O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev Xiva shahriga tashrif buyurdi.
Kecha bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida davlatimiz rahbari o‘zbek va ozarbayjon xalqlari munosabatlarining shonli tarixi bugungi ko‘p qirrali hamkorlik uchun mustahkam poydevor yaratganini ta’kidlagan edi.
Haqiqatan ham, qardosh xalqlarimiz azaldan bordi-keldi qilib, bir-birining madaniyatini boyitgan. 2500 yildan ziyod tarixga ega Xiva bunda muhim o‘rin tutgan.
Shu jihatdan, O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining bu qadimiy shaharga tashrifi katta ma’noga ega.
Ichan qal’a nodir shahar-yodgorlik sifatida diqqatga sazavor. Bu yerda 120 dan ziyod me’moriy obidalar bor. Shu bois Xiva shahri 1990 yil 12 dekabrda YUNESKO Madaniy meros ro‘yxatiga kiritilgan.
Davlat rahbarlari Ota darvozadan kirib, Ko‘k minora, Ko‘hna ark saroyi, Sherg‘ozixon madrasasi, Juma masjidi, Tosh hovlini tomosha qildi, Allomalar muzeyi bilan tanishdi.
Xorazmcha qo‘shiq va raqslar ijrosi mehmonlarga ko‘tarinki kayfiyat baxsh etdi.
Prezidentlar Ichan qal’a yaqinidagi Nurillaboy saroyini ham borib ko‘rdi.
Bu majmuani 1884 yilda Xiva xoni Muhammad Rahimxon Feruz qurdirgan. Keyinchalik qo‘shimcha binolar ham barpo etilib, beshta hovlidan tashkil topgan. Saroyda ham sharqona, ham yevropacha uslubdagi arxitektura ajoyib tarzda uyg‘unlashgan. Yana bir e’tiborli jihati, XX asr boshlarida ko‘pgina siyosiy jarayonlar aynan shu saroyda kechgan.
Xivaning davlatchilik va ilm-fan rivojida tutgan o‘rni, qadimiy obidalari va san’ati ozarbayjonlik mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджана Ильхам Алиев посетили город Хиву.
По итогам прошедших вчера переговоров глава нашего государства отметил, что славная история взаимоотношений узбекского и азербайджанского народов создала прочный фундамент для развития многогранного сотрудничества в наши дни.
Действительно, наши братские народы всегда находились в тесных культурных связях. Важную роль в этом сыграла Хива, история которой насчитывает более 2500 лет.
В этой связи большое значение имеет визит Президентов Узбекистана и Азербайджана в этот древний город.
Комплекс «Ичан-кала» известен как уникальный город-музей. Здесь находится более 120 памятников архитектуры. Поэтому Хива 12 декабря 1990 года была включена в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
Главы государств вошли в комплекс через главные ворота «Ата-дарваза», посетили Кальта-минар, дворец Куня-арк, медресе Шергазихана, Джума-мечеть, дворец Тошовли, Музей ученых.
Гостям представлена концертная программа, в которую вошли хорезмские песни и танцы.
Президенты также посетили дворец Нуруллабая рядом с Ичан-калой.
Данный комплекс был построен в 1884 году хивинским ханом Мухаммадом Рахимханом Ферузом. Позднее были возведены дополнительные постройки, дворец расширился до пяти дворов. В архитектуре дворца гармонично сочетаются восточный и европейский стили. Дворец примечателен и тем, что в начале ХХ века здесь происходило множество важных политических процессов.
Роль Хивы в развитии государственности и науки, древние памятники и искусство города произвели большое впечатление на азербайджанских гостей.