O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bir-biriga maktub yo‘lladilar. Ularda ikki tomonlama hamkorlikning bugungi darajasi hamda Samarqandda bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti yakunlari yuksak baholangan.
Eng avvalo, Samarqanddagi Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti davomida Turkmaniston delegatsiyasiga ko‘rsatilgan samimiy mehmondo‘stlik va alohida e’tiboringiz uchun chuqur minnatdorlik bildiraman.
Sammit doirasida Siz bilan g‘oyat mazmundor, samimiy va ishonch ruhida o‘tgan uchrashuvimiz turkman va o‘zbek xalqlari o‘rtasidagi ko‘p arslik qardoshlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalarini yana bir bor tasdiqladi. Biz ushbu qadriyatlarni nafaqat saqlab qoldik, balki bugungi kungacha yetkazib, davlatlararo munosabatlarning poydevoriga aylantirdik.
Turkiylar va umuman jahon sivilizatsiyasining beshiklaridan biri bo‘lgan aynan Samarqandda qardosh xaqlarimizning mushtarakligi tasdiqlangani, do‘stlik va barcha yo‘nalishlardagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga sur’at bag‘ishlangani, global taraqqiyotning bugungi, juda murakkab sharoitlarida turkiy davlatlarning birligi, jipsligi va hamkorligining siyosiy asoslari va mafkuraviy asoslari mustahkamlangani chuqur ramziy ma’noga ega.
Siz sammitda o‘zgacha mehmondo‘stlik, o‘zaro ishonch va ochiqlik muhitini yaratganingizni alohida ta’kilamoqchiman. Tadbirning muvaffaqiyatli o‘tgani, aytilgan maqsadlarga erishilgani ko‘p jihatdan shu tufaylidir.
Ishtirokchi davlatlar turkiy dunyo g‘oyalariga, o‘ziga xos tarixiy yo‘liga, an’ana va urf-odatlarning bardavomligiga, ajdodlarimiz merosi va umumiy ildizlarimizga qat’iy sodiqligini tasdiqlagani Samarqand uchrashuvining eng muhim natijasi bo‘ldi.
Bu tushunchalar davlatlarimiz o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni to‘liq ifoda etadi. Sizning Turkmanistonga, uning xalqiga bo‘lgan hurmatingiz, do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashga tayyorligingiz tufayli mamlakatimizda Sizga yuksak ehtirom bilan qaraydilar.
Turkman va o‘zbeklar shunchaki qo‘shni emas. Biz tili, madaniyati, dini bilan bog‘langan, o‘tmish, bugun va kelajakdagi yagona taqdirini his etayotgan qardoshlarmiz. Bu haqda so‘z yuritganda, uchta qadim naqlni keltirmoqchiman:
– qo‘shni keldi – ko‘mak keldi;
– mehmon otangdan ulug‘;
– qiyomat kuni – qo‘shnidan.
O‘zbek birodarlarimizga nisbatan his-tuyg‘ularimizning asl mohiyati, birgalikda barpo etish, rivojlanish, o‘zaro hamkorlik qilishga doir tasavvurlarimiz aynan shu maqollarda mujassam.
Yaqinda Turkmanistonda amalga oshirgan rasmiy tashrifingiz chog‘ida Siz bilan o‘tgan uchrashuvimizda, Samarqanddagi sammit doirasidagi marosimda qo‘llaringizdan “Turkiy dunyoning oliy ordeni”ni olayotganimda shu haqda ko‘p o‘yladim. Bilaman, Siz, qardoshim qo‘llab-quvvatlagani uchun ushbu yuksak mukofotga sazovor bo‘ldim. Buning uchun chuqur minnatdorligimni qabul qiling.
Turkmaniston-O‘zbekiston munosabatlarini mustahkamlash va rivojlantirish yo‘lida qilayotgan barcha sa’y-harakatlaringiz uchun tashakur. Sizning O‘zbekistonga rahbarligingiz davomida siyosiy, iqtisodiy, madaniy hamkorligimiz sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi.
Bir qator yirik qo‘shma infratuzilmaviy loyihalar amalga oshirildi, tashqi siyosiy sohada, mintaqaviy va global barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha hamkorlik mexanizmlari amalda ishlay boshladi. O‘zbekiston Turkmanistonning betarafligi va xalqaro tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlayotganini ko‘rib turibmiz va yuksak qadrlaymiz. Men buni Siz bilan, Sizning ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tiboringiz va ishtirokingiz, ikki xalq va davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikka sadoqatingiz bilan bog‘layman.
