O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 may kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining yig‘ilishida tashkilot huzuridagi kuzatuvchi davlat rahbari sifatida ishtirok etdi.
Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov raisligida videoanjuman shaklida o‘tgan tadbirda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi (YeOII) huzuridagi kuzatuvchi mamlakat – Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Bermudes va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’ati raisi Mixail Myasnikovich ham qatnashdi.
Yig‘ilish kun tartibidan YeOII makonida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va integratsiya jarayonlarini chuqurlashtirish, shu jumladan iqtisodiyot, savdo, sanoat, transport va boshqa yo‘nalishlarda amaliy sheriklikni mustahkamlash masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqining avvalida Qirg‘iziston YeOIIga raislikni faol amalga oshirayotgani, bu tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilayotganini qayd etdi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan pandemiyaning salbiy oqibatlari yumshatilgani hamda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikda ijobiy sur’at ta’minlanayotgani ta’kidlandi. Xususan, O‘zbekistonning YeOII bilan tovar ayirboshlash hajmi 2021 yilda 30 foizga, joriy yil boshidan esa yana 33 foizga oshdi. YeOII mamlakatlaridan jalb qilinayotgan investitsiyalarning yillik o‘sishi qariyb 25 foizni tashkil etmoqda.
Dunyoda ro‘y berayotgan shiddatli o‘zgarishlar va mamlakatlarimiz barqarorligi uchun jiddiy xatarga aylangan inqirozli hodisalarni qayd etib, O‘zbekiston rahbari birgalikda yechim topishni taqozo etayotgan eng dolzarb vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
Prezidentimiz O‘zbekiston va YeOII mamlakatlari o‘rtasidagi savdoda texnik to‘siqlarni bartaraf etishni davom ettirish va sertifikatlashtirishni o‘zaro tan olishga chaqirdi. Bu tovarlarning bozorlarimizga kirib borishini ancha soddalashtirishga xizmat qiladi.
Birgalikda qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish va oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish orqali agrosanoat kooperatsiyasini kengaytirish alohida dolzarb ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Bu boradagi natijadorlikni oshirish maqsadida hududlararo aloqalarni faollashtirishni nazarda tutadigan Agrokooperatsiya dasturini ishlab chiqish taklif qilindi.
O‘zbekiston yetakchisi muqobil transport yo‘laklarini yanada rivojlantirish hamda Janub va Sharq yo‘nalishida transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash zarurligiga e’tiborni qaratdi. Shu munosabat bilan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bozorlariga chiqish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadigan O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy temir yo‘lini barpo etish loyihasini amalga oshirishni tez fursatda boshlash muhim ekani ta’kidlandi.
Termiz shahridan Pokistonning Peshovar shahrigacha Janubiy Osiyo va uning ikki milliard nafar iste’molchiga ega bozoriga chiqish uchun eng qisqa yo‘lni ta’minlaydigan transafg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirishda hamkorlik qilishga tayyorlik bildirildi.
Davlatimiz rahbari mamlakatlarimizning innovatsion salohiyatidan yanada samarali foydalanish hamda tadbirkorlarimiz o‘rtasida, eng avvalo, yuqori texnologiyalar sohasida sanoat kooperatsiyasini amalga oshirishning yangi shakllarini rivojlantirish tashabbusini ilgari surdi.
Toshkent shahrida YeOII mamlakatlarining mingdan ziyod kompaniyasi ishtirokida «INNOPROM. Markaziy Osiyo» xalqaro sanoat ko‘rgazmasi o‘tkazilgani bu borada birinchi amaliy qadam bo‘ldi.
Kimyo, farmatsevtika, mashinasozlik, uskunasozlik, elektronika va boshqa sohalarda kooperatsiya aloqalarini rag‘batlantirish va mahalliylashtirishni chuqurlashtirish bo‘yicha qo‘shma “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish taklif etildi. Bunda ilmiy-tadqiqot institutlari va texnologiyalar yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasalari imkoniyatlarini yanada kengroq ishga solish muhim.
