Davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar qatag‘on qurbonlarini yod etish uchun yig‘ildi. Qur’on tilovat etilib, o‘tganlar haqiga duo qilindi. Elga osh tortildi.
Vatanimiz fidoyilarini aynan Mustaqillik bayrami kunlarida yod etishda katta ma’no bor. Bu xalqqa xizmat hech qachon unutilmasligini, el-yurtimiz ozodligi va tinchligi qadrini yana bir bor anglatadi.
2001 yildan buyon 31 avgust “Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni” sifatida nishonlab kelinmoqda. Jadid bobolarimizning ruhlarini shod etish, hayoti va merosini o‘rganishga qaratilgan ishlar davom ettirilmoqda. O‘tgan yili “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi rekonstruksiya qilingan edi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda uning filiallari ochildi.
Bu yil muzeyda jadid talabalar Germaniyaga o‘qishga yuborilganining 100 yilligiga bag‘ishlangan ekspozitsiya tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari muzeyga kirib, mazkur ko‘rgazma bilan tanishdi.
– Bu yerga har gal kelib, e’tibor berishimiz bejiz emas. Mustaqillikka erishish oson bo‘lmagan. Istiqlolimizga 31 yil bo‘lgani bilan bobolarimiz 100 yillar oldin bunga harakat qilgan. 100 ming vatandoshimiz qatag‘onga uchrab, 13 ming nafari shafqatsiz otib tashlangan. Nima uchun? Tahlil bo‘lgan. Ular eng katta qahramonlarimiz, millatning xazinasi bo‘lgan. 2-3 tadan til bilgan. Vatanimizni ozod qilib, taraqqiyotga olib chiqishini bilishgan. Bu yerda xuddi ularning ovozlari eshitilgandek bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shular haqda so‘zlar ekan, Prezidentimiz Qur’oni karimdagi oyatni yodga oldi. “Oli Imron” surasining 169-oyatida: “Alloh yo‘lida halok bo‘lganlarni o‘lik, deb hisoblamang, ular tirikdir, Parvardigorlari huzurida rizqlanishmoqda” deya marhamat qilingan.
Xalqimiz ozodligi, haqiqat va adolat yo‘lida o‘z jonini fido qilgan shahid ajdodlarimizning xotirasi ham hamisha barhayotdir.
Davlatimiz rahbari hali bu tarix oxirigacha o‘rganilmagani, qatag‘on qurbonlarini aniqlash va xotirasini tiklash bo‘yicha izlanishlarni davom ettirish kerakligini ta’kidladi.
– Butun dunyoda bir parcha qog‘oz bo‘sayam, qancha mablag‘ ketsayam, o‘zbek millatiga mansub hujjatlarni topinglar, deb topshiriq bergandim, – dedi Prezident. – Oxirgi yillarda yana qancha qatag‘on qurbonlari aniqlandi. Adolat nuqtai nazaridan qahramon bobolarimizning nomlarini tiklayapmiz. O‘tgan bir yil ichida O‘zbekiston Oliy sudi tomonidan 235 nafar ana shunday vatandoshimiz oqlandi. Jadid bobolarimiz nomida muzeylar, maktablar tashkil qilyapmiz. Toshkent markazida Abdulla Qodiriy maktabi qurib, haykalini o‘rnatdik. Nima uchun? Odamlar o‘tganda ko‘rishi, “men kimlarning avlodiman” deb o‘ylashi, asarlarini bilishi kerak. Yoki Cho‘lponni tiklash qanday qiyin bo‘ldi? Bugun biz pastga tushinglar, xalqning ichiga boringlar, deyapmiz, xalqdan kuch olayapmiz. Cho‘lpon ham shunday degan. Bunday xayrli ishlarni to‘xtatmaslik kerak. Yangi kitoblar, filmlar chiqarish zarur.
Davlatimiz rahbari bu yo‘lda izlanayotgan zahmatkash olimlarga, ziyolilarga minnatdorlik bildirdi. Jadidlarning hayoti va asarlarini televideniye va ijtimoiy tarmoqlar orqali yoshlarga yetkazish, maktab darslarida bu mavzuga keng o‘rin berish zarurligi ta’kidlandi. O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasida ma’rifatparvar bobolarimizning ma’naviy merosini o‘rgatish bo‘yicha kafedra tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Ma’lumki, mustabid tuzum faqat jadidlarni yo‘q qilish bilan cheklanib qolmagan. O‘tgan asrning 80-yillarida ham minglab vatandoshlarimiz turli bo‘htonlar bilan qamoqqa olingan, xo‘rlangan.
– Bugun ham yo‘lda o‘ylanib kelyapman. 30-yillarni eski tarix desa, “paxta ishi”-chi?! Yetakchilarimizni qatag‘on qilish uchun soxta ayblovlar o‘ylab chiqarishdi-ku. Boshqa respublikalarda yo‘qmidi kamchilik? Bunday alamli voqealarni hech qachon unutib bo‘lmaydi. Bugungiday bayramlarda, tinch-osoyishta kunlarda shularni ham yuragimizdan o‘tkazib, yoshlarimizga yetkazishimiz kerak, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Dunyo notinch bo‘lib borayotgani, bunday vaziyatda ogoh va vazmin bo‘lish kerakligi qayd etildi.