Yana bir bor Turkiy davlatlar tashkiloti sammitining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan tabriklashga hamda Turkmaniston doim O‘zbekiston yonida turishini, munosabatlarimiz zamiridagi bunyodkorlik maqsadlariga qat’iy amal qilishini ishontirib aytishga ijozat bergaysiz.
Sizga, hurmatli Shavkat Miromonovich, mustahkam sog‘lik, oilaviy baxt va farovonlik, O‘zbekiston yetakchiligida, ko‘p qirrali davlat va siyosiy faoliyatingizda katta muvaffaqiyatlar tilayman.
Chuqur hurmat va katta ehtirom bilan,
Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi
Turkmaniston Milliy Kengashi
Xalq Maslahati Raisi
Hurmatli Gurbanguli Myalikguliyevich!
Avvalambor, yaqinda yurtimizga amalga oshirgan tashrifingiz munosabati bilan yo‘llagan samimiy maktubingiz, O‘zbekiston va shaxsan mening sha’nimga bildirgan iliq fikrlaringiz hamda ezgu tilaklaringiz uchun chin qalbimdan samimiy minnatdorlik bildiraman.
Joriy yilning 11 noyabrida Samarqandda bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitida Siz, Janobi Oliylarining shaxsan ishtirokingiz anjumanning tarixiy ahamiyati va natijadorligini yanada oshirishga beqiyos hissa qo‘shib, turkiy oilada qardosh o‘zbek va turkman xalqlarining do‘stona aloqalari naqadar yuksak ekanligini yaqqol namoyish etdi.
Maktubingizda bayon qilganingizdek, qadim va betakror Samarqand shahri ming yillar davomida Sharq va G‘arbni tutashtirib, turkiy va jahon sivilizatsiyalarini bir-biriga yaqinlashtirib, turli madaniyatlarni birlashtirib kelgan, boy madaniy-ma’naviy xazinasi bilan dunyo tamadduniga ulkan hissa qo‘shgan.
Asrlar davomida yonma-yon tinch va totuv yashab kelgan qardosh xalqlarimizning birligi, hamjihatligi va abadiy do‘stligiga, turkiy davlatlar integratsiyasi va o‘zaro yaqin hamkorligiga, Tashkilotimizning xalqaro maydondagi obro‘ va nufuzini keskin oshirishga beqiyos amaliy hissa qo‘shayotgan Siz, Janobi Oliylarining “Turkiy dunyoning oliy ordeni” bilan taqdirlanishi barcha a’zo va kuzatuvchi davlatlar aholisi orasida juda katta quvonch hamda mamnuniyat bilan qabul qilindi.
Bu oliy mukofotning tantanali ravishda taqdim etilishi Sizdek oqil va donishmand, chinakam fidoyi, tajribali va vatanparvar davlat hamda jamoat arbobiga, qimmatli ilmiy va ijodiy faoliyati bilan kelajak avlodlar uchun boy ma’naviy-ma’rifiy meros yaratayotgan buyuk shaxsga nisbatan bildirilgan cheksiz ehtirom ramzi hamdir.
Shubha yo‘qki, bu Turkmanistonni turkiy dunyo va Tashkilotimiz bilan yanada yaqinlashtiradi hamda uning faoliyatida turkman xalqining kengroq ishtirokini ta’minlashga munosib xizmat qiladi.
Sammit yakunlari kelgusida Tashkilotimiz doirasidagi serqirra hamkorlik ufqlarini ochishga, mintaqada va xalqaro miqyosda tinchlikni, o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashga, Turkiy sivilizatsiyaning yangi Uyg‘onish davrini boshlashga zamin yaratgani e’tiborlidir.
Muhtaram Gurbanguli Myalikguliyevich!
Maktubingiz zamirida Sizning o‘zbek xalqi va madaniyatiga bo‘lgan chuqur hurmatingiz, tarixiy tomirlari, qalbi mushtarak xalqlarimiz o‘rtasidagi azaliy rishtalarni qadrlash va hamkorlikni rivojlantirishdek ezgu maqsadlar mujassam ekanidan behad xursandman.
O‘zbek xalqiga qon-qardosh bo‘lgan turkman eli bilan doimiy do‘stlik aloqalari so‘nggi yillarda keng quloch yozgani, yaqin qo‘shnichilik munosabatlari strategik sheriklikning yuqori darajasiga ko‘tarilganini yana bir bor ta’kidlashni istardim.
