Тинчлик ва осойишталик барқарор тараққиётнинг муҳим омилидирПрезидентимиз Шавкат Мирзиёев 29 июнь куни пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманида амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, янги лойиҳалар билан танишди.
Мамлакатимизда барча соҳаларда кенг кўламли ислоҳотлар ва бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда. Кенг ва равон йўллар, замонавий кўприклар, аҳоли турар жойлари, янги ишлаб чиқариш объектлари фойдаланишга топширилмоқда. Бу аҳолининг турмуш фаровонлигини ошириш, янги иш ўринларини яратишда муҳим омил бўлмоқда.
Тошкент тажриба экспериментал механика заводи негизида 2008 йилда ташкил этилган “Krantas” ҳамда “Кранлар ва махсус техника” корхоналарида 60 турдан зиёд махсус техника, жумладан, автокранлар, кран манипуляторлари, ёнилғи ва кислота ташувчи автоцистерналар, коммунал техника, самосваллар, автоустахоналар, автогидрокўтаргичлар ишлаб чиқарилмоқда. Импорт ўрнини босувчи, экспортбоп ушбу техника воситалари мамлакатимиз иқтисодиёт тармоқларига етказиб берилмоқда.
Давлатимиз раҳбари “Krantas Group” заводига ташриф буюриб, қурилиш учун махсус техника ишлаб чиқарувчи корхоналар фаолияти билан танишди.
Бугунги кунда корхоналарда 645 ишчи-хизматчи меҳнат қилмоқда. Маҳсулот ҳажмини ошириш, янги ускуналар сотиб олиш ва ишлаб чиқариш цехларини барпо этиш ҳисобига яна 150 иш ўрни яратиш мўлжалланмоқда.
Корхоналарда 2017-2018 йилларда юк кўтариш қуввати 100 тонна бўлган автокранлар ва кўп қаватли уй-жойлар қурилишига мўлжалланган 8 тонналик кранлар ишлаб чиқариш лойиҳалаштирилган. Мамлакатимизда тадбиркорлик соҳасига қаратилаётган алоҳида эътибордан самарали фойдаланиб, жорий йилда корхонанинг экспорт ҳажмини 5 миллион долларга етказиш, Қозоғистон, Тожикистон, Туркманистон, Афғонистон каби давлатларга маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган.
Президентимиз корхонада ишлаб чиқарилаётган махсус техника воситалари ва ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди. Бу каби корхоналар мамлакатимиз саноати ривожланишининг асосий омилларидан бири эканини таъкидлади.
Корхонада ишлаб чиқарилаётган махсус техника турларини маҳаллийлаштиришни кенгайтириш, келгуси беш йилга мўлжалланган давлат дастурини қайта кўриб чиқиб, махсус техника импортини камайтириш, маҳаллийлаштирилган махсус техникалар харидини кўпайтириш юзасидан мутасадди раҳбарларга тегишли топшириқлар берилди.
Ихтисослашган олий таълим муассасаларида кран ва махсус техникалар ишлаб чиқариш бўйича йилига 20-25 мутахассис тайёрлайдиган факультетлар очиш ва ёшларни ўқитиш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича амалга ошириладиган лойиҳалар билан танишди.
Туман ҳудудида жойлашган илм ва таълим муассасалари салоҳиятидан самарали фойдаланиш, аҳоли турмуши учун қулай шароитлар яратиш, мавзеларни ободонлаштириш, лойиҳаларни молиялаштириш учун маҳаллий бюджет даромадларини ошириш, тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ва экспорт ҳажмини кўпайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Шавкат Мирзиёевнинг Тошкент шаҳри сайловчилари билан учрашувида илгари сурган ташаббусига мувофиқ ахборот технологиялари соҳасида фаолият юритувчи Мирзо Улуғбек инновацион марказини ташкил этиш, Ўзбекистон Фанлар академияси томонидан ишлаб чиқилган илмий-тадқиқотларни амалиётга жорий этиш бўйича комплекс дастурлар, тижорат банклари томонидан молиялаштириладиган лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди.
Ушбу лойиҳалар туманнинг ишлаб чиқариш, экспорт салоҳиятини ошириш, янги иш ўринлари ташкил этиш ва одамларга қулай шароитлар яратишда муҳим ўрин тутиши таъкидланди. Лойиҳа ташаббускорлари ва мутасаддилар билан суҳбатда уларни амалга оширишни жадаллаштириш, сифат ва муддатга алоҳида эътибор қаратиш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги академиясида бўлиб, у ердаги шароитлар билан танишди.
