2018 йил 1 январь куни Ўзбекистон Республикаси ва Чехия Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 25 йил тўлди. Икки давлат раҳбарлари Ўзбекистон – Чехия ҳамкорлиги тарихидаги ушбу сана муносабати билан бир-бирларини қутладилар.
Чехия Президенти Милош Земаннинг қутловида бундай дейилган: «Муҳтарам Президент жаноблари, Сизни Ўзбекистон Республикаси ва Чехия Республикаси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 25 йиллиги муносабати билан қутлаш ва ўзаро муносабатлар ривожидан мамнун эканимни билдиришга ижозат бергайсиз».
«Кейинги йилларда мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар фаоллашгани ва ўзаро ҳамкорликнинг мустаҳкамлангани биз учун жуда муҳимдир, – деб таъкидлаган Президент Милош Земан ўз қутловида. – Шу сабабли, менинг Чехия Республикасига ташриф билан келишингизни сўраб юборган таклифимни қабул қилганингиздан ғоят мамнунман. Шунингдек, мен Сизнинг савдо соҳасидаги тўсиқларни бартараф этиш ва иқтисодиётни рағбатлантириш орқали «Ўзбекистон эшикларини очиш йўлида қилаётган саъй-ҳаракатларингизни юксак қадрлайман. Ўзбекистон Республикаси биз учун муҳим иқтисодий шерикдир».
Чехия раҳбари «Сиз ва Сизнинг янги ҳукуматингиз томонидан нафақат иқтисодиётда, балки ташқи сиёсат, адлия, демократия ва инсон ҳуқуқлари соҳаларида бошланган ислоҳотлар нақадар катта ғайрат-шижоат билан амалга оширилаётгани ҳам таҳсинга сазовор», деб таъкидлаган.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ўз қутловида «Ўтган даврда мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасида мустаҳкам дўстлик, ўзаро ҳурмат ва англашув анъаналарига асосланган яқин ва самарали ҳамкорлик шакллангани қувонарлидир. Турли соҳалар ва шаклларда очиқ ва амалий мулоқот фаол давом эттирилмоқда, савдо-иқтисодий алоқалар, маданият ва таълим соҳаларида мазмунли алмашинувлар изчил ривожланмоқда», деб алоҳида таъкидлаган.
Давлатимиз раҳбари «Ўзбекистон Чехия билан кўп қиррали шерикликни янада мустаҳкамлаш ва чуқурлаштиришга қатъий интилишини, амалий ҳамкорликнинг янги дастур ва лойиҳаларини биргаликда амалга оширишга тайёр эканини яна бир бор тасдиқлайман», деб қайд этган.
Ўзбекистон Президенти «олий даражадаги бўлғуси мулоқотлар Ўзбекистон – Чехия ҳамкорлигини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари бўйича фикр алмашиш ҳамда уларни сифат жиҳатидан янги мазмун билан бойитишга қаратилган амалий чора-тадбирлар ишлаб чиқишга хизмат қилади», деб ишонч билдирган.

1 января 2018 года исполнилось 25 лет со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Чешской Республикой. По случаю знаменательной даты в истории узбекско-чешского сотрудничества главы двух государств обменялись поздравительными посланиями.
В послании Президента Чехии Милоша Земана говорится: «Уважаемый господин Президент, позвольте мне по случаю 25-й годовщины установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Чешской Республикой поздравить Вас и выразить свое удовлетворение развитием двусторонних отношений».
«Оживление отношений между нашими странами, имеющее место в последние годы, и укрепление взаимного сотрудничества для нас очень важны, — отметил в послании Президент Милош Земан. — Поэтому я глубоко удовлетворен тем, что Вы приняли мое приглашение посетить Чешскую Республику. Я также высоко ценю шаги, которые Вы предпринимаете в сторону «открытия дверей в Узбекистан», устраняя торговые барьеры и стимулируя экономику. Республика Узбекистан является для нас важным экономическим партнером».
Чешский лидер подчеркнул: «Не в последнюю очередь должен оценить большую отвагу, с которой Вы и Ваше новое правительство взялись за реформы не только в экономике, но и в областях внешней политики, юстиции, демократии и прав человека».
Президент Шавкат Мирзиёев в своем послании особо отметил: «Отрадно, что за прошедшие годы между нашими странами и народами сложилось тесное и плодотворное сотрудничество, основанное на прочных традициях дружбы, взаимного уважения и понимания. Активно поддерживается открытый и конструктивный диалог в различных сферах и форматах, динамично развиваются торгово-экономические связи, насыщенные культурный и образовательный обмены».
Глава Узбекистана подчеркнул: «Вновь подтверждаю твердую приверженность Узбекистана к дальнейшему укреплению и углублению многопланового партнерства с Чехией, готовность к совместной реализации новых программ и проектов практического взаимодействия».
Президент Узбекистана выразил уверенность, «что предстоящие контакты на высшем уровне позволят обменяться мнениями по актуальным вопросам дальнейшего расширения узбекско-чешского сотрудничества, а также выработать действенные меры, направленные на его наполнение качественно новым содержанием»