Toshkentda 23-fevral kuni O‘zbekiston va AQSh ishbilarmon doiralarining onlayn videomuloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi hamkorligida tashkil etilgan videomuzokarada savdo, sarmoya, iqtisodiyot, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, farmatsevtika, kimyo va oziq-ovqat sanoati, elektron mahsulotlar va qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralar, konsern va kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
Cavdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov, O‘zbekistonning AQShdagi Favqulodda va muxtor elchisi J.Vahobov va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik rivojlanib borayotgani, Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va amalga oshirishning muhim mexanizmiga aylanganini ta’kidladi.
Amerika – O‘zbekiston savdo palatasi ijrochi direktori Ye.Son, shuningdek, amerikalik tadbirkorlar Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 18-20-sentabr kunlari AQShga tashrifi chog‘ida bir guruh yetakchi kompaniyalar rahbarlari bilan bo‘lgan uchrashuv mamlakatlarimiz tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni yangi mazmun bilan boyitish, ikki tomonning imkoniyatlarini kengroq ishga solishda muhim omil bo‘layotganini alohida qayd etdi.
O‘zbekistonning iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, madaniy-gumanitar, ma’naviy-ma’rifiy hayotida kechayotgan islohotlar xalqaro hamjamiyatda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Ayniqsa iqtisodiy tarmoqda amalga oshirilgan keng miqyosli chora-tadbirlarga xalqaro tahlilchilar ijobiy baho bermoqda. Mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yanada erkinlashtirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash borasidagi yangilanishlar O‘zbekistonning investitsiyaviy jozibadorligi yanada ortishiga xizmat qilmoqda. Bugungi kunda yurtimizda amerikalik ishbilarmonlar bilan hamkorlikda tuzilgan 160 dan ziyod korxona faoliyat yuritayotgani O‘zbekistonda investorlarga qo‘shimcha qulaylik, imtiyozlar yaratish, valyuta siyosatini liberallashtirish borasidagi ishlarning samarasi, deyish mumkin.
Onlayn videomuloqotda amerikalik ishbilarmonlarga yurtimizda turli sohalar, jumladan, agrar sanoatda faoliyat ko‘rsatayotgan chet ellik investor va sheriklar uchun qator soliq va bojxona imtiyozlari joriy etilgani haqida ma’lumot berildi.
Tadbirda Amerikaning “WCC International” kompaniyasi mutasaddilari mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirish, O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni AQSh bozoriga olib kirish imkoniyatlari, xalqaro marketing, elektron tijorat kabi mavzulardagi taqdimotlari bilan ishtirok etdi. AQSh ishbilarmon doiralari vakillari o‘zbekistonlik tadbirkorlar bilan hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlashdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.

В Ташкенте 23 февраля состоялся онлайн-диалог между деловыми людьми Узбекистана и США в формате видеоконференции.
В переговорах, организованных Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Американо-Узбекской торговой палатой, приняли участие представители министерств и ведомств, концернов и компаний, ответственных за такие сферы, как торговля, инвестиции, экономика, сельское хозяйство, текстильная, фармацевтическая, химическая и пищевая промышленность, производство электроники и строительных материалов.
Председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в США Ж.Вахобов и другие отметили, что торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между нашими странами последовательно развивается, деятельность Американо-Узбекской торговой палаты служит важным механизмом поддержки и реализации совместных проектов.
Исполнительный директор Американо-Узбекской торговой палаты Е.Сон и американские предприниматели подчеркнули, что состоявшаяся в рамках визита Президента Шавката Мирзиёева в США 18-20 сентября 2017 года встреча с группой руководителей ведущих компаний этой страны послужила важным фактором наполнения делового сотрудничества новым содержанием, более широкого задействования имеющихся возможностей сторон.
Происходящие в Узбекистане экономические, общественно-политические, культурно-гуманитарные, духовно-просветительские реформы вызывают большой интерес в международном сообществе. Международные аналитики особенно положительно оценивают осуществляемые широкомасштабные меры в экономике. Преобразования в сфере дальнейшей либерализации деловой среды, поддержки субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства способствуют дальнейшему росту инвестиционной привлекательности Узбекистана. В нашей стране сегодня действует более 160 предприятий с участием американских предпринимателей, что является результатом проводимой работы по предоставлению преференций и льгот для инвесторов, либерализации валютной политики.
В ходе видеоконференции американским бизнесменам было рассказано о ряде налоговых и таможенных льгот, преференциях, созданных для зарубежных инвесторов и партнеров в различных отраслях экономики нашей страны, в частности, в аграрной сфере.
На мероприятии представители американской компании “WCC International” провели презентации о возможностях продвижения продукции Узбекистана на рынке США, международном маркетинге, электронной коммерции и на другие темы. Представители деловых кругов США отметили заинтересованность в дальнейшем расширении и укреплении сотрудничества с предпринимателями Узбекистана.