Prezident Shavkat Mirziyoyev 5 dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida suv ta’minotini yaxshilashga oid loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Qoraqalpog‘istonning agrosanoatdagi ulkan salohiyatini yuzaga chiqarish uchun, avvalo, suv kerak. Hududda suv resurslarini boshqarishni yaxshilash maqsadida 2015 yildan boshlab Jahon banki ishtirokida 260 million dollarlik loyiha amalga oshirildi. 650 kilometr kanal va 556 ta suv inshooti tiklanib, 5 ming gektardan ziyod yer lazer bilan tekislandi.
Ish samarali tashkil etilgani va ko‘p narsalar mahalliylashtirilgani natijasida loyiha qiymatidan 48 million dollar iqtisod qilingan. Shu bois loyihani davom ettirib, qolgan mablag‘ni Beruniy, To‘rtko‘l va Ellikqal’a tumanlariga yo‘naltirish taklif etilmoqda. Buning evaziga yana 216 kilometr kanal va 406 ta gidrotexnik inshootni tiklash mumkin. Natijada hozir nasos bilan sug‘orilayotgan 300 dan ortiq fermer xo‘jaliklari dalasiga suv o‘z oqimi bilan keladi, yiliga 300 million kub suv iqtisod qilinadi.
Davlatimiz rahbari bu taklifni ma’qullab, suv ta’minoti yaxshilanadigan yerlarda yuqori daromadli ekinlar ekish, suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarining tuprog‘i unumdor. Lekin 235 ta nasos stansiyasi eskirgani sababli 380 ming gektar maydonda suv ta’minoti og‘irlashgan, shundan 60 ming gektari oborotdan chiqib ketgan. Qolaversa, bu nasos stansiyalarida elektr energiyasi me’yorga nisbatan 1,5-2 baravar ko‘p sarflanmoqda.
Shu bois Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda bu viloyatlardagi nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan. Birinchi bosqichda 118 ta nasos stansiyasini yangilash mo‘ljallangan.
Buning natijasida 30 ming gektar maydon qayta foydalanishga kiritiladi, 57 ming gektar sug‘oriladigan yerning suv ta’minoti yaxshilanadi. 4 ming 375 ta tomorqa suv bilan ta’minlanadi. Yiliga 290 million kilovatt-soat elektr energiyasi iqtisod qilinadi.
Energiya va ekspluatatsiya xarajatlari qisqarishi hisobiga bu loyiha 7 yilda o‘zini oqlaydi.
Prezidentimiz loyiha doirasidagi ishlarga mahalliy tadbirkorlarni ko‘proq jalb qilish zarurligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 декабря ознакомился с презентацией проектов, связанных с улучшением водоснабжения в Республике Каракалпакстан и областях Ферганской долины.
Для реализации огромного агропромышленного потенциала Каракалпакстана прежде всего необходимо водоснабжение. Для улучшения управления водными ресурсами в регионе с 2015 года при участии Всемирного банка был реализован проект стоимостью 260 миллионов долларов. Восстановлены 650 километров каналов и 556 гидросооружений, выполнено лазерное нивелирование более 5 тысяч гектаров земель.
В результате эффективной организации работы и локализации многих компонентов удалось сократить проектные затраты на 48 миллионов долларов. В связи с этим предлагается продолжить проект с направлением сэкономленных средств в Берунийский, Турткульский и Элликкалинский районы. За счет этого планируется восстановление 216 километров каналов и 406 гидротехнических сооружений. В результате улучшится водоснабжение 30 тысяч гектаров земель в этих районах и сэкономлено 300 миллионов кубометров воды.
Глава государства одобрил предложение и дал указания по посадке высокодоходных культур, внедрению водосберегающих технологий на землях, охваченных проектом.
У Андижанской, Наманганской и Ферганской областей плодородная почва. Однако из-за устаревания 235 насосных станций затруднено водоснабжение 380 тысяч гектаров земель, из которых 60 тысяч гектаров выбыли из оборота. Кроме того, эти насосные станции потребляют электроэнергию в 1,5-2 раза больше обычного.
Поэтому в указанных регионах запланирована модернизация насосных станций в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития. На первом этапе планируется модернизировать 118 насосных станций.
В результате будет возвращено в оборот 30 тысяч гектаров земель, улучшится водоснабжение 57 тысяч гектаров орошаемых земель. Появится возможность обеспечить оросительной водой дополнительно 4 тысячи 375 приусадебных хозяйств. В год будет экономиться 290 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
За счет снижения энергетических и эксплуатационных затрат проект окупится за 7 лет.
Президент подчеркнул необходимость привлечения большего количества местных предпринимателей в реализацию проекта.