30 avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Armaniston Hukumati rahbari O‘zbekiston yetakchisini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram – Mustaqillik kuni bilan samimiy tabriklab, xalqimizga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaqtiladi.
Ikki tomonlama munosabatlarni va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Amaliy hamkorlikni ilgari surishning muhim jihatlariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro savdo hajmini oshirish, ishbilarmon doiralar va yetakchi korxonlarni faol jalb qilgan holda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish uchun samarali mexanizmlarni shakllantirishdagi mavjud imkoniyatlar qayd etildi.
Mintaqaviy kun tartibi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi muloqotni kengaytirish yuzasidan ham fikr almashildi.

30 августа состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном.
Глава Правительства Армении искренне поздравил лидера Узбекистана с предстоящим национальным праздником – Днем независимости страны и пожелал мира, благополучия и процветания нашему народу.
Были рассмотрены актуальные вопросы развития двусторонних отношений и сотрудничества в рамках международных организаций.
Особое внимание было уделено важным аспектам продвижения практического взаимодействия.
Отмечены имеющиеся возможности для наращивания объемов взаимной торговли, реализации проектов кооперации с активным привлечением деловых кругов и ведущих предприятий, формирования эффективных механизмов для расширения торгово-экономического сотрудничества.
Состоялся также обмен мнениями по региональной повестке и углублению диалога в рамках многосторонних структур.