Ахборот-коммуникация технологиялари соҳаси ривожига бағишланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 2018 йил 9 январь куни ахборот-коммуникация технологияларини янада ривожлантириш ва хавфсизлигини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлигига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири, тегишли вазирлик ва ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Бугун мамлакатимизда ахборот-коммуникация технологияларини давлат бошқаруви, иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа ва кундалик ҳаётга изчил жорий этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Ўтган йили рақамли телевидение қамрови 88 фоиздан 100 фоизга етказилди. Мобиль алоқадан фойдаланувчилар сони 7 фоиз ошиб, 22,8 миллионга етди. 2017 йилда ахборот технологиялари соҳасида 7,7 триллион сўмлик ёки 2016 йилга нисбатан 26 фоиз кўп хизмат кўрсатилди. Инвестиция дастури доирасида 260 миллион доллар ўзлаштирилди.
Йиғилишда эришилган натижалар алоҳида қайд этилар экан, 2018 йилда ва яқин истиқболда амалга оширилиши зарур бўлган устувор вазифалар ҳақида ҳам сўз борди.
Президентимиз ахборот технологиялари соҳасида ҳали қилинадиган ишлар кўплиги, эришилган натижалар бошқа давлатларга қараганда анча паст кўрсаткичда эканини таъкидлади.
Мисол учун, ахборот технологиялари соҳасининг мамлакат ялпи ички маҳсулотидаги улуши Жанубий Кореяда 9 фоиз, Японияда 5,5 фоиз, Хитой ва Ҳиндистонда 4,7 фоиз, Ўзбекистонда атиги 2,2 фоизни ташкил этади. Буни ахборот-коммуникация ривожланиш индекси рейтингидаги 176 мамлакат орасида Ўзбекистон 95-ўринда экани ҳам исботлаб турибди.
Йиғилишда интернет тармоғига уланиш қамровини кенгайтириш ва тезлигини ошириш, дастурий таъминот, телекоммуникация соҳасида етакчи хорижий компаниялар билан алоқа ўрнатиш, “Электрон ҳукумат” тизимини янада ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан ахборот берилди.
Интернетдан 20 миллион аҳоли фойдаланади, деб ҳисобот бергансизлар. Бироқ, миллий интернет орқали таклиф этиладиган хизматлар доираси жуда чеклангани сабабли аҳолининг аксарият қисми интернетдан фақат “Телеграм”да ёзишма учун фойдаланади холос, деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда МДҲ давлатлари бўйича интернетнинг ўртача тезлиги бизникидан 10 марта юқорилиги қайд этилди. Алоқа операторлари чекка ҳудудларда, автомобиль ва темир йўлларга яқин ҳудудларда телекоммуникацияларни кенгайтиришга сармоя киритмаётгани таъкидланди.
Мутасаддиларга интернет нархини кескин арзонлаштириш, тезлигини камида 4 баробар ошириш, 2020 йилгача эса МДҲ давлатлари даражасига етказиш чора-тадбирларини кўриш бўйича зарур топшириқлар берилди.
Бугун “Хавфсиз шаҳар” ягона комплексини яратиш дастурига мувофиқ лойиҳа концепцияси ишлаб чиқилди. Унга кўра, Тошкент шаҳрида 16 мингдан ортиқ видеокамера ўрнатиш, Маълумотларни қайта ишлаш маркази ва Ситуация марказларини ташкил этиш белгиланган. Шунингдек, “Хавфсиз туризм”, “Хавфсиз ҳудуд”, “112” тизими, олий таълим муассасаларига имтиҳон топшириш жараёнларига видеокузатув ҳамда йўл ҳаракати қоидалари бузилишларини рўйхатга олиш тизимларини жорий этиш кўзда тутилган.
Йиғилишда “Хавфсиз ҳудуд” ва жамоат тартибини таъминлашга кўмаклашиш бўйича лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 30 июндаги фармонига асосан ташкил этилган «Мирзо Улуғбек инновация маркази»да 140 дан ортиқ корхонага резидент мақоми берилиб, уларда айни вақтда 1000 дан ортиқ дастурчи мутахассис ишламоқда. Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида энг замонавий технологиялар ва таълим услублари кенг жорий этилмоқда.
2018 йилда халқаро тажрибани, замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ривожланиши тенденцияларини инобатга олган ҳолда, “2018-2021 йилларда “Электрон ҳукумат” тизимини янада ривожлантириш стратегияси”ни ишлаб чиқиш, “Мирзо Улуғбек инновация маркази» резидентлари томонидан кўрсатиладиган ишлар ва хизматлар ҳажмини камида 2 баробар ҳамда экспорт ҳажмини 1,8 баробар ошириш, резидентлар учун чет эл компаниялари билан ҳамкорлик қилиш ва янги бозорларга чиқишда кўмаклашиш бўйича тегишли топшириқлар берилди.
Шунингдек, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетини уч йил ичида жаҳондаги энг обрўли 1000 университет сафига киритишни таъминлаш, соҳанинг етакчи университет ва компаниялари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш, профессор-ўқитувчилар ва талабаларнинг хорижда стажировкада бўлиш ва малака оширишини кенг ташкил этиш кераклиги таъкидланди.