Президентимиз жорий йил 9 февраль куни ички ишлар органлари фаолияти, соҳадаги мавжуд муаммо ва камчиликлар, истиқболдаги вазифаларга бағишлаб ўтказган видеоселектор йиғилишида ички ишлар идоралари фаолияти самарадорлигини ошириш, маҳаллий ҳокимликлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари билан ҳамкорлигини янада такомиллаштириш, профилактика инспекторлари турмуш шароитини яхшилаш, соҳани малакали кадрлар билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Ички ишлар тизимини тубдан ислоҳ қилишнинг ҳуқуқий асослари такомиллаштирилди, тизим ходимларига янги вазифалар юклатилди. Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 10 апрелдаги «Ички ишлар органларининг фаолияти самарадорлигини тубдан ошириш, жамоат тартибини, фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлашда уларнинг масъулиятини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони ва 12 апрелдаги “Ички ишлар органлари фаолиятини янада такомиллаштиришга доир ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги академияси Марказий Осиёда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун кадрлар тайёрлаш бўйича энг йирик олий таълим муассасаларидан бири ҳисобланади. Академия Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1994 йил 2 сентябрдаги қарори асосида ташкил этилган.
Академиянинг тўртта замонавий ўқув биноси, тингловчилар учун иккита ётоқхона, меҳмонхона ва бошқа зарур иншоотлари бор. Тингловчилар билан ўқув машғулотлари ўтказиш учун 18 маъруза зали, 150 ўқув аудиторияси ва ўқув-методик кабинет, учта спорт зали ва сув ҳавзасини ичига олган спорт мажмуаси, теннис корти ва атлетик тайёргарлик билан шуғулланиш учун спорт майдончалари, икки галереяли ўқ отиш тири, криминалистик полигон, энг замонавий компьютерлар билан жиҳозланган 20 компьютер синфи ва бошқа иншоотлар мавжуд.
Тингловчилар 500 мингдан ортиқ нусхадаги ўқув, илмий, ижтимоий-сиёсий, махсус ва бадиий адабиётлар, даврий нашрларни ўз ичига олган 4 кутубхона хизматидан фойдаланади.
Ҳақиқий вазиятга яқинлаштирилган шароитларда амалий машғулотлар ўтказиш учун академиянинг ҳарбий-дала ўқув маркази бор. Бу ерда 600 кишига мўлжалланган маъруза зали, ўқув синфлари ва бошқа иншоотлар мавжуд.
Давлатимиз раҳбари 2017-2021 йилларда ИИВ академиясини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича лойиҳаларни кўздан кечирди. Соҳада юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш, шахсий таркибнинг касб маҳорати, маънавий-маърифий, ҳуқуқий билимини ошириш борасида тегишли кўрсатмалар берилди.
Президентимиз Мирзо Улуғбек тумани ички ишлар бошқармаси қошидаги 8-шаҳар ички ишлар бўлими фаолияти билан танишди.
Ички ишлар органлари тизимини комплекс ислоҳ қилиш, унинг таркибий тузилмаларини оптималлаштириш зарурлиги таъкидланди. Ана шу вазифалардан келиб чиқиб, ички ишларни халқимизга янада яқинлаштириш, жиноят содир этилишининг олдини олиш, профилактика тадбирларини кучайтириш мақсадида пойтахтимиз туманлари ички ишлар бошқармалари қошида шаҳар ички ишлар бўлимлари ташкил этилмоқда.
Мирзо Улуғбек тумани ички ишлар бошқармаси қошидаги 8-шаҳар ички ишлар бўлимида вояга етмаганлар ва ёшлар бўйича инспектор, тезкор вакил, суриштирувчи, паспорт инспектори, профилактика инспектори фаолият кўрсатади. Ички ишлар бўлими соҳага оид энг замонавий компьютер ускуналари билан жиҳозланган. Бу Алишер Навоий, Бобур, Шукур Бурҳонов номидаги, «Гулзор», «Янги ҳаёт», «Катта қорасув», «Шўртепа» маҳалла фуқаролар йиғинларида яшовчи аҳоли осойишталигини таъминлаш, жиноятчиликнинг олдини олишда ўз самарасини беради.
Президентимиз 8-шаҳар ички ишлар бўлими ходимлари билан мулоқот қилди, замонавий технологиялар бўйича амалга оширилаётган иш жараёни билан танишди.
Ички ишлар идораларини халққа яқинлаштиришдан мақсад жиноятчиликнинг олдини олиш, унинг асл сабабларини аниқлаш, аҳолининг ҳуқуқ ва эркинликлари, тинч ва осуда ҳаётини таъминлашдан иборат, деди давлатимиз раҳбари.
