O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7 iyun kuni xizmatlar ko‘rsatishni rivojlantirish masalalari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Xizmatlar – kam xarajat bilan ko‘p aholining bandligini ta’minlasa bo‘ladigan soha. Shu bois hududlarda maishiy xizmat uylari tashkil etilmoqda, ishsizlar kasb-hunarga o‘rgatilmoqda, mablag‘ va sharoit bilan ta’minlanmoqda.
Joriy yil 27 yanvarda davlat rahbarining “Xizmatlar sohasini rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” qarori qabul qilindi. Unga muvofiq, bu sohaga ko‘plab yengilliklar berildi va imtiyozli resurslar ajratildi.
Bular orqali joriy yilda 120 mingdan ortiq yangi loyihalarni amalga oshirib, xizmatlar hajmini 435 trillion so‘mga yetkazish reja qilingan.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda bu borada hududlarda bajarilgan ishlar tahlil qilindi.
Hokimlar xalqni o‘ylab, halol ishlab, tadbirkorlarga yer, bino va infratuzilma masalasida yordam bergan joylarda natija bo‘lgan. Masalan, Toshkent shahri, Samarqand, Farg‘ona va Andijon viloyatlarida minglab ish o‘rinlari ochilgan.
Yanvar-may oylarida xizmatlar sohasida 232 ming ish o‘rni yaratilgan. Lekin Jizzax, Navoiy, Xorazm va Qashqadaryo viloyatlarida bu boradagi natijalar past.
So‘nggi ikki oyda xizmat joylari tashkil etish uchun 12 mingta yer maydoni auksionga qo‘yilgan. Lekin 27 ta tumanda savdoga chiqarilgan maydonlar soni 10 taga ham yetmagan.
Shu sababli bunday sustkashlikka yo‘l qo‘ygan shahar va tuman hokimlari, ularning qurilish bo‘yicha o‘rinbosarlariga intizomiy jazo choralari belgilandi.
Xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha 9 oy va yil yakunigacha bo‘lgan rejalar muhokama qilinar ekan, Buxoro tajribasi bu borada namuna qilib ko‘rsatildi.
Misol uchun, Buxoro shahridagi tadbirkorlar mehmonxona, oshxona, savdo do‘konlarining tom qismida restoran va kafeteriylar tashkil etgan. Imtiyozli kreditlar samaradorligi tahlil qilinganda, bir ish o‘rni ochish uchun o‘rtacha 8-9 million so‘m ketgan, xolos.
Mutasaddilarga ushbu tajribani boshqa shahar va tuman markazlarida ham joriy qilish, buning uchun xavfsizlik talablari hamda ijaraga berish shartlarini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Umuman, yurtimizda aholiga qulay va serqatnov yo‘l bo‘ylarida davlat idoralarining balansidagi 4 mingga yaqin ma’muriy bino joylashgan. Ushbu bino va inshootlardan ham servis sohasida samarali foydalanish mumkinligi ta’kidlandi.
Xizmat shoxobchalari tashkil etish uchun, avvalo, qulay joy kerak. Shu bois yig‘ilishda yana 25 mingta yer maydonlari servis va savdo ob’ektlari uchun auksionga chiqarilishi belgilandi.
Bu borada aholiga yanada qulaylik yaratish uchun endi yerlarni auksionga qo‘yish jarayoni ijara bo‘yicha 48 kundan 15 kunga, mulk huquqida 74 kundan 20 kunga qisqartiriladi. Yer maydonlarini baholash ekspertizadan o‘tkazilmaydi, haqiqiy bahosi auksionda aniqlanadi.
Shu bilan birga, 2023 yil 1 yanvardan boshlab, yerlarni auksionga chiqarishda kadastr idoralarida bor ma’lumotlarni boshqa idoralar bilan kelishish tartibi bekor qilinadi. Barcha vazirliklarning kadastr ma’lumotlari Milliy geoaxborot tizimiga kiritiladi.