– Ko‘rayapsizlar, dunyoda raqobat, tahdidlar kuchayib borayapti. Xavf yonimizda yuribdi. Bunga tayyor bo‘lish uchun hamisha ogoh bo‘lish zarur. bugungi emin-erkin hayotimizga shukrona aytish bilan birga ertangi kunimizni mustahkam qilishimiz kerak. Qachon mustahkam qilamiz? Bilimli bo‘lsak. Agar bobolarimiz buyukligidan ruhlanib, har bir soha bo‘yicha ta’limni mukammal qilsak, manaman degan davlatdan kam joyimiz yo‘q. Bolalarimizni zo‘r o‘qitsak, natija biz kutgandan ham yaxshi bo‘ladi. Mustaqilligimiz barqaror va abadiy bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Xiyobondagi ramziy qabr yonida ham Qur’on tilovat etildi. Allohdan o‘tganlarga rahmat, yurtimizga tinchlik va farovonlik tilab duo qilindi.

Президент Шавкат Мирзиёев утром 31 августа посетил аллею «Шахидлар хотираси».
Почтить память жертв репрессий собрались представители старшего поколения, государственных и общественных организаций. Прочитаны суры из Корана и дуа в память об ушедших. Подан поминальный плов.
Есть глубокий смысл в том, что страна отдает дань памяти патриотов Родины в дни празднования независимости. Это является очередным свидетельством того, что служение народу никогда не забывается, свобода и мир нашей страны — бесценны.
С 2001 года 31 августа отмечается как День памяти жертв репрессий. Продолжается работа, направленная на увековечение и изучение их жизни и наследия. В прошлом году был реконструирован Музей памяти жертв репрессий. Такие музеи были открыты в Республике Каракалпакстан и во всех областях.
В этом году в музее организована экспозиция, посвященная 100-летию отправки студентов-джадидов на обучение в Германию.
Глава нашего государства посетил музей и ознакомился с экспозицией.
— Мы не зря каждый раз приходим сюда и почитаем их память. Добиться независимости было непросто. Хотя независимость и была обретена 31 год назад, наши деды пытались сделать это более 100 лет назад. 100 тысяч наших соотечественников были репрессированы, 13 тысяч беспощадно расстреляны. Почему? Потому что они были нашими величайшими героями, достоянием нации. Знали по 2-3 языка. У режима было понимание, что они способны освободить нашу Родину, привести ее к процветанию. В этом месте кажется, будто слышны их голоса, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Говоря об этом, Президент вспомнил аят из священного Корана. В 169-м аяте суры «Алю Имран» сказано: «Никоим образом не считай мертвыми тех, которые были убиты на пути Аллаха. Нет, они живы и получают удел у своего Господа».
Память о наших предках-мучениках, отдавших жизнь за свободу нашего народа, правду и справедливость будет жить вечно.
Глава государства подчеркнул, что этот период истории еще до конца не изучен, и исследования по выявлению жертв репрессий и восстановлению памяти о них должны быть продолжены.
— Я дал поручение найти — даже если это клочок бумаги — документы, касающиеся судьбы этих людей, выделить на это столько средств, сколько потребуется, — сказал Президент. — В результате в последние годы стали известны имена многих жертв репрессий. Мы восстанавливаем память о наших предках-героев ради справедливости. За последний год 235 таких наших соотечественников были оправданы Верховным судом Узбекистана. Мы создаем музеи и школы имени наших дедов. Построили школу Абдуллы Кадыри и установили ему памятник в центре Ташкента. Почему? Чтобы люди, проходя мимо, смотрели и задумывались о том, кем были их предки, знать их произведения. Или же сколько трудностей было с восстановлением памяти о Чулпане? Сегодня мы говорим: спускайтесь вниз, идите в народ, ведь наша сила в народе. Так же говорил Чулпан. Эти добрые дела нельзя останавливать. Необходимо выпускать новые книги и фильмы.
Глава нашего государства выразил признательность ученым и представителям интеллигенции, работающим в этом направлении. Подчеркнуто, что жизнь и творчество джадидов необходимо доносить до молодежи через телевидение и социальные сети, широко освещать эту тему на школьных уроках. Выдвинута инициатива о создании кафедры по изучению духовного наследия наших предков-просветителей в Международной исламской академии Узбекистана.
Как известно, тоталитарный режим не ограничивался только уничтожением джадидов. Еще в 80-х годах прошлого века тысячи наших соотечественников были брошены в тюрьмы и подверглись преследованиям под разными клеветническими предлогами.
— По дороге сюда я задумался об этом. Если говорить, что события 30-х годов это далекая история, то как же быть с «хлопковым» делом?! Они придумали ложные обвинения, чтобы подавить наших лидеров. Что, в других республиках не было недостатков? Такие болезненные события никогда не могут быть забыты. В праздники и мирные дни, как сегодня, мы должны пропустить это через наши сердца и донести до нашей молодежи, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось также, что мир становится все более тревожным, и в такой ситуации необходимо быть начеку и действовать взвешенно.
— Как видите, в мире усиливаются конкуренция и угрозы. Чтобы быть к этому готовыми, необходимо всегда сохранять бдительность. Вместе с благодарением за нашу нынешнюю мирную и свободную жизнь нужно укреплять наш фундамент будущего. Как укреплять? Через знания. Если мы, вдохновившись величием наших предков, усовершенствуем образование во всех сферах, мы ни в чем не будем уступать самым развитым странам. Если мы будем хорошо учить наших детей, результат будет лучше, чем мы ожидаем. Наша независимость будет непоколебимой и вечной, — сказал глава государства.
Рядом с символической могилой в мемориальном комплексе также прочитаны суры из Корана. Прочитан дуа за ушедших, за мир и благополучие нашей страны.