishlar qilgan. U hamisha odamlarni birdamlik va odillikka chorlagan.
Xalqlarimiz bular kabi ajdodlarimizning ezgu amallarini hech qachon unutmagan, ularni hamisha hurmat bilan yodga olgan. bugungi kunda ikki xalq birdamligi, o‘zaro hakmorligi yo‘lida qilinayotgan katta isohatlar uzoq tarix ildizlariga, qadimiy do‘stlik rishtalari suv ichgan buloqlarga borib tutashishi tilga olindi.

Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаевв соответствии с программой пребывания в нашей стране вместе с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым посетил расположенные в Ташкенте мавзолеи Шайха Хованди Тахура и Тулебия.
Ученый и суфий Шайх Хованди Тахур, живший в XIV веке, был продолжателем учения Ходжи Ахмада Яссави. Осуществляя научно-просветительскую и общественную деятельность, он остался в памяти народа как один из мудрейших людей.
Со временем мавзолей стал окружаться усыпальницами и других ярких исторических личностей. В частности, в XVII веке здесь был погребен Тулебий, один из самых почитаемых сыновей казахского народа, также известный как «Калдыргач-бий». Он был одним из великих биев (судей) и авторов свода законов «Жеты Жаргы».
Расположенные рядом, эти мавзолеи являются очередным свидетельством многовековых братских уз, общности истории и ценностей узбекского и казахского народов.