Joriy yil 1 sentyabrgacha 205 ta tuman va shaharda 253 ta maxsus savdo va xizmat ko‘rsatish ko‘chalarini tashkil etish rejalashtirilgan. Bu maqsadlar uchun o‘tgan yili respublika byudjetidan 1 trillion 400 milliard so‘m, joriy yilda esa 900 milliard so‘m ajratilgan.
Masalan, Jizzax shahrining “Jizzaxlik” mahallasidagi yopiq ko‘cha Sharof Rashidov markaziy ko‘chasiga bog‘lanib, savdo va servis shoxobchalariga tunu kun ishlashga ruxsat berilgan. Natijada biznes rivojlanib, 200 ta ish o‘rni paydo bo‘lgan.
Viloyat hokimlariga shahar va tumanlarda shunday ko‘chalar tashkil etib, servisni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yoki yana bir misol: Boysundagi mashhur Omonxona sihatgohi atrofida 3 ta mehmonxona bor. Lekin joy yetishmasligi sababli mehmonlarni qishloqdagi xonadonlar qabul qiladi. Agar bu sihatgohga olib boruvchi yo‘l yaxshilansa, mehmonlar soni yanada ko‘payishi, yo‘l bo‘yida 200 dan ziyod savdo va xizmat ob’ektlari tashkil etilishi mumkin. Shu bois, mutasaddilarga Omonxona qishlog‘ini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shunday yondashuv asosida, xorijiy konsalting kompaniyalari va ekspertlarni jalb qilib, 28 ta shahar va xizmat salohiyati yuqori 10 ta tumanning “master rejasi”ni ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Prezident ko‘chma va yengil konstruksiyali savdo faoliyati uchun talablarni soddalashtirish zarurligini ta’kidladi.
Jumladan, uy-joy mulkdorlari shirkatlari, mahalla, obodonlashtirish va yo‘l tashkilotlariga o‘z hududida mavsumiy kafe va savdo nuqtalarini tashkil etishga ruxsat beriladi. Bu orqali qariyb 50 ming nafar aholining bandligi ta’minlanadi.
Yig‘ilishda transport sohasiga xususiy investorlarni jalb qilish, xizmatlar turini ko‘paytirish, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi faoliyatini transformatsiya qilish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari yaqinda mahallalarda bo‘lib o‘tgan saylovlarga ham to‘xtalib, raislarni saylangani bilan tabrikladi.
– Elga bosh bo‘lish bu – katta mas’uliyat. Mahalla raislari mamlakatimizdagi islohotlarni har bir xonadonga yetkazishda, odamlarning talabini hokimlar oldiga qo‘yib, xalqimizni rozi qilishda yetakchi bo‘lishi zarur. Bugun xizmatlar sohasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘yilgan aniq masalalar ham eng avvalo mahalladan boshlanishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar, hokim va hokim yordamchilari so‘zga chiqib, reja va takliflarini bayon etdi.

Сектор услуг — сфера экономики, позволяющая создать рабочие места быстро и при низких затратах. Поэтому в регионах организуются центры бытового обслуживания, организовано профессиональное обучение безработных, им предоставляются средства и условия.
27 января текущего года Президент подписал постановление «О дополнительных мерах по развитию сферы услуг», в соответствии с которым сфере дан ряд преференций, выделены льготные ресурсы.
В текущем году в данном секторе планируется реализовать более 120 тысяч новых проектов и увеличить объем услуг до 435 триллионов сумов.
На совещании, прошедшем в критическом ключе, проанализирована работа, проделанная в регионах в этом направлении.
Отмечалось, что там, где хокимы думают о людях, работают честно и помогают предпринимателям с землей, зданиями и инфраструктурой, достигнуты результаты. Например, тысячи рабочих мест созданы в городе Ташкенте, Самаркандской, Ферганской и Андижанской областях.
В январе-мае в сфере услуг было создано 232 тысячи рабочих мест. Однако показатели Джизакской, Навоийской, Хорезмской и Кашкадарьинской областей низкие.