Iqtisodiy taraqqiyotning tabiiy drayveriga aylanishi lozim bo‘lgan turizm sohasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish, shuningdek, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi yo‘lovchi transporti qatnovini to‘liq hajmda tiklash zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonda YeOII mamlakatlarining yetakchi kompaniyalari ishtirokida Turizm industriyasini rivojlantirish forumini o‘tkazish taklifini ilgari surdi.
Prezidentimiz o‘z nutqining yakunida O‘zbekistonning mamlakatlarimiz barqaror taraqqiyotini ta’minlash va farovonligini yuksaltirish maqsadida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik va ko‘p qirrali sheriklikni izchil mustahkamlashga intilishi qat’iy ekanini yana bir bor tasdiqladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 мая принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в качестве главы государства-наблюдателя при организации.
В мероприятии, прошедшем в формате видеоконференции под председательством Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова, приняли также участие Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Президент Республики Куба – страны-наблюдателя при Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) Мигель Бермудес и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.
В повестку дня заседания вошли вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества и углубления интеграционных процессов на пространстве ЕАЭС, в том числе практического взаимодействия в сферах экономики, торговли, промышленности, транспорта и других направлениях.
В начале своего выступления Президент Узбекистана отметил активное председательство Кыргызстана в ЕАЭС, которое способствует углублению многопланового сотрудничества в рамках организации.
Было подчеркнуто, что совместными усилиями смягчены негативные последствия пандемии и обеспечивается положительная динамика в торгово-экономическом сотрудничестве наших стран. Так, товарооборот Узбекистана со странами ЕАЭС в 2021 году увеличился на 30 процентов, а с начала этого года вырос еще на 33 процента. Ежегодные темпы роста привлекаемых инвестиций из стран ЕАЭС составляют порядка 25 процентов.
Отметив происходящие в мире стремительные изменения и кризисные явления, которые стали серьезным вызовом для стабильности наших стран, глава Узбекистана обозначил наиболее актуальные задачи, требующие совместных решений.
Президент нашей страны призвал к дальнейшему устранению технических барьеров и признанию сертификации во взаимной торговле между Узбекистаном и странами ЕАЭС, что позволит значительно упростить доступ товаров на наши рынки.
Подчеркнута особая актуальность расширения агропромышленной кооперации путем совместного производства сельхозкультур и продовольственных товаров. В целях повышения его результативности предложено разработать Программу агрокооперации, предусматривающую активизацию межрегиональных контактов.
Лидер Узбекистана обратил внимание на необходимость дальнейшего развития альтернативных транспортных коридоров и укрепления транспортной взаимосвязанности в Южном и Восточном направлениях. В этой связи отмечена важность скорейшего начала практической реализации проекта по строительству железной дороги Узбекистан – Кыргызстан – Китай, которая создаст дополнительные возможности для выхода на рынки Азиатско-Тихоокеанского региона.
Выражена готовность к взаимодействию в реализации проекта строительства трансафганской железнодорожной магистрали от Термеза до пакистанского Пешавара, которая обеспечит кратчайший маршрут в Южную Азию с рынком в 2 миллиарда потребителей.
Глава нашего государства выступил за более эффективное использование инновационного потенциала и развитие новых форм промышленной кооперации предпринимателей наших стран, прежде всего в сфере высоких технологий.
Первым практическим шагом в данном направлении стало проведение в Ташкенте Международной промышленной выставки «ИННОПРОМ. Центральная Азия», в которой приняли участие свыше тысячи компаний из стран ЕАЭС.
Предложено разработать совместную «Дорожную карту» по стимулированию кооперационных связей и углублению локализации в сферах химии, фармацевтики, машиностроения, приборостроения, электроники и других областях. Важно при этом шире задействовать возможности научно-исследовательских институтов и технологических центров.
Особое внимание было уделено необходимости объединения усилий в сфере туризма, призванной стать естественным драйвером экономического развития, а также возобновления в полном объеме пассажирского транспортного сообщения между нашими странами.
Глава нашего государства предложил провести в Узбекистане Форум по развитию туриндустрии с участием ведущих компаний стран ЕАЭС.
В завершение своего выступления Президент вновь подтвердил приверженность Узбекистана поступательному укреплению взаимовыгодного сотрудничества и многопланового партнёрства с Евразийским экономическим союзом в целях обеспечения устойчивого развития и повышения благосостояния в наших странах.