Sizning ta’biringiz bilan aytganda, “tug‘ishgan ikki xalq”ning o‘zaro hamfikrligi, ochiq ruhdagi va samimiy muloqoti ellarimizga, birinchi galda yosh avlodlarimizga ibrat va namuna bo‘lib xizmat qilishi shubhasiz.
Ushbu ezgu niyatlar ifodasi sifatida men yaqinda hurmatli Prezident Serdar Berdimuhamedov bilan ko‘rkam Ashxobod shahridagi “Toshkent” bog‘ida daraxt ekkanimiz va bu yerda o‘z to‘yini nishonlayotgan yosh oilaning quvonchiga sherik bo‘lib, ularga oq fotiha berganimizda chuqur ramziy ma’no ko‘raman.
Turkmaniston bilan o‘zaro manfaatli hamkorligimiz misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan qayd etish o‘rinlidir. Shu kunlarda Dashoguz shahrida o‘zbek va turkman xalqlari do‘stligi festivali muvaffaqiyatli o‘tkazilgani ham bu fikrimning yorqin isbotidir.
Fursatdan foydalanib, muhtaram Gurbanguli Myalikguliyevich, Sizga mustahkam sog‘liq, oilaviy baxt-saodat va sharafli faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlar, do‘st turkman xalqiga esa tinchlik-omonlik va doimiy ravnaq tilab qolaman.

Состоялся обмен посланиями между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым. В них высоко оцениваются современный уровень двустороннего сотрудничества и итоги состоявшегося в Самарканде саммита Организации тюркских государств.
Глубокоуважаемый Шавкат Миромонович!
Прежде всего, хотелось бы выразить огромную признательность за радушие, теплый прием и проявленное Вами особое уважение к делегации Туркменистана в ходе прошедшего в Самарканде саммита Организации тюркских государств.
Состоявшаяся в его ходе встреча с Вами, наполненная глубоким содержанием, искренностью и доверием, еще раз подтвердила незыблемость вековых уз братства и добрососедства между туркменским и узбекским народами. Вместе мы не только сохранили эти ценности, но и перенесли их в сегодняшний день, сделав фундаментом межгосударственных отношений.
Глубоко символично, что именно в Самарканде – одной из колыбелей тюркской и всей мировой цивилизации – была подтверждена общность братских народов, придан созидательный импульс дальнейшему упрочению дружбы и сотрудничества по всем направлениям, закреплены политические и мировоззренческие основы единства, сплоченности и солидарности тюркских государств в нынешних, весьма непростых условиях глобального развития.
Хочу особо отметить созданную Вами на саммите атмосферу гостеприимства, взаимного уважения и открытости. Это во многом определило его успешность, достижение заявленных целей.
Важнейшим результатом самаркандской встречи стало подтверждение государствами-участниками своей твердой и неизменной приверженности идеалам тюркского мира, его самобытности, уникальности исторического пути, преемственности традиций и обычаев, верности своим истокам, нашим общим корням.
Эти понятия в полной мере характеризуют наши двусторонние межгосударственные отношения. Ваше уважение к Туркменистану, его народу, готовность крепить дружбу и сотрудничество снискали Вам огромный авторитет в нашей стране.
Туркмены и узбеки – не просто соседи. Мы – братья, связанные между собой языком, культурой, религией, осознанием общности исторической судьбы в прошлом, настоящем и будущем. Говоря об этом, я бы вновь хотел привести три древних заповеди:
— кто приходит к тебе – несет богатство и благополучие;
— гость – превыше отца;
— и в Судный день – с соседом.
В них – подлинная суть наших помыслов, убеждений и чувств к узбекским братьям, представлений о том, как вместе строить жизнь, развиваться и взаимодействовать друг с другом.
Эти мысли не покидали меня при встрече с Вами в ходе Вашего недавнего официального визита в Туркменистан, во время беседы в Самарканде на полях саммита, на церемонии, когда я получал из Ваших рук Высший орден тюркского мира. Знаю, что этой высокой награды я был удостоен при Вашей братской поддержке. Примите за это глубокую благодарность.
Я признателен Вам за все, что Вы делаете для укрепления и развития туркмено-узбекских отношений. За период Вашего руководства Узбекистаном произошел качественный прорыв в нашем сотрудничестве в политике, экономике, культуре.
