Yer osti suvlari tabiat va aholi uchun eng zarur chuchuk suv manbalaridan biri. Undan tartibsiz foydalanish oqibatida ko‘p joylarda yer osti suvi kamayib ketmoqda. Navoiy, Samarqand, Jizzax, Qashqadaryo, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarining ayrim hududlarida uning sathi 5 metrgacha pasayib ketgan.
Shunga qaramay, joylarda ruxsatsiz quduqlar burg‘ilash, yer osti suvlaridan nazoratsiz va hisobsiz foydalanish hamon davom etmoqda. Shu bois, Prezidentimiz ko‘rsatmasiga muvofiq, yer osti suvlari muhofazasini kuchaytirish va undan foydalanishni takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, yer osti suvining sathi 5 metrdan ziyod pasaygan hududlarda quduqlar burg‘ilash va yer osti suvlaridan foydalanishga moratoriy joriy qilinadi.
Hozirgi kunda quduqlarning 90 foizida hisoblagich yo‘qligi sababli yer osti suvlari sarfi to‘g‘risida aniq ma’lumot to‘plash imkoni bo‘lmayapti. Shuning uchun yer osti suvlaridan foydalanuvchilarga 2024 yil 1 yanvarga qadar o‘z tasarrufidagi inshootlarni suv hisoblagich bilan jihozlash majburiyati qo‘yilmoqda.
Shuningdek, 2023 yil 1 apreldan boshlab har bir quduqqa alohida emas, balki quduqlarni burg‘ilash faoliyatiga ruxsatnoma berish yo‘lga qo‘yiladi. Sathi pasayib ketayotgan yer osti suvi konlarini tubdan qayta baholash bo‘yicha geologiya-qidiruv ishlari amalga oshiriladi.
Yana bir yangilik – yer osti suvlarining holatini kuzatib borish, xavfli geologik jarayonlardan muhofaza qilishning yagona tizimini yaratish maqsadida Davlat geologik monitoring xizmati tashkil etiladi.
Umuman olganda, bu chora-tadbirlar yer osti suvining kamayish jarayonini to‘xtatish va boshqa hududlarda bunday holat yuzaga kelishining oldini olishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, suvdan hisobsiz foydalanishga chek qo‘yish, bu borada intizomni kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Chuchuk suv manbalarini asrash va aholi uchun uzoq muddatga yetadigan zaxira yaratish muhimligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мер, направленных на охрану подземных вод.
Подземные воды являются одним из важных источников пресной воды для природы и человека. Из-за нерационального использования наблюдается истощение этого ресурса. В некоторых районах Навоийской, Самаркандской, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Ферганской и Андижанской областей уровень грунтовых вод снизился до 5 метров.
Несмотря на это продолжается бурение несанкционированных скважин, бесконтрольное и неучтенное использование подземных вод. В связи с этим в соответствии с поручением Президента были разработаны предложения по усилению охраны подземных вод и упорядочению их использования.
Так, предлагается ввести мораторий на бурение скважин и использование подземных вод в районах, где уровень грунтовых вод снизился на более чем 5 метров.
В настоящее время 90 процентов скважин не оснащены счетчиками, поэтому ведение точного учета расхода подземных вод не представляется возможным. В связи с этим устанавливается требование к пользователям подземных вод оснастить свои объекты счетчиками воды до 1 января 2024 года.
Также с 1 апреля 2023 года будет внедрена система выдачи разрешений не на каждую скважину в отдельности, а на деятельность по бурению скважин в целом. Будет выполнены геологоразведочные работы для полной переоценки запасов источников подземных вод, уровень которых снижается.
Еще одним нововведением является создание Государственной службы геологического мониторинга в целях наблюдения за состоянием подземных вод и создания единой системы защиты от опасных геологических процессов.
В целом предлагаемые меры послужат предотвращению истощения подземных вод и повторения такой ситуации в других регионах.
Глава нашего государства одобрил эти предложения и дал указания по пресечению безответственного водопользования, укреплению дисциплины в этой сфере отношении. Он подчеркнул важность сохранения источников пресной воды и создания долгосрочных резервов для населения.