Prezident Shavkat Mirziyoyev Sayxunobod tumanidagi “Politeks Sirdaryo” paxta-to‘qimachilik klasteri korxonasini borib ko‘rdi.
Ilgari Sayxunobod tumanida sanoat umuman yo‘q edi, faqat paxta ekilardi. Qishloq xo‘jaligidagi yangilanishlar, klaster tizimi natijasida bu yerda ham sanoat paydo bo‘ldi. Hozir birgina paxtadan ip, kalava, mato, tayyor kiyimlar, chigitdan yog‘, sovun, ozuqa va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Xususan, tumandagi “Politeks Sirdaryo” klasterining to‘qimachilik korxonasida ip-kalava ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. Germaniya texnologiyasi keltirib o‘rnatilib, 700 ta ish o‘rni yaratilgan. Korxonaning yillik quvvati 7000 ming tonna bo‘lib, joriy yilning o‘tgan davrida Xitoy, Turkiya va Bangladesh davlatlariga 2,5 million dollarlik mahsulot eksport qilingan.
Shuningdek, klaster qoshida yiliga 30 ming tonna yog‘-moy tayyorlaydigan korxona ham mavjud. Unda 100 nafar aholi bandligi ta’minlangan.
Davlatimiz rahbari “Politeks Sirdaryo” korxonasi ip-kalava ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi, ishchilar bilan muloqot qildi.
Shu yerda Sirdaryo viloyati to‘qimachilik korxonalarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar namoyish etildi. bugungi kunda viloyatda 9 ta paxta-to‘qimachilik klasteri faoliyat ko‘rsatmoqda. Bu yil 268 ming tonna paxta xomashyosi yetishtirish rejalashtirilgan. Uning yuz foizi hududning o‘zida qayta ishlanadi.
– Bugun Sirdaryoga kelishdan asosiy maqsadimiz – viloyatni aholisi to‘liq ish bilan ta’minlangan hududga aylantirish mezonlarini belgilash, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Birinchi mezon, Sirdaryo sharoitida, bu – yer. Klaster egalarining dunyoqarashi o‘zgaryapti, sifatga harakat qilyapti, daromadi oshyapti. Endi ular xalq manfaatiga xizmat qilishi kerak. Bu manfaat birinchi navbatda ish o‘rni. Masalan, aholiga dehqonchilik uchun yer ajratish orqali 100 ming ish o‘rni yaratish mo‘ljallanyapti. Ikkinchidan, bu yerlarga nima daromadli bo‘lsa, shuni ekish bo‘yicha erkinlik beriladi. Kim bozorni tushunib, ko‘proq mehnat qilsa, naqd daromad oladi. Yana bir muhim tomoni, agar Sirdaryo viloyatida ishsizlikni tugata olsak, bu boshqa hududlar uchun namuna bo‘ladi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил предприятие хлопково-текстильного кластера «Политекс Сирдарё» в Сайхунабадском районе.
Прежде в Сайхунабадском районе не было промышленных мощностей, сельское хозяйство было ориентировано только на выращивание хлопчатника. В результате аграрных преобразований и внедрения кластерной системы сюда пришла промышленность. Сейчас здесь производятся пряжа, ткани, готовая одежда, растительное масло, мыло, продовольственная и иная продукция. И это только из хлопчатника.
В частности, текстильное предприятие кластера «Политекс Сирдарё» наладило производство пряжи. Были внедрены немецкие технологии и создано 700 рабочих мест. Годовая мощность предприятия составляет 7 тысяч тонн пряжи, а за прошедший период текущего года в Китай, Турцию и Бангладеш экспортировано продукции на сумму 2,5 миллиона долларов.
Также в составе кластера действует предприятие, производящее 30 тысяч тонн масла в год. Здесь обеспечены работой 100 человек.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом производства пряжи предприятия «Политекс Сырдарё» и пообщался с рабочими.
Здесь же продемонстрирована продукция текстильных предприятий Сырдарьинской области. На сегодняшний день в области работают 9 хлопково-текстильных кластеров. В этом году планируется заготовить 268 тысяч тонн хлопка-сырца, этот объем будет полностью переработан на территории региона.
Президент также пообщался с представителями средств массовой информации.
— Наша главная цель сегодняшнего визита в Сырдарью — определить факторы для превращения области в регион, жители которого полностью обеспечены работой, — сказал Шавкат Мирзиёев. — Первый фактор, в условиях Сырдарьи, это земля. Мышление владельцев кластеров меняется, они стремятся к качеству, их доходы растут. Теперь они должны служить интересам народа. Это заключается в первую очередь в создании рабочих мест. Например, планируется создать 100 тысяч рабочих мест за счет выделения населению земли под занятие хозяйством. Во-вторых, на этих землях будет свобода выращивать все, что выгодно. Кто понимает рынок и работает усерднее, тот получает доход. Еще один важный аспект – если мы сможем ликвидировать безработицу в Сырдарьинской области, это будет примером для других регионов.