Prezident Shavkat Mirziyoyev 18 aprel kuni qurilish loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbarining 2021 yil 23 iyundagi qaroriga muvofiq, “Yangi O‘zbekiston” universiteti tashkil etilgan edi. Qarorda mazkur universitet uchun yer ajratish, xorijiy mutaxassislarni jalb etgan holda zamonaviy o‘quv kampusi loyihasi ishlab chiqish va qurish vazifasi belgilangan.
Tadimotda dastlab ushbu loyiha ko‘rib chiqildi. Universitet uchun poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumani Do‘rmon yo‘li ko‘chasi bo‘yida 30 gektar yer ajratilgan. Majmua loyihasi Turkiyaning “Outdoor Factory” kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan. Unga ko‘ra, bu yerda 5 ta fakultet uchun o‘quv binolari, ma’muriyat, o‘qituvchilar va talabalar uchun yotoqxonalar, oshxona, kutubxona, laboratoriya, sport saroyi va stadion barpo etiladi.
Hozir bu hududda Prezident maktabi bor. Kelgusida Prezident ta’lim muassasalari agentligi ham shu yerda joylashadi. Shu tariqa, hudud ta’limga ixtisoslashgan yaxlit majmua bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari majmuani sifatli qurish, o‘quv binolarida buyuk allomalarimiz siymosi va merosini aks ettirish, yoshlarning o‘qishi va harakatlanishi uchun qulayliklar yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yana bir loyiha kelgusida davlat muzeylarini rekonstruksiya qilishga qaratilgan. Unga ko‘ra, binolarning arxitekturasi va tarixiy qiymatini saqlab qolgan holda ichki sharoitlarini yaxshilash, zamonaviy texnikalar bilan jihozlash rejalashtirilgan. Jahondagi mashhur muzeylar tajribasi asosida eksponatlarning ko‘rimliligini oshirish, tarixiy ashyolarni bezarar saqlash, keluvchilarga qulayliklar yaratish bo‘yicha hamma jihatlar inobatga olingan. Bu ishlar natijasida muzeylarning ko‘rgazma maydoni kengayib, aholi va sayyohlar uchun jozibadorligi oshadi.
Yashnobod tumanidagi “Texnopark” hududida akvapark barpo etish loyihasi ham istiqbolli. Buning uchun hozirda foydalanilmay turgan bino bilan birga 4,5 gektar yer mo‘ljallangan. Majmua to‘g‘ridan-to‘g‘ri chet el investitsiyasi evaziga barpo etiladi. Bu yerda ochiq va yopiq suv havzalari, attraksionlar, tamaddixona, o‘yin maydonchalari bo‘ladi.
Ma’lumki, mamlakatimizda “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Shunga mutanosib ravishda, Yunusobod tumanidagi Astronomiya parki hududida gullar bog‘i barpo etish rejalashtirilgan. Bu joy aholining madaniy dam olishi, poytaxtimiz ekologiyasi yaxshilanishi uchun yana bir omil bo‘ladi.
Taqdimotda shaharlararo yo‘l infratuzilmasini yaxshilash chora-tadbirlari ham muhokama qilindi. Xususan, Pop tumani bilan Namangan shahri o‘rtasidagi avtomobil yo‘lini kengaytirish loyihasi ko‘rib chiqildi.
Prezidentimiz bu hududning relefini inobatga olib, yo‘lni haydovchilarga qulay qilib qurish, insonlar xavsizligini birinchi o‘ringa qo‘yish zarurligin ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 апреля ознакомился с презентацией строительных объектов.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 июня 2021 года был основан Университет «Новый Узбекистан». Постановлением определены задачи по выделению земельного участка для университета, разработке и строительству современного учебного кампуса с привлечением зарубежных специалистов.
Данный проект рассмотрен в ходе презентации. Отмечалось, что для университета выделено 30 гектаров земли вдоль улицы Дурмон йули в Мирзо-Улугбекском районе столицы. Проект комплекса разработан совместно с турецкой компанией Outdoor Factory. Он предусматривает возведение учебных корпусов для 5 факультетов, административного здания, общежития для преподавателей и студентов, столовой, библиотеки, лаборатории, дворца спорта и стадиона.
В настоящее время в этом районе находится Президентская школа. В будущем здесь же разместится Агентство Президентских образовательных учреждений. Таким образом, здесь появится интегрированный образовательный комплекс.
Глава государства поручил выполнить строительные работы качественно, отразить в учебных корпусах деятельность и наследие наших великих ученых, создать комфортные условия для учебы и передвижения молодежи.
Представлен также проект по реконструкции государственных музеев. Планируется улучшить внутренние условия и техническое оснащение зданий, сохранив при этом их архитектурный облик и историческую ценность. На основе опыта всемирно известных музеев в проекте учтены особенности повышения наглядности экспонатов, безопасности хранения исторических артефактов, создания удобств для посетителей. В результате этой работы расширится экспозиционная площадь музеев и повысится их привлекательность для местных жителей и туристов.
Рассмотрен и проект строительства аквапарка на территории «Технопарка» в Яшнабадском районе. Объект планируется построить на территории неиспользуемых ныне 4,5 гектара земель и одного здания с привлечением прямых иностранных инвестиций. Здесь будут крытые и открытые бассейны, водные аттракционы, рестораны, детские площадки.
В нашей стране продолжается реализация общенационального проекта «Яшил макон». Целям проекта соответствуют и планы по созданию Цветочного сада на территории Парка астрономии в Юнусабадском районе. Сад станет еще одним шагом в процессе создания условий для культурного отдыха населения и улучшения экологии столицы.
На презентации также обсуждены меры по совершенствованию междугородной дорожной инфраструктуры. В частности, рассмотрен проект расширения автомобильной дороги между Папским районом и городом Наманганом.
Президент подчеркнул необходимость учесть рельеф региона и уделить приоритетное внимание удобству и безопасности движения.