Осуществлен ряд крупных совместных инфраструктурных проектов, реально заработали механизмы взаимодействия во внешнеполитической сфере, в деле сохранения и упрочения региональной и глобальной стабильности и безопасности. Видим и высоко ценим поддержку Узбекистаном нейтралитета и международных инициатив Туркменистана. С полным основанием связываю это с Вашим именем, проявляемой Вами особой заботой и участием в развитии двусторонних связей, верностью дружбе и сотрудничеству между двумя народами и государствами.
Позвольте еще раз поздравить Вас с успешным проведением саммита Организации тюркских государств и заверить в том, что Туркменистан всегда будет стоять рядом с Узбекистаном, твердо следовать заложенным в основу наших отношений созидательным целям.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, семейного счастья, благополучия и дальнейших больших успехов во главе Узбекистана, в Вашей многогранной государственной и политической деятельности.
С глубоким уважением и большим почтением,
Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана
Гурбангулы Бердымухамедову,
Председателю Халк Маслахаты
Милли Генгеша Туркменистана
Прежде всего, от всего сердца благодарю Вас за искреннее послание по итогам Вашего недавнего визита в нашу страну, а также теплые слова и добрые пожелания в адрес Узбекистана и меня лично.
Личное участие Вашего Превосходительства в саммите Организации тюркских государств, состоявшемся в Самарканде 11 ноября этого года, внесло неоценимый вклад в повышение исторической значимости и результативности форума, наглядно продемонстрировало высокий уровень дружественных отношений между братскими узбекским и туркменским народами в тюркской семье.
Как Вы отметили в своем послании, древний и неповторимый город Самарканд на протяжении тысячелетий соединял Восток и Запад, сближал тюркскую и мировые цивилизации, объединял разные культуры и вносил большой вклад в общемировой прогресс своей богатой сокровищницей культуры и нравственности.
Награждение Вашего Превосходительства, вносящего неоценимый практический вклад в единство, сплоченность и вечную дружбу наших братских народов, веками живших бок о бок в мире и согласии, а также в дело интеграции и тесного взаимного сотрудничества тюркских государств, повышения репутации и авторитета нашей Организации на международной арене, Высшим орденом тюркского мира воспринято народами всех государств-членов и наблюдателей с большой радостью и удовлетворением.
Торжественное вручение этой высшей награды Вашему Превосходительству является символом безграничного уважения к Вам как к мудрому, дальновидному, по-настоящему самоотверженному, опытному и патриотичному государственному и общественному деятелю, который своим ценным научным и творческим трудом создает богатое духовно-просветительское наследие для будущих поколений, а также как к выдающейся личности.
Несомненно, это сблизит Туркменистан с тюркским миром и нашей Организацией, послужит еще более широкому участию туркменского народа в ее деятельности.
Примечательно, что итоги саммита создали основу для открытия новых горизонтов многогранного сотрудничества в рамках нашей Организации, укрепления мира и взаимного согласия в регионе и на международной арене, а также дали старт этапу нового Возрождения тюркской цивилизации.
Весьма рад, что Ваше послание, пронизанное глубоким уважением к узбекскому народу и культуре, проповедует благородные цели – оберегать и приумножать вечные узы дружбы и сотрудничества между нашими народами, которые объединены общими историческими корнями и духовными ценностями.
Хотел бы еще раз подчеркнуть, что за последние годы все более расширяются масштабы дружественных связей с туркменским народом, являющимся подлинно братским и родственным народом для узбекской нации, а наши тесные добрососедские отношения поднялись на высокий уровень стратегического партнерства.
Говоря Вашими словами, взаимное единомыслие, открытый и искренний диалог двух братских народов, несомненно, послужат уроком и примером для наших граждан, прежде всего для подрастающего поколения.
В подтверждение этих добрых намерений я увидел глубокий символический смысл в том, когда мы вместе с Президентом Сердаром Бердымухамедовым посадили дерево в парке «Ташкент» в прекрасном городе Ашхабад и разделили радость молодоженов, справлявших свадьбу, пожелали им счастья и дали свое благословение.
Хотел бы с искренним удовлетворением отметить, что наше взаимовыгодное сотрудничество с Туркменистаном достигло беспрецедентного уровня. Еще одним ярким подтверждением этому является Фестиваль дружбы туркменского и узбекского народов, успешно прошедший в городе Дашогуз.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам, уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич, крепкого здоровья, семейного счастья и больших успехов в Вашей ответственной деятельности, а дружественному туркменскому народу – мира и постоянного прогресса.