Prezident Shavkat Mirziyoyev 8 iyun kuni suv omborlarini modernizatsiya qilish hamda Surxondaryo viloyatida ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash loyihalariga oid taqdimot bilan tanishdi.
Daryo va soylar suvi ham qishloq xo‘jaligi, ham energetika, ham aholi turmushi uchun muhim manba. Mamlakatimizda bu qimmatli ne’mat asrab-avaylanib, xalq manfaatiga yo‘naltirilmoqda.
Shu maqsadda 2017 yilda Prezident farmoni bilan «O‘zbekgidroenergo» aksiyadorlik jamiyati tashkil etilgan edi. O‘tgan yili yana 4 ta suv ombori ushbu jamiyat boshqaruviga o‘tkazildi va ular 6 taga yetdi. Xorijiy kompaniyalarni jalb etgan holda har bir suv omborining texnik holati o‘rganib chiqildi va kechiktirib bo‘lmaydigan ta’mirlash tadbirlari belgilandi. Unga muvofiq, to‘g‘onlar, suv olish va chiqarish inshootlari ta’mirlanmoqda, nasos agregatlari tiklanmoqda.
Taqdimotda ushbu ishlar va oldindagi vazifalar haqida axborot berildi.
Davlatimiz rahbari barcha suv omborlarini modernizatsiya qilish orqali xavfsizligini oshirish, gidromexanik uskunalar va o‘lchov qurilmalarini yangilab, tizimni raqamlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Bu orqali hamma ish jarayoni aksiyadorlik jamiyatining situatsion-tahlil markaziga onlayn ulanadi hamda yiliga qo‘shimcha 120 million kilovatt soat elektr ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Bundan tashqari, Hisorak va Ohangaron suv omborlarida yillik 22 million kilovatt soat quvvatli 2 ta yangi kichik GES quriladi.
Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligiga suv omborlari holatini monitoring qilib, kosmik surat va ma’lumotlar bilan ta’minlash topshirildi.
Kichik gidro elektr stansiyalari qurilishiga xususiy sektorni jalb qilish, oliy ma’lumotli va o‘rta bo‘g‘in mutaxassislarini tayyorlash vazifalari ham ko‘rsatib o‘tildi.
Aholining hayot sifati va salomatligi omillaridan biri – toza ichimlik suvi. Lekin bugungi kunda Surxondaryo ahlining atigi 58 foizi markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlangan, xolos. Viloyatning janubiy tumanlari va Termiz shahrida suv mineralizatsiyasi miqdori yuqori.
Shu bois Prezidentimiz o‘tgan yili To‘palang suv omboridan tarmoq tortish tashabbusini ilgari surgan edi. Bu bo‘yicha loyiha ishlab chiqilib, ishga kirishildi. Bugungacha 47 kilometr quvur tortilib, ichimlik suvi Sariosiyo markazigacha olib borildi. Yil yakunigacha Denov va Sho‘rchi tumanlariga yetkazish rejalashtirilgan.
Loyihaga ko‘ra, bir kecha-kunduzda 200 ming kub metr suv tozalash inshooti, qariyb 400 kilometr magistral quvur tortiladi. Natijada hudud aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash 90 foizga yetadi.
Davlatimiz rahbari buning uchun tuman va mahallalar ichidagi quvurlarni ham tiklash, yangi tarmoqlar qurish va sifatli xizmatni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 8 июня ознакомился с презентацией проектов по модернизации водохранилищ и улучшению питьевого водоснабжения в Сурхандарьинской области.
В нашей стране воды рек являются важным ресурсом для сельского хозяйства, энергетики и жизни населения, который должен оберегаться и использоваться во благо народа.
С этой целью в 2017 году указом Президента было создано акционерное общество «Узбекгидроэнерго». В ведении общества находятся 6 водохранилищ, в том числе 4 водохранилища, переданные в управление общества в прошлом году. С привлечением зарубежных компаний проведено изучение технического состояния каждого водохранилища и определены меры по необходимым ремонтным мероприятиям. Так, осуществляется укрепление дамб, водозаборных и водоотводных сооружений, восстанавливаются насосные агрегаты.
В ходе презентации представлена информация об этой работе и дальнейших задачах.
Глава государства поручил повысить безопасность всех водохранилищ за счет модернизации, обновления гидромеханического оборудования и измерительных приборов, цифровизации системы.
В результате появится возможность управлять всеми процессами в ситуационно-аналитическом центре акционерного общества, а годовая выработка электроэнергии увеличится на 120 миллионов киловатт-часов.
Кроме того, на Гиссаракском и Ахангаранском водохранилищах будут построены 2 малые гидроэлектростанции мощностью 22 миллиона киловатт-часов в год.
Агентству космических исследований и технологий поручено вести мониторинг состояния водохранилищ, обеспечивать космическими снимками и данными.
Также определены задачи по привлечению частного сектора к строительству малых ГЭС и подготовке специалистов с высшим образованием и среднего персонала.
Одним из факторов качества жизни и здоровья населения является доступ к чистой питьевой воде. Однако в Сурхандарьинской области только 58 процентов населения может пользоваться централизованным питьевым водоснабжением. В южных районах области и городе Термезе высок уровень минерализации воды.
Именно поэтому в прошлом году Президент инициировал прокладку водопровода из Тупалангского водохранилища. Началась реализация соответствующего проекта. На сегодняшний день проложено 47 километров труб и питьевая вода начала подаваться в центр Сарыасийского района. До конца года планируется довести водопровод до Денауского и Шурчинского районов.
Проект предусматривает строительство сооружения по очистке 200 тысяч кубометров воды в сутки и прокладку почти 400 километров магистральных труб. В результате обеспеченность жителей области чистой питьевой водой достигнет 90 процентов.
Глава государства подчеркнул необходимость восстановления водопроводных сетей внутри районов и махаллей, строительства новых сетей и организации качественного обслуживания.