Jidda shahridagi “Qasr as-Salam” saroyida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi boʻldi.
Davlatimiz rahbarini Saudiya Arabistonining Valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon Ol Saud kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Ikki davlat madhiyalari ijro etildi.
Shundan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Saudiya Arabistoni Podshohligi Valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon Ol Saudning muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv avvalida Oʻzbekiston yetakchisi Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon bin Abdulaziz Ol Saudga oʻzining samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazishni soʻradi.
Turli darajalardagi aloqalar ancha faollashgani mamnuniyat bilan taʼkidlandi. Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashining yigʻilishlari muntazam oʻtkazilmoqda. Oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, qoʻshma korxonalar tashkil etilmoqda.
Shu bilan birga, mamlakatlarimiz munosabatlarni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga koʻtarish uchun ulkan salohiyatga ega.
Oʻzbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoniga ilk davlat tashrifi buning uchun keng imkoniyatlar ochishiga ishonch bildirdi.
Oliy darajadagi muzokaralar qarashlar va intilishlarning mushtarakligini namoyon etdi. Saudiyada “Nigoh – 2030” Davlat dasturi muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani yuksak baholandi. Mamlakatimizda jamiyat hayotining barcha sohalarini transformatsiya qilishga qaratilgan Yangi Oʻzbekistonni rivojlantirish strategiyasining maqsad va vazifalari ushbu dasturga hamohangdir. Davlatlarimizda raqamli va “yashil” iqtisodiyot tamoyillarini joriy qilishga katta eʼtibor qaratilmoqda.
Tomonlar ikki mamlakat oʻrtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar sohalardagi oʻzaro manfaatli aloqalarni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Ishbilarmonlarning aloqalari uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, oʻzaro savdo hajmini oshirish, tarkibini diversifikatsiya qilish zarurligi qayd etildi. Mamlakatimizda Saudiya Arabistoni fuqarolari uchun vizasiz tartib joriy etilishi bu borada muhim qadamlardan biri boʻladi.
– Bugungi tarixiy uchrashuvimiz hamkorligimizni amaliy natijalar bilan boyitish, biznes aloqalari uchun “kuchli signal” boʻlishiga aminman. Davlatlarimiz tadbirkorlari muloqotimiz natijalarini intiqlik va katta qiziqish bilan kutayapti, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz Saudiyaning yetakchi kompaniyalarini Oʻzbekistondagi tijorat banklari, yirik sanoat va infratuzilma obyektlarini xususiylashtirish jarayonida faol ishtirok etishga chaqirdi.
Energetika va neft-kimyo sohalaridagi sheriklikni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani taʼkidlandi. Bugungi kunda “ACWA Power” kompaniyasi bilan jami 2 milliard 600 million dollarlik yirik energetika loyihalari boshlangan. Kimyo tarmogʻida “SABIC” kompaniyasi bilan sheriklik istiqbollidir.
Saudiya taraqqiyot jamgʻarmasi ishtirokida mamlakatimiz hududlarida transport, suv taʼminoti, elektr tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston – Saudiya Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yigʻilishi muvaffaqiyatli oʻtkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Uning yakunida energetika, kimyo, elektrotexnika, infratuzilmani rivojlantirish, sogʻliqni saqlash, qishloq xoʻjaligi, farmatsevtika, axborot texnologiyalari va transport sohalarida umumiy qiymati 14 milliard dollardan ortiq boʻlgan kelishuv va shartnomalar imzolandi.
Uchrashuvda madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, bugungi kunda yurtimizda oʻn mingdan ziyod talaba Birlashgan Millatlar Tashkilotining rasmiy tili hisoblangan arab tilini oʻrganmoqda.
Xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Muzokaralarda Oʻzbekiston va Saudiya Arabistonining qator jihatlar yuzasidan qarashlari va yondashuvlari oʻxshashligi namoyon boʻldi. Davlatlarimiz xalqaro doirada bir-birini doim qoʻllab-quvvatlab kelmoqda. Oʻzbekiston Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyodning “Ekspo – 2030” Butunjahon koʻrgazmasini oʻtkazish uchun nomzodini qoʻllab-quvvatlamoqda.
Xavfsizlik sohasida muloqotni yoʻlga qoʻyish, Afgʻonistonda tinchlikni mustahkamlash va iqtisodiyotni tiklashga koʻmaklashish boʻyicha saʼy-harakatlarni birlashtirish yuzasidan yakdil fikr bildirildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Saudiya Arabistonining Shanxay hamkorlik tashkilotida Muloqot boʻyicha sherik maqomini olayotganini olqishladi.
Muzokaralar natijalari boʻyicha imzolangan hujjatlar almashildi.
Oʻzbekiston Respublikasi bilan Saudiya Arabistoni Podshohligi oʻrtasida keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish toʻgʻrisida Qoʻshma bayonot qabul qilindi.