Шу ерда «Автокон» – автомашиналарнинг давлат рақамларини автоматик аниқлаш ва қоидабузарликларни қайд этиш махсус аппаратининг тақдимоти ўтказилди. Йўл ҳаракати инспектори машинасига ўрнатиладиган ушбу махсус қурилма қоидабузарлик содир этиб, жарима тўламай юрган транспорт воситаларини бевосита ҳаракат жараёнида аниқлаш имконини беради.
Қурилмани янада такомиллаштириш юзасидан зарур кўрсатмалар берилди.
Шавкат Мирзиёев Катта қорасув маҳалласида ҳам бўлди.
Мамлакатимизда маҳалла институтининг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, ваколати ва вазифалари кўламини кенгайтириш, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари билан ўзаро муносабатларини таъминлашга қаратилаётган алоҳида эътибор самарасида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларининг ижтимоий-иқтисодий ҳаётимиздаги ўрни ортиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 3 февралдаги «Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони билан мазкур тизим фаолиятида янги тараққиёт босқичи бошланди, тузилма тубдан ислоҳ қилиниб, замон талаблари асосида такомиллаштирилмоқда.
“Катта қорасув” маҳалла фуқаролар йиғинида олиб борилаётган ишлар бунга ёрқин мисолдир.
Маҳаллада турли миллат вакиллари яшайди. Капитал таъмирланган маҳалла маркази одамларни ўзаро яқинлаштиришга, дўстлик, ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат фазилатларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Фуқаролар йиғинида маҳалла раиси, котиб ва маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хизмат хоналари бўлиб, улар замонавий ахборот-коммуникация технологиялари, тегишли адабиётлар билан таъминланган. Турли китоблар, минглаб электрон адабиётлар базасига эга кутубхона аҳолининг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, айниқса, ёшлар ўртасида китобхонлик маданиятини кенг ёйишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Давлатимиз раҳбари маҳалла оқсоқоллари билан ёшлар тарбияси, аҳоли бандлигини таъминлаш, маҳаллада жиноятчиликнинг олдини олиш борасида олиб борилаётган ишлар ҳақида суҳбатлашди.
Маҳалла марказларида чойхона, новвойхона, “Гўзаллик салони”, дўконлар, спорт ва болалар майдончалари бўлиши одамларнинг зарур эҳтиёжларини қондириш билан бирга, ҳудуддаги маънавий муҳит барқарорлигини таъминлашда ҳам муҳим аҳамият касб этади.
Президентимиз маҳалла ҳаёти билан танишди. Маҳалла қошидаги «Кристалл» болалар рақс тўгараги иштирокчилари турли рақслар ижро этди.
Ёш истеъдодларга мусиқа асбоблари совға қилинди.
Уюшмаган ёшлар билан ишлашда аниқ тизимни йўлга қўйиш, уларни турли ёт ғоялар таъсирига тушиб қолишдан асрашда маҳалла етакчи ўрин тутиши таъкидланди.
Аҳоли билан доимий мулоқот ўрнатиш, фуқаролар осойишталиги ва хавфсизлигини таъминлаш, вояга етмаганлар билан самарали ишлаш учун зарур шароитлар яратиш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида Мирзо Улуғбек тумани фаоллари, мутасадди ташкилотлар вакилларининг йиғилиши бўлди. Унда аҳоли турмуш фаровонлигини янада ошириш, бандлигини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси мамлакатимиз тараққиётини янги босқичга кўтаришга хизмат қилаётгани қайд этилди. Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифалар ижроси, туманни янада ривожлантириш бўйича амалга оширилиши зарур бўлган ишлар муҳокама қилинди.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 29 июня ознакомился с созидательной, благоустроительной работой и новыми проектами в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента.
Во всех сферах жизни нашей страны осуществляются широкомасштабные реформы и созидательная работа. Сдаются в эксплуатацию широкие дороги, современные мосты, дома, новые производственные объекты. Это способствует повышению благосостояния населения, созданию новых рабочих мест.
На предприятиях “Krantas” и “Краны и спецтехника”, организованных в 2008 году на базе Ташкентского опытно-экспериментального механического завода, изготавливается более 60 видов специальной техники, в том числе автокраны, крановые манипуляторы, автоцистерны для перевозки топлива и кислоты, коммунальная техника, самосвалы, автомастерские, автогидроподъемники. Эта импортозамещающая и экспортоориентированная техника поставляется предприятиям различных отраслей экономики нашей страны.
