Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida elektrotexnika sanoatidagi istiqbolli yo‘nalishlar hamda kelgusidagi asosiy vazifalar yuzasidan yig‘ilish davom etmoqda.
Elektrotexnika mahsulotlarini ishlab chiqarish va eksportini kengaytirish maqsadida “O‘zeltexsanoat” uyushmasi va Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga:
– Toshkent viloyatida elektr jihozlari ishlab chiqarish bo‘yicha 58 million dollarlik 14 ta loyihani;
– Farg‘ona viloyatida maishiy texnika va kabel simlari ishlab chiqarish bo‘yicha 56 million dollarlik 9 ta loyihani;
– Andijon viloyatida 34 million dollarlik maishiy texnika ishlab chiqarish bo‘yicha 8 ta loyihani ishga tushirish topshirildi.
Sirdaryo, Namangan, Navoiy, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari hokimlariga bir oy muddatda 100 million dollarlik loyihalar to‘plamini shakllantirishga topshiriq berildi.
Kelgusi yildan boshlab Innovatsion rivojlanish vazirligi elektronika va mikro-elektronika yo‘nalishida ilmiy, tajriba-konstruktorlik va startap loyihalarni moliyalashtirish uchun grant ajratib borishi belgilandi.
Bosh prokuratura, Bojxona va Soliq qo‘mitalariga maishiy texnikalar noqonuniy aylanmasi va kontrabandasiga yo‘l qo‘ymaslik ustidan nazoratni kuchaytirish topshirildi.
Oxirgi yillarda aholi xonadonlarining maishiy texnikaga bo‘lgan talabi har yili 10-15 foizga oshmoqda. Bu ularning servis xizmatiga ham talabi ortib bormoqda, degani.
Mutasaddilarga yirik ishlab chiqaruvchilar bilan birga hududlardagi kasb-hunar maktablarida maishiy texnikalarga xizmat ko‘rsatishga o‘qitishni yo‘lga qo‘yish topshirildi.

Во главе с Президентом Шавкатом Мирзиёевым продолжается совещание по перспективным направлениям развития электротехнической промышленности.
В целях производства электротехнической продукции и расширения экспорта Ассоциации «Узэлтехсаноат» и Министерству инвестиций и внешней торговли поручено задействовать:
В Ташкентской области 14 проектов по производству электрического оборудования общей стоимостью 58 миллионов долларов;
В Ферганской области 9 проектов по производству бытовой техники и кабельных проводов общей стоимостью 56 миллионов долларов;
В Андижанской области 8 проектов по производству бытовой техники общей стоимостью 34 миллиона долларов.
Хокимам Сырдарьинской, Наманганской, Сурхандарьинской и Хорезмской областей в месячный срок необходимо сформировать комплект проектов стоимостью 100 миллионов долларов.
Предусмотрено, что со следующего года Министерством инновационного развития будут выделяться гранты на научные, опытно-конструкторские и стартап проекты в направлении электроники и микроэлектроники.
Генеральной прокуратуре, таможенному и налоговому комитетам поручено усилить контроль за недопущением незаконного оборота и контрабанды бытовой техники.
С каждым годом у населения возрастает на 10-15 процентов потребность в бытовой технике. Вместе с тем увеличивается и спрос на ее сервисное обслуживание.
Ответственным лицам поручено вместе с производителями наладить в профессионально-ремесленнических школах обучение по сервисному обслуживанию бытовой техники.