Йиғилишда дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқиш ва бунинг учун миллий кадрлар тайёрлаш ишлари ҳали талаб даражасида эмаслиги қайд этилди. Мутасаддиларга дунёнинг ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги йирик корпорациялари билан рақобатлаша оладиган миллий оператор ва дастурчиларимиз фаолиятини такомиллаштириш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилди.
Йиғилишда “Ўзбектелеком” компаниясининг иш самарадорлигини ошириш, телекоммуникация тармоқлари орқали халқаро телефон сўзлашувини ноқонуний амалга ошираётган субъектларга нисбатан молиявий жазо чораларини қўллаш, халқаро тажриба асосида почта тизимини тубдан қайта кўриб чиқиб янада ривожлантириш, ахборот хавфсизлиги концепциясини ишлаб чиқиш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.

Посвящено развитию сферы информационно-коммуникационных технологий
Под председательством Президента Республики Узбекистан 9 января 2018 года состоялось совещание, посвященное результативности принимаемых мер по дальнейшему развитию информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности.
В нем приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан, руководители соответствующих министерств и ведомств.
Сегодня в нашей стране осуществляется широкомасштабная работа по последовательному внедрению информационно-коммуникационных технологий в систему государственного управления, отрасли экономики, социальную сферу и повседневную жизнь людей.
За минувший год охват цифровым телевидением увеличен с 88 до 100 процентов. Количество пользователей мобильной связи увеличилось на 7 процентов и достигло 22,8 миллиона. В 2017 году в сфере информационных технологий оказаны услуги на 7,7 триллиона сумов или на 26 процентов больше, чем в 2016 году. В рамках Инвестиционной программы освоено 260 миллионов долларов.
На совещании наряду с достигнутыми результатами говорилось о приоритетных задачах на 2018 год и ближайшую перспективу.
Президент нашей страны отметил, что в сфере информационных технологий предстоит еще многое сделать, достигнутые результаты заметно отстают от показателей других стран.
Так, доля сферы информационных технологий в валовом внутреннем продукте в Южной Корее составляет 9 процентов, в Японии – 5,5 процента, в Китае и Индии – 4,7 процента, а в Узбекистане – всего 2,2 процента. В индексе информационно-коммуникационного развития Узбекистан среди 176 стран занимает 95-е место.
На совещании представлена информация о проводимой работе по расширению охвата и повышению скорости подключения к сети интернет, установлению взаимодействия с ведущими зарубежными компаниями в области программного обеспечения и телекоммуникаций, дальнейшему развитию системы “Электронное правительство”.
Мне отчитались, что интернетом в нашей стране пользуются 20 миллионов человек. Однако, из-за ограниченного круга предоставляемых посредством национального интернета услуг, большая часть населения пользуется им только для переписки через “Телеграм”, сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании отмечалось, что средняя скорость интернет-подключения в странах СНГ в 10 раз выше, чем в нашей стране. Операторы связи не вкладывают средства в расширение телекоммуникационной сети в отдаленных районах, на территориях, примыкающих к автомобильным и железным дорогам.
Ответственным лицам поручено принять меры по резкому снижению цен на доступ к интернету, увеличению скорости подключения минимум в 4 раза, доведению ее до уровня стран СНГ к 2020 году.
В соответствии с программой создания единого комплекса “Безопасный город” была разработана концепция проекта. Она предусматривает установку в Ташкенте более 16 тысяч видеокамер, организацию Центра обработки данных и ситуационных центров. Вместе с тем намечено внедрить системы “Безопасный туризм”, “Безопасная территория”, “112”, видеонаблюдения за процессом вступительных экзаменов в вузы и фиксации нарушений правил дорожного движения.
На совещании рассмотрены принимаемые меры по ускорению реализации проекта “Безопасная территория” и других проектов, содействующих обеспечению общественного порядка.
В Мирзо-Улугбекском инновационном центре, созданном в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 июня 2017 года, статус резидента получили более 140 предприятий, на которых сегодня работает более тысячи программистов. В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий широко внедряются самые современные технологии и методы обучения.
Даны соответствующие поручения по разработке в текущем году Стратегии дальнейшего развития системы “Электронное правительство” в 2018-2021 годах с учетом международного опыта и тенденций развития современных ИКТ, увеличению не менее чем в 2 раза объема работ и услуг, производимых резидентами Мирзо-Улугбекского инновационного центра, а также в 1,8 раза – объема их экспорта, содействию резидентам в сотрудничестве с иностранными компаниями и выходу на новые рынки.
Также указано на необходимость обеспечения вхождения Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий в 1000 самых престижных университетов мира в ближайшие 3 года, укрепления сотрудничества с ведущими университетами и компаниями отрасли, организации стажировок и повышения квалификации профессоров, преподавателей и студентов за рубежом.
На совещании отмечен недостаточный уровень работы по производству национальных программных продуктов и подготовке необходимых для этого национальных кадров. Глава нашего государства поставил перед ответственными лицами конкретные задачи по совершенствованию деятельности национального оператора и программистов, чтобы они были способны конкурировать с крупными технологическими корпорациями мира.
На совещании ответственным лицам даны соответствующие поручения по повышению эффективности деятельности компании “Узбектелеком”, применению мер финансового взыскания в отношении субъектов, незаконно осуществляющих международные телефонные разговоры через телекоммуникационные сети, кардинальному пересмотру и дальнейшему развитию системы почтовой связи на основе международного опыта, разработке концепции информационной безопасности.