Глава нашего государства посетил завод “Krantas Group” и ознакомился с деятельностью предприятий, выпускающих специальную строительную технику.
Сегодня на предприятиях “Krantas Group” трудятся 645 человек. За счет увеличения объемов производства, установки нового оборудования и открытия дополнительных цехов предусмотрено создать еще 150 новых рабочих мест.
В 2017-2018 годах на предприятиях намечено наладить производство автокранов грузоподъемностью 100 тонн и башенных кранов грузоподъемностью 8 тонн, предназначенных для использования при строительстве многоэтажных домов. Эффективно пользуясь созданными в нашей стране условиями для развития предпринимательства, предприятия планируют в нынешнем году довести объем экспорта до 5 миллионов долларов, поставлять продукцию в Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Афганистан и другие страны.
Президент нашей страны осмотрел образцы выпускаемой на предприятии специальной техники и наблюдал за процессом их производства, отметил, что такие предприятия занимают важное место в развитии промышленности.
Ответственным руководителям даны соответствующие поручения по расширению локализации выпускаемой на предприятиях спецтехники, пересмотру соответствующей государственной программы, рассчитанной на пять лет, снижению импорта спецтехники и увеличению закупки ее отечественных локализованных аналогов.
Отмечено, что необходимо открыть в соответствующих высших образовательных учреждениях факультеты по подготовке 20-25 специалистов в год для сферы производства кранов и спецтехники.
Здесь же глава нашего государства ознакомился с проектами по дальнейшему социально-экономическому развитию района.
Обсуждены вопросы эффективного использования потенциала расположенных в районе научных и образовательных учреждений, создания современных условий для населения, благоустройства массивов, увеличения доходов местного бюджета для финансирования проектов, поддержки субъектов предпринимательства и увеличения объема экспорта.
Состоялись презентации проекта по организации инновационного центра Мирзо Улугбека, создаваемого по инициативе Шавката Мирзиёева, выдвинутой в ходе встречи с избирателями города Ташкента, комплексных программ по внедрению в практику научных исследований, разработанных Академией наук Узбекистана, проектов, реализуемых при финансировании коммерческих банков.
Отмечалось, что эти проекты сыграют важную роль в повышении производственного и экспортного потенциала района, создании новых рабочих мест и дальнейшем улучшении жизни людей. В беседе с инициаторами проектов и ответственными лицами указано на необходимость их реализации своевременно и качественно.
Глава нашего государства посетил Академию Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, ознакомился с созданными здесь условиями.
Президент нашей страны на состоявшемся 9 февраля текущего года видеоселекторном совещании, посвященном деятельности органов внутренних дел, имеющимся в сфере проблемам и недостаткам, задачам на перспективу, особое внимание уделил вопросам повышения эффективности деятельности органов внутренних дел, дальнейшего совершенствования их взаимодействия с хокимиятами, органами самоуправления граждан, улучшения условий жизни инспекторов профилактики, обеспечения квалифицированными кадрами.
Усовершенствованы правовые основы кардинального реформирования системы органов внутренних дел. Указом Президента нашей страны «О мерах по коренному повышению эффективности деятельности органов внутренних дел, усилению их ответственности за обеспечение общественного порядка, надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан» от 10 апреля и постановлением «Об организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел» от 12 апреля текущего года перед сотрудниками органов внутренних дел поставлены новые задачи.
Академия Министерства внутренних дел Республики Узбекистан является одним из крупнейших в Центральной Азии высших учебных заведений по подготовке кадров для правоохранительных органов. Она организована в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 сентября 1994 года.
Академия располагает четырьмя современными учебными корпусами, двумя домами для слушателей, гостиницей и другой необходимой инфраструктурой. Для проведения учебных занятий имеется 18 лекционных залов, более 150 учебных аудиторий и учебно-методических кабинетов. В распоряжении слушателей – спортивный комплекс с тремя залами и бассейном, теннисный корт и площадка для занятий по атлетической подготовке, стрелковый тир с двумя галереями, криминалистический полигон, более 20 компьютерных классов, оснащенных современными компьютерами, и другие сооружения.
Слушатели могут пользоваться четырьмя библиотеками, книжный фонд которых составляет более 500 тысяч экземпляров учебной, научной, общественно-политической, специальной и художественной литературы, включает периодические издания.
Для проведения практических занятий в условиях, приближенных к реальным, и специальных тактических учений академия располагает военно-полевым учебным центром, где имеются лекционный зал на 600 человек, учебные классы и другие возможности.
