Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 17 may kuni tovar-xomashyo birjasida savdolarni va unda mahalliy korxonalar ishtirokini kengaytirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Birja bu – bozor iqtisodiyotining alifbosi. Undagi savdolar erkin raqobatni shakllantiradi, tadbirkorlar uchun yangi bozorlarni ochadi, “yashirin iqtisodiyot” va korrupsiyani keskin kamaytiradi.
Shu boradagi islohotlar natijasida so‘nggi uch yilda yurtimizda birja savdo aylanmasi 2 baravarga o‘sib, 90 trillion so‘mga yetgan, sotiladigan tovarlar soni esa 3 baravarga ko‘paygan.
Bundan tashqari, xorijiy davlatlarda O‘zbekiston tovar-xomashyo birjasining 20 ta savdo maydonchasi tashkil etilib, joriy yilning 4 oyida ular orqali 170 million dollarlik mahsulot sotilgan. Shuningdek, 1 ming 200 dan ortiq xorijiy kompaniyalar yurtimiz birjasiga katta hajmda mahsulot qo‘yishni boshladi.
Ilgari savdolarda “o‘rtakash”lar ko‘p bo‘lgani sir emas. O‘tgan yili esa yirik korxonalar birjadagi ochiq-oshkora savdolar hisobiga 8 trillion so‘m qo‘shimcha daromad qilgan.
Shu bilan birga, birja savdolarini tashkil etish, mahalliy tadbirkorlarning ishtirokini kengaytirish borasida hali ham ayrim kamchiliklar bor.
Misol uchun, birja savdolarining 85 foizini 45 turdagi yuqori likvidli tovarlar tashkil etmoqda. To‘qimachilik, ipak, charm va kabel mahsulotlari, hududlardan Sirdaryo, Andijon va Surxondaryo viloyatlari korxonalarining birja savdolaridagi ishtiroki past bo‘lib turibdi.
Shu bois davlatimiz rahbari mahalliy mahsulotlarni birjaga qo‘yishda tumanlarni faollashtirish zarurligini ta’kidladi.
Misol uchun, 1 iyuldan 500 ming tonna g‘allani birja orqali sotish yo‘lga qo‘yiladi. Yig‘ilishda bu jarayonni tashkil etish, fermer va yuk tashuvchilarni ro‘yxatdan o‘tkazib, ularga qulaylik yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Jumladan, fermerlar bug‘doyni birjaga qo‘yganda, ulardan garov talab etilmaydi. Sotilgan mahsulotga birja tomonidan bir kunda to‘lov amalga oshiriladi. Fermerga to‘lovlar o‘z vaqtida va to‘liq kelib tushishini birja kafolatlaydi.
– Bu tumanlarning birjadagi ishtirokini kengaytirish uchun yaxshi imkoniyat, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
bugungi kunda 45 mingdan ziyod mahalliy sanoat korxonalaridan bor-yo‘g‘i 3 ming 600 tasi birjaga o‘z mahsulotini chiqarmoqda. Albatta, bu juda kam.
Shu bois, mahalliy mahsulotlarni birja savdolariga chiqarish tartibi soddalashtiriladigan bo‘ldi.
Jumladan, 1 iyuldan birjada alohida istiqbolli tovarlar seksiyasi tashkil etilib, mahalliy tadbirkorlarning o‘z mahsulotini ortiqcha hujjatlarsiz sotishi yo‘lga qo‘yiladi. Eng yaxshi sotilgan tovarlar, keyinchalik, birjaning asosiy savdo maydonlariga joylashtiriladi. Tadbirkorlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda, bir vaqtning o‘zida, birjada ham hisobga olish tartibi joriy etiladi.
Yana bir qulayligi – mahalliy tadbirkorlarning mahsulotlari uchun birja to‘lovlari 2 baravarga qisqartiriladi. Soliq nazoratida tadbirkorlarning birja orqali sotgan yoki xarid qilgan tovarlari bo‘yicha qo‘shimcha o‘rganishlar o‘tkazilmaydi.
