Sayxunobod tumanida Sirdaryo viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda asosiy e’tibor ish joylarini ko‘paytirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash masalalariga qaratildi.
Sirdaryo viloyatida 35 ming nafar ishsiz, 42 ming nafar chet elga ishga ketganlar bor. Mehnat bozoriga kirib kelayotgan yoshlarni ham hisobga olib, 100 ming ish o‘rni yaratish zarur. Buning uchun paxta maydonlari qisqartirilib, bu yerlar aholiga bo‘lib berilishi qayd etildi.
Biroq, bu qisqarish o‘rnini hosildorlikni 2-3 baravar oshirish hisobidan qoplash, Paxtachilik kengashi va olimlar bilan ishlash zarurligi ta’kidlandi.
Oziq-ovqat yetishtiruvchi dehqonlarning krediti uchun qo‘shimcha 300 milliard so‘m ajratilmoqda. Endi dehqonlar 150 million so‘mgacha garovsiz kredit oladi. Bular kelgusi yilda Sirdaryo aholisi uchun 45 ming ish o‘rni yaratishga zamin bo‘ladi.
Shuningdek, 5 ming gektar ekin maydonida sug‘orish tizimini yaxshilashga byudjetdan 40 milliard so‘m ajratiladi.
Hududda oziq-ovqat mahsulotlari, chorva va parranda yetishtirish uchun juda katta imkoniyatlar bor. Shu bois kelgusi yilda 1 trillion so‘mlik parrandachilik loyihalarini amalga oshirish, go‘sht va tuxum mahsulotlari hajmini 2 baravar oshirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Viloyatda 1,7 milliard dollarlik 858 ta investitsiya loyihalari hisobiga 20 ming ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
– Har kuni qaysidir masalaning ichiga kirib, qiyin bo‘lsa ham mablag‘ini topib, qaror qilib berayapmiz. Bugun yana kim masala qo‘ysa, uni ham yechib beraman. Qaysi hokim hisob-kitob bilan aniq reja qo‘yib, ishlarni tizimli yo‘lga qo‘ysa, albatta natija bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosarlari ish o‘rinlarini tashkil etish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish, ijtimoiy sohani yaxshilash rejalari yuzasidan axborot berdi.

В Сайхунабадском районе состоялось совещание по мерам экономического и социального развития Сырдарьинской области.
Основное внимание было уделено вопросам увеличения количества рабочих мест, развития предпринимательства и обеспечения продовольственной безопасности.
В Сырдарьинской области насчитывается 35 тысяч безработных и 42 тысячи человек, уехавших на работу за границу. С учетом выходящей на рынок труда молодежи необходимо создать 100 тысяч рабочих мест. Для этого населению будут предоставлены земельные участки за счет сокращения хлопковых полей.
Вместе с тем данное сокращение необходимо компенсировать увеличением урожайности в 2-3 раза, взаимодействовать с Советом по хлопководству и учеными, подчеркнуто на совещании.
На кредитование фермеров, выращивающих продовольственные культуры, выделяется дополнительно 300 миллиардов сумов. Отныне фермеры смогут получать до 150 миллионов сумов кредитов без залога. Эти ресурсы помогут создать для сырдарьинцев 45 тысяч рабочих мест в следующем году.
Также из бюджета будет направлено 40 миллиардов сумов на улучшение орошения 5 тысячах гектаров посевных земель.
Область обладает большим потенциалом для производства продуктов питания, ведения животноводства и птицеводства. Указано на возможности для реализации птицеводческих проектов на сумму 1 триллионов сумов в следующем году, что позволит удвоить объем производства мяса и яиц.
В регионе планируется создать 20 тысяч рабочих мест за счет 858 инвестиционных проектов на сумму 1,7 миллиарда долларов.
— Каждый день мы погружаемся в какой-то вопрос, как бы это ни было сложно, находим средства и принимаем постановление. Если сегодня будет озвучена какая-либо проблема, мы решим и ее. Если хоким имеет четкий план с расчетами, системно организовал работу, обязательно будет результат, — сказал глава государства.
На совещании заместители Премьер-министра доложили о планах по созданию рабочих мест, развитию сельского хозяйства, реализации инвестиционных проектов, совершенствованию социальной сферы.