Глава нашего государства ознакомился с проектами по пяти приоритетным направлениям дальнейшего развития Академии МВД в 2017-2021 годах.
Даны поручения по совершенствованию системы подготовки высококвалифицированных кадров, повышению профессионального мастерства личного состава, его духовно-просветительских, правовых знаний.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью городского отдела внутренних дел №8 при Мирзо-Улугбекском районном управлении внутренних дел.
Отмечалась необходимость комплексного реформирования системы органов внутренних дел, оптимизации их структурных подразделений. Исходя из этих задач, а также в целях дальнейшего приближения деятельности органов внутренних дел к народу, усиления профилактики преступности в столице организуются городские отделы внутренних дел при районных управлениях внутренних дел.
В городском отделе внутренних дел №8 при Мирзо-Улугбекском РУВД осуществляют свою деятельность инспектор по делам несовершеннолетних и молодежи, оперативный уполномоченный, дознаватель, инспектор паспортного стола и инспектор профилактики. Отдел внутренних дел оснащен самым современным компьютерным оборудованием. Это позволит эффективно выполнять задачи по обеспечению спокойствия и профилактике преступности на территориях махаллей имени Алишера Навои, Бабура, Шукура Бурханова, «Гулзор», «Янги хаёт», «Катта корасув», «Шуртепа».
Президент нашей страны побеседовал с сотрудниками городского отдела внутренних дел №8, ознакомился с рабочими процессами, осуществляемыми с использованием современных технологий.
Цель приближения органов внутренних дел к народу заключается в предотвращении преступности, выявлении способствующих ей причин, защите прав и свобод человека, обеспечении мирной и спокойной жизни людей, сказал глава нашего государства.
Здесь прошла презентация специального устройства для автоматического распознавания государственных регистрационных знаков автомобилей и фиксации правонарушений «Автокон». Этот прибор, устанавливаемый в машине инспектора службы безопасности дорожного движения, позволяет распознать в транспортном потоке автомобили, владельцы которых уклоняются от уплаты штрафа за нарушение правил дорожного движения.
Даны указания по дальнейшему совершенствованию этого устройства.
Шавкат Мирзиёев побывал также в центре махалли «Катта корасув».
В результате особого внимания, уделяемого в нашей стране укреплению правовых основ института махалли, расширению его полномочий и задач, обеспечению тесного взаимодействия с органами государственной власти и управления, все более возрастает роль органов самоуправления граждан в социально-экономической жизни страны.
Указ главы нашего государства «О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли» от 3 февраля текущего года ознаменовал начало нового этапа в развитии деятельности данной системы, институт махалли кардинально реформируется и совершенствуется в соответствии с требованиями времени.
Ярким примером тому является работа, проводимая в махалле “Катта корасув”.
В махалле проживают представители различных национальностей. Капитально отремонтированный махаллинский центр способствует укреплению сплоченности жителей, обстановки дружбы и согласия.
В здании центра схода граждан имеются отдельные служебные кабинеты для председателя, секретаря и советников махалли, инспектора профилактики, которые оснащены современными информационно-коммуникационными технологиями, обеспечены литературой. В центре есть библиотека с компьютерами, доступом в интернет, электронной литературой, что способствует организации содержательного досуга населения, повышению культуры чтения молодежи.
Глава нашего государства побеседовал с аксакалами махалли о воспитании молодежи, проводимой работе по обеспечению занятости населения, профилактике преступности.
Открытые в махаллинском центре чайхана, пекарня, салон красоты, магазины, спортивные и детские площадки способствуют не только обеспечению повседневных потребностей жителей, но и укреплению стабильной духовной обстановки.
Президент нашей страны ознакомился с жизнью махалли. Участники действующего при махалле детского танцевального кружка «Кристалл» исполнили танцы.
Юным талантам подарены музыкальные инструменты.
Махалля играет важную роль в налаживании четкой системы работы с неорганизованной молодежью, ограждении ее от влияния различных чуждых нашему обществу идей.
Даны указания по установлению постоянного диалога с населением, созданию необходимых условий для эффективной работы по предупреждению преступности и правонарушений, обеспечению спокойствия и безопасности людей, действенной работы с несовершеннолетними.
Под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева состоялось совещание актива Мирзо-Улугбекского района и представителей ответственных организаций. На нем особое внимание уделено вопросам дальнейшего повышения благосостояния, обеспечения занятости населения. Отмечалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах способствует поднятию нашей страны на новый этап развития. Обсуждены вопросы реализации задач, определенных в Стратегии действий, необходимые меры по дальнейшему развитию района.