Ikki mamlakat hukumatlari va vazirliklari oʻrtasida energetika, bojxona, fuqaro aviatsiyasi, turizm, qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash, mehnat munosabatlari kabi sohalarda hamkorlikka doir 15 ta hujjat qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tashrifi sharafiga Podshoh Salmon bin Abdulaziz Ol Saud nomidan qabul marosimi oʻtkazildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев во второй половине дня 17 августа прибыл в город Джидду в рамках государственного визита в Саудовскую Аравию.
В международном аэропорту имени Короля Абдулазиза лидера нашей страны встретили руководители провинции Мекка, министр инвестиций Халид аль-Фалих и другие официальные лица.
Во дворце “Каср ас-Салам” в городе Джидде состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан.
Главу нашего государства встретил Наследный принц Королевства Саудовская Аравия Мухаммад бин Салман Аль Сауд.
Затем состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Наследного принца Королевства Саудовская Аравия Мухаммада бин Салмана Аль Сауда.
В начале встречи лидер Узбекистана передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Королю Саудовской Аравии Салману бин Абдулазизу Аль Сауду.
С удовлетворением отмечена активизация контактов на разных уровнях. Регулярно проводятся заседания Межправительственной комиссии и Делового совета. Растут объемы товарооборота, создаются совместные предприятия.
В то же время наши страны располагают огромным потенциалом для того, чтобы вывести отношения на качественно новый уровень, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Президент Узбекистана выразил уверенность, что его первый государственный визит в Саудовскую Аравию откроет для этого широкие возможности.
Переговоры на высшем уровне ярко продемонстрировали общность взглядов и устремлений. Была дана высокая оценка успешно реализуемой в Саудовской Аравии Государственной программы «Видение 2030». Ей созвучны цели и задачи Стратегии развития Нового Узбекистана по трансформации всех сфер жизни общества. Большое внимание наши страны уделяют внедрению принципов цифровой и «зелёной» экономики.
Стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодных связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной сферах.
Отмечена необходимость создания еще более благоприятных условий для наращивания контактов деловых кругов, увеличения объёмов, диверсификации структуры взаимной торговли. Одним из важных шагов в этом направлении станет введение для граждан Саудовской Аравии безвизового режима въезда в Узбекистан.
«Уверен, что сегодняшняя историческая встреча послужит мощным сигналом для обогащения нашего сотрудничества и укрепления деловых связей. Бизнесмены наших стран с нетерпением ждут результатов наших переговоров», – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент нашей страны пригласил ведущие саудовские компании принять активное участие в процессах приватизации коммерческих банков, крупных объектов промышленности и инфраструктуры Узбекистана.
Выражена обоюдная заинтересованность в наращивании партнерства в области энергетики и нефтехимии. В настоящее время совместно с компанией ACWA Power начата реализация крупных энергетических проектов стоимостью 2 миллиарда 600 миллионов долларов. Многообещающие перспективы имеет партнерство с компанией Sabic в химической отрасли.
Рассмотрены вопросы реализации инфраструктурных проектов в сферах транспорта, водоснабжения, развития электросетей, социальной сфере в регионах Узбекистана с участием Саудовского фонда развития.
С удовлетворением отмечено успешное проведение очередного заседания узбекско-саудовского Делового совета. По его итогам подписаны соглашения и контракты более чем на 14 миллиардов долларов в энергетической, химической, электротехнической сферах, по развитию инфраструктуры, сельского хозяйства, фармацевтики, информационных технологий, транспорта.
Особое внимание на встрече было уделено укреплению культурно-гуманитарных связей. В частности, сегодня более десяти тысяч студентов Узбекистана изучают арабский язык, являющийся официальным в Организации Объединенных Наций.
Переговоры показали совпадение взглядов и подходов Узбекистана и Саудовской Аравии по ряду аспектов. Наши государства неизменно поддерживают друг друга на международной арене. Узбекистан поддерживает кандидатуру столицы Саудовской Аравии Эр-Рияда для проведения Всемирной выставки «Экспо – 2030».
Выражена готовность к налаживанию диалога в области безопасности, к консолидированному содействию укреплению мира в Афганистане и восстановлению экономики этой страны.
Президент Узбекистана приветствовал получение Саудовской Аравией статуса партнера по диалогу в Шанхайской организации сотрудничества.
По итогам переговоров состоялся обмен подписанными документами.
Принято Совместное заявление о дальнейшем расширении отношений полномасштабного партнерства между Республикой Узбекистан и Королевством Саудовская Аравия.
На уровне правительств и министерств двух стран подписано 15 документов о сотрудничестве в таких сферах, как энергетика, таможенное дело, гражданская авиация, туризм, сельское хозяйство, здравоохранение, трудовые отношения и другие.
В честь визита Президента Республики Узбекистан дан государственный прием от имени Короля Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда.