Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28 iyun kuni paxta hosildorligini oshirish va to‘qimachilik mahsulotlari eksportini ko‘paytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
To‘qimachilik tarmog‘i ham xomashyo, ham eksport, ham aholi bandligida ulkan salohiyatga ega. Faqat ilmga asoslanib samaradorlikni oshirish, jaydari aytganda, “ishning ko‘zini bilish” kerak.
Shuning uchun Prezidentimiz tashabbusi bilan bu sohada to‘liq klaster tizimi joriy etildi. So‘nggi uch yilda paxta-to‘qimachilik klasterlariga 23 trillion so‘mdan ziyod imtiyozli mablag‘lar ajratildi. Bundan tashqari, ularning o‘zlari ham qariyb 7 trillion so‘m xususiy investitsiyalar sarflagan.
Ushbu tizim natijasida 350 ga yaqin yirik fabrikalar ishga tushirildi. Ishlab chiqarish hajmi 2016 yilga nisbatan 5 barobarga oshdi, eksport esa 4 barobarga o‘sib, qariyb 3 milliard dollarga yetdi.
Besh yil avval yurtimizda yetishtirilgan paxta tolasining atigi 40 foizi qayta ishlangan bo‘lsa, bugungi kunda 100 foiz o‘zimizda qayta ishlanmoqda.
Hajm bo‘yicha aytganda, jami quvvatlar 1 million 300 ming tonnaga yetdi. Lekin 1 million tonna tola ishlab chiqarilmoqda. Ya’ni, hozirning o‘zida 300 ming tonna tola yetmayapti. Kelgusi besh yilda bu ehtiyoj yana 600 ming tonnaga oshishi kutilmoqda.
Ip-kalavani tayyor mahsulotgacha qayta ishlash darajasi ham past – 23 foiz. Bu yiliga 9 milliard dollar daromad boy berilmoqda, degani.
Shuningdek, bugungi kunda to‘qimachilik tarmog‘ida 400 ming kishi mehnat qilmoqda. Agar butun tizim ilm va zamonaviy texnologiyalar asosida to‘g‘ri tashkil qilinsa, ish o‘rinlarini 1 millionga yetkazish mumkin.
Shu bois yig‘ilishda ilmga asoslangan urug‘chilik va agrotexnologiyalar hisobiga, paxta hosildorligini oshirish, tolani chuqur qayta ishlab, sohaning eksportini 2 baravarga ko‘paytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ma’lumki, buning uchun, avvalo, barqaror va sifatli xomashyo kerak. Lekin uni yetishtirishning o‘zi bo‘lmayapti. Olimlarimiz yaratgan 100 sentnergacha hosil beradigan paxta navlari joylarga yetkazilmayapti.
So‘nggi yillarda kunduzgi va tungi harorat bir xil bo‘lib qolayotgani, yangi turdagi hasharotlarning ko‘payib borayotgani ushbu sharoitga chidamli navlarni ko‘paytirishni taqozo qilmoqda. G‘o‘zani o‘g‘itlashni o‘zgartirish, gerbitsid va pestitsidlarni ham tartibga solish zarur.
Shuning uchun davlatimiz rahbari Prezident huzurida Innovatsion rivojlanish vaziri boshchiligida Paxtachilik kengashi tashkil etish taklifini bildirdi.
Bu kengash har yili hosildor va ertapishar navlarni hududlar kesimida ko‘paytirish va ekishni har bir klaster bo‘yicha belgilab beradi, iqlim va harorat o‘zgarishlariga mos bo‘lgan o‘g‘itlash sxemasini ishlab chiqadi, gerbitsid va pestitsidlar qo‘llashni tartibga oladi. Shuningdek, hasharotlarga qarshi kurashish bo‘yicha har bir hududga mos agrotexnologiyalarni ishlab chiqadi. Buning uchun mazkur kengash huzurida ilmiy markaz ham tashkil qilinadi.
Prezident har bir klasterda urug‘chilik, tuproq tahlili va biolaboratoriyalar hamda urug‘ tayyorlash sexlari bo‘lishi zarurligini ta’kidladi.
Suvni tejash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. So‘nggi ikki yilda yurtimizda 169 ming gektar paxta maydonlarida tomchilab sug‘orish joriy qilingan. Lekin ko‘p klasterlar, ayniqsa, fermerlar buni yo‘lga qo‘yishga qiynalmoqda. Chunki xarajati qimmat.
Agar sohada erkin raqobat bo‘lsa, ilm bilan yondashilsa, tomchilatib sug‘orishni joriy etish xarajatini gektariga 15-20 million so‘mga tushirish mumkinligi aytildi. Shuning uchun elektron portalga hamma ta’minotchilarni kiritib, suv tejovchi texnologiyalar narxi va xizmatlar sifatini baholab boradigan shaffof tizim yaratish vazifasi qo‘yildi.
Klasterlar faoliyatining huquqiy kafolatlari kuchaytirilishi, bitta tumanda ko‘pi bilan 2 ta klaster tashkil etilishi belgilandi.
Yig‘ilishda tayyor mahsulot ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu borada tadbirkorlarga keng sharoit yaratib berish uchun alohida industrial zonalar tashkil qilinishi belgilandi. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga ushbu majmualarni boshqarishga chet el kompaniyalarini va ishlab chiqarishga nufuzli brendlarni jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
– Paxtamizga boykot bekor qilinganidan so‘ng, xorijiy kompaniyalar mahalliy korxonalar bilan hamkorlik qilishga, milliy mahsulotlarimizga katta qiziqish bildirmoqda. Agar, hududlarimizga brendlar olib kirilmasa, mahalliy mahsulotlarimiz jahon bozorida raqobatbardosh bo‘lishi qiyin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bo‘yalgan trikotaj mato va gazlama eksport qiluvchilarga 10 foizgacha miqdorda subsidiya berilishi, chet elga tayyor mahsulot yetkazib berish uchun, buyurtmaga asosan, alohida aviareyslar yo‘lga qo‘yilishi qayd etildi. Brendlar uchun zarur bo‘lgan furnitura va aksessuarlar ishlab chiqarish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
To‘qimachilik korxonalarini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari yanada kengaytirilishi belgilandi. Jumladan, Eksportni rag‘batlantirish agentligi tomonidan eksportchi korxonalarga aylanma mablag‘ uchun 5 million dollargacha resurslar tabaqalashtirilgan tartibda ajratiladi. Xorijda omborxonalarni ijaraga olish xarajatlarini qoplab berish uchun cheklangan maydon 100 kvadrat metrdan 500 kvadrat metrga oshiriladi. Bu maqsadlar uchun Eksportni rag‘batlantirish agentligiga 100 million dollar ajratiladi.
Davlatimiz rahbari to‘qimachilik korxonalari moliyaviy hisobot bo‘yicha xalqaro standartlarga o‘tishi zarurligini ta’kidladi.
– Bu dunyo bozoriga chiqish, xorijiy brendlar bilan ishlash va to‘g‘ridan-to‘g‘ri kreditlar jalb qilishga zamin yaratadi, – dedi Prezident.
To‘qimachilik korxonalarini xomashyo bilan uzluksiz ta’minlash choralari ham ko‘rsatib o‘tildi. Paxta tolasi va ip-kalavani birjaga muntazam chiqarish, ular uchun to‘lov tizimini takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
Soha uchun soliq va bojxona ma’murchiligi ham yengillashtirilishi, xususan, xomashyoni bojxona hududida qayta ishlash tartibi soddalashtirilishi qayd etildi.
Kadrlar tayyorlash masalasiga ham e’tibor qaratildi. To‘qimachilik va yengil sanoat instituti hamda O‘zbekiston-Koreya to‘qimachilik texnoparki yaxlit tizim asosida ishlab, yangi o‘quv yilidan “dual” ta’lim tizimi joriy qilinishi aytildi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, tarmoq mutasaddilari, hokimlar va tadbirkorlarning fikrlari eshitildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 июня состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения урожайности хлопчатника и увеличения экспорта текстильной продукции.
Текстильная промышленность имеет огромный потенциал для обеспечения экспорта и занятости.
Поэтому по инициативе Президента в отрасли полностью внедрена кластерная система. За последние три года хлопково-текстильным кластерам выделено более 23 триллионов сумов льготных ресурсов. Кроме того, они инвестировали почти 7 триллионов сумов собственных средств.
В результате было введено в эксплуатацию около 350 крупных фабрик. Объем производства по сравнению с 2016 годом увеличился в 5 раз, экспорт — в 4 раза, достигнув почти 3 миллиардов долларов.
Если пять лет назад перерабатывалось только 40 процентов заготовленного в стране хлопкового волокна, то сегодня этот показатель достиг 100 процентов.
Перерабатывающие мощности достигли 1,3 миллиона тонн. Однако фактически производится 1 миллион тонн волокна. Другими словами, не хватает 300 тысяч тонн. Ожидается, что в течение следующих пяти лет нехватка увеличится еще на 600 тысяч тонн.
Степень переработки пряжи в готовое изделие также низкая — 23 процента. Это означает, что каждый год упускается возможность извлечения 9 миллиардов долларов дохода.
Сегодня в текстильной промышленности трудятся 400 тысяч человек. Если всю систему правильно организовать на основе научного подхода и современных технологий, можно увеличить количество рабочих мест до 1 миллиона, отмечалось на совещании.
В связи с этим обсуждены возможности повышения урожайности хлопчатника на основе научно обоснованного семеноводства и агротехнологий, удвоения экспорта отрасли за счет глубокой переработки сырья.
Для этого, в первую очередь, необходим стабильный доступ к качественному сырью. Сорта хлопчатника с урожайностью до 100 центнеров, созданные нашими учеными, не доходят до хлопководов.
Тот факт, что в последние годы дневные и ночные температуры сравнялись, распространяются новые виды насекомых-вредителей, требует выведения сортов, устойчивых к этим условиям. Необходимо изменить методы удобрения хлопчатника, упорядочить применение гербицидов и пестицидов.
Поэтому глава государства предложил создать при Президенте Совет по хлопководству во главе с министром инновационного развития.
Этот совет будет ежегодно определять выведение и посадку высокоурожайных и скороспелых сортов по регионам и кластерам, разработает схему внесения удобрений, адаптированную к климатическим и температурным изменениям, регулировать применение гербицидов и пестицидов. Также, будут разработаны подходящие к каждому региону агротехнологии для борьбы с насекомыми-вредителями. В этих целях при совете будет создан научный центр.
Президент подчеркнул, что в каждом кластере должны быть семенная, почвенная и биологическая лаборатории, а также семязаготовительные цеха.
Затронут вопрос водосбережения. За последние два года капельное орошение внедрено на 169 тысячах гектаров хлопковых полей в стране. Но многие кластеры, особенно фермеры, сталкиваются с трудностями при внедрении этой технологии, в том числе из-за ее высокой затратности.
Отмечалось, что при наличии свободной конкуренции в сфере и научном подходе затраты на внедрение капельного орошения можно снизить до 15-20 млн сумов за гектар. Поэтому поставлена задача включить всех поставщиков водосберегающих технологий в специальный электронный портал, создать прозрачную систему, которая оценивала бы стоимость водосберегающих технологий и качество услуг.
Определено, что правовые гарантии деятельности кластеров будут усилены, в одном районе можно будет организовать не более 2 кластеров.
На совещании обсуждены вопросы увеличения производства и экспорта готовой продукции. В связи с этим планируется создание отдельных индустриальных зон с широкими условиями для предпринимателей. Министерству инвестиций и внешней торговли поручено привлечь к производству иностранные компании и известные бренды.
— После того, как бойкот на наш хлопок был снят, иностранные компании проявляют большой интерес к сотрудничеству с местными предприятиями, к нашей продукции. Если в наши регионы не будут привозиться бренды, отечественной продукции будет сложно конкурировать на мировом рынке, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что экспортерам крашеного трикотажа и тканей будут предоставлены субсидии в размере до 10 процентов, а также запущены отдельные авиарейсы для поставок готовой продукции иностранным брендам. Поставлены задачи по организации производства необходимой фурнитуры и аксессуаров для брендов.
Определены меры по дальнейшему расширению механизмов поддержки текстильных предприятий. В частности, Агентство по стимулированию экспорта выделит предприятиям-экспортерам ресурсы в размере до 5 миллионов долларов для пополнения оборотных средств. Предельная площадь складов за рубежом, расходы на аренду которых подлежат компенсации, будет увеличена со 100 до 500 квадратных метров. На эти цели указанному агентству будет выделено 100 миллионов долларов.
Глава государства подчеркнул необходимость перехода текстильных предприятий на международные стандарты финансовой отчетности.
— Это откроет путь для выхода на мировой рынок, сотрудничества с иностранными брендами и привлечения прямых кредитов, — сказал Президент.
Также намечены меры по бесперебойному снабжению текстильных предприятий сырьем. Даны рекомендации по регулярному выведению хлопкового волокна и пряжи на биржу, совершенствованию системы расчетов за них.
Отмечалось, что для отрасли будет упрощено налоговое и таможенное администрирование, в частности, будет упрощен порядок переработки сырья на таможенной территории.
Отдельное внимание уделено вопросу подготовки кадров. Институт текстильной и легкой промышленности и Узбекско-корейский текстильный технопарк будут интегрированы, а с нового учебного года в институте будет внедрена дуальная система образования.
По обсужденным на совещании вопросам выслушаны мнения заместителей Премьер-министра, ответственных лиц отрасли, хокимов и предпринимателей.