Bunday imkoniyatlardan foydalanib, birjadagi tovar aylanmasini 2 baravarga oshirish mumkinligi ta’kidlandi. Xususan, kimyo, neft-gaz, metallurgiya, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoatidagi ulkan zaxiralar ko‘rsatib o‘tildi.
Birjada eksport-import mahsulotlari savdosi hajmini oshirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Bu boradagi tartib-taomillarni ham yengillashtirish choralari belgilandi.
Yig‘ilishda birja savdolarida qatnashish istagidagi tadbirkorlarga ko‘maklashish, bu sohada mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha qator topshiriqlar berildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 17 мая состоялось видеоселекторное совещание по вопросам увеличения объема торгов на товарно-сырьевой бирже и расширения участия в них местных предприятий.
Биржа — основа рыночной экономики. Торговля на бирже создает свободную конкуренцию, открывает новые рынки для предпринимателей, способствует сокращению «теневой экономики» и коррупции.
В результате реформ торговый оборот на товарно-сырьевой бирже страны за последние три года увеличился вдвое, достигнув 90 триллионов сумов, а объем реализованных товаров увеличился в три раза.
Кроме того, в зарубежных странах создано 20 торговых площадок Республиканской товарно-сырьевой биржи, через которые за первые четыре месяца текущего года реализована продукция на сумму 170 миллионов долларов. В то же время более 1,2 тысячи иностранных компаний начали выставлять большие объемы продукции на Узбекской бирже.
В прошлом в торгах участвовало большое число посредников. В прошлом году крупные предприятия заработали дополнительно 8 триллионов сумов благодаря прозрачным торгам на бирже.
Однако все еще имеются недостатки в организации биржевых торгов, расширении участия местных предпринимателей.
К примеру, 85 процентов биржевых торгов приходятся на 45 видов высоколиквидных товаров. Доля в биржевых торгах текстильной, шелковой, кожаной и кабельной продукции, предприятий Сырдарьинской, Андижанской и Сурхандарьинской областей остается низкой.
В связи с этим глава государства указал на необходимость активизации участия районов в выставлении местной продукции на биржу.
К примеру, с 1 июля начнется выставление на биржу 500 тысяч тонн пшеницы. На совещании даны указания по организации этого процесса, регистрации фермеров и грузоперевозчиков, созданию удобных условий для них.
В частности, при выставлении зерна на биржу от фермеров не будет требоваться залог. Оплата проданного товара производится биржей в тот же день. Биржа гарантирует своевременное и полное поступление платежей фермеру.
— Это хорошая возможность для расширения присутствия районов на бирже, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня из более чем 45 тысяч местных промышленных предприятий только 3,6 тысячи размещают свою продукцию на бирже. Конечно, это очень мало.
В связи с этим процедура выставления местной продукции на биржу будет упрощена.
В частности, с 1 июля на бирже будет создана отдельная секция перспективных товаров, где местные предприниматели смогут продавать свою продукцию без дополнительных документов. Затем наиболее продаваемые товары будут размещаться на основных торговых площадках биржи. Будет введен порядок регистрации предпринимателей одновременно с государственной регистрацией.
Еще одним удобством станет сокращение комиссии биржи на продукцию местных предпринимателей в 2 раза. При налоговом контроле не будет проводиться дополнительная проверка по товарам, реализуемым или приобретаемым предпринимателями через биржу.
Отмечалось, что используя такие возможности, можно удвоить оборот на бирже. В частности, указано на огромные резервы в химической, нефтегазовой, металлургической, текстильной и пищевой промышленности.
Особое внимание уделено увеличению объемов экспортно-импортной торговли на бирже. Определены меры по упрощению соответствующих процедур.
На совещании поставлен ряд задач по оказанию помощи предпринимателям, желающим участвовать в биржевых торгах, подготовке специалистов в этой области.