За последние два месяца на аукцион выставлено 12 тысяч земельных участков для объектов оказания услуг. Но в 27 районах выставлено на продажу менее 10 участков.
В связи с этим определены меры дисциплинарного взыскания в отношении хокимов городов и районов, их заместителей по строительству, допустивших недостатки в работе.
В ходе обсуждения планов по развитию сферы услуг до конца года в качестве примера приведен бухарский опыт.
К примеру, в Бухаре предприниматели организовали рестораны и кафетерии на крышах гостиниц, столовых и магазинов. Анализ эффективности льготных кредитов показал, что средние затраты на создание одного рабочего места в Бухаре составили всего 8-9 миллионов сумов.
Ответственным лицам поручено внедрить эту практику в других городах и районных центрах, а также разработать требования по безопасности и условия аренды.
В целом на балансе государственных органов имеется около 4 тысяч административных зданий, которые расположены в удобных местах и вдоль улиц с интенсивным движением. Указано, что эти здания и сооружения также могут быть эффективно использованы в сфере обслуживания.
Для организации точек обслуживания важное значение имеет наличие места. В связи с этим на совещании определено, что на аукцион будут выставлены еще 25 тысяч земельных участков под объекты сервиса и торговли.
Для удобства населения процесс выставления земли на аукцион будет сокращен с 48 до 15 дней для получения в аренду и с 74 до 20 дней для приобретения в собственность. Оценка земельных участков экспертизе не подлежит, действительная стоимость будет определяться на аукционе.
Вместе с тем с 1 января 2023 года будет отменен порядок согласования кадастровой информации с другими ведомствами при выставлении земель на аукцион. Кадастровые данные всех министерств будут включены в Национальную географическую информационную систему.
До 1 сентября текущего года планируется организовать 253 специальные улицы торговли и обслуживания в 205 районах и городах. В прошлом году на эти цели из республиканского бюджета было выделено 1,4 триллиона сумов, а в этом году — 900 миллиардов сумов.
Например, тупиковая улица в махалле Джиззахлик города Джизака соединена с центральной улицей Шарафа Рашидова, а торгово-сервисным объектам разрешено работать круглосуточно. В результате бизнес получил импульс и было создано 200 рабочих мест.
Хокимам областей поручено создать аналогичные улицы и в городах и районах.
Или другой пример: на знаменитом курорте Омонхона в Байсуне есть 3 гостиницы. Но из-за нехватки мест приезжающих принимают гостевые дома. Если дорога, ведущая к санаторию, будет улучшена, число посетителей увеличится, а вдоль дороги можно будет открыть более 200 объектов торговли и обслуживания. Исходя из этого, ответственным лицам даны указания по развитию села Омонхона.
Поставлена задача на основе этого подхода привлечь иностранные консальтинговые компании и экспертов, разработать мастер-план 28 городов и районов с высоким потенциалом в сфере услуг.
Президент подчеркнул необходимость упрощения требований к торговой деятельности на базе передвижных средств и легких конструкций.
В частности, товариществам собственников жилья, махаллям, благоустроительным и дорожным организациям будет разрешено открывать на своей территории сезонные кафе и торговые точки. Это обеспечит работой около 50 тысяч человек.
На совещании также обсуждены вопросы привлечения частных инвесторов в транспортную сферу, расширения спектра услуг, трансформации деятельности Комитета по автомобильным дорогам.
Глава государства коснулся итогов недавних выборов в махаллях и поздравил председателей с избранием.
— Быть главой махалли — большая ответственность. Председатели махаллей должны быть лидерами в том, что касается доведения реформ в стране до каждой семьи, повышения благополучия нашего народа, постановки перед хокимами вопросов, волнующих людей. Реализация поставленных сегодня конкретных задач по развитию сферы услуг также должна начинаться с махалли, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании представили информацию заместители Премьер-министра, министры, хокимы и их помощники, они изложили свои планы и предложения.