Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 27 июнь куни Тошкент шаҳрида видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда 2017 йил биринчи ярим йиллигида экспорт дастурининг ижроси, маҳаллий маҳсулотларни янги хорижий бозорларга сотиш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспорт фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш, қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотларини экспортга йўналтириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги кўриб чиқилди.
Йиғилишда Бош вазир ва унинг ўринбосарлари, Президентнинг давлат маслаҳатчилари, тегишли вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди. Шунингдек, видеоконференция алоқаси орқали Тошкент ва Нукус шаҳарлари, вилоятлар марказларида ташкил этилган студияларда Қорақалпоғистон Республикаси раҳбарияти, маҳаллий ҳокимликлар, вазирлик ва идораларнинг ҳудудий тузилмалари, корхоналар раҳбарлари, экспортчи тадбиркор ва фермерлар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари бугунги кунда Ўзбекистон иқтисодиётининг барқарор ва юқори суръатда ўсиш тенденциясини сақлаб қолиш ва мустаҳкамлашнинг энг муҳим омилларидан бири – иқтисодиёт тармоқлари ва мамлакатимиз ҳудудларининг экспорт салоҳиятини изчил ошириш, ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг ташқи бозордаги рақобатбардошлигини кучайтириш эканини алоҳида таъкидлади. Бу борада мамлакатимизда экспортчи корхоналар ва тадбиркорлик субъектларининг экспорт фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш юзасидан амалга оширилаётган ишлар, қонун ҳужжатлари билан уларга берилган имтиёзлар ва яратилаётган шароитлар ҳақида алоҳида тўхталди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев экспорт соҳасидаги ишлар аҳволини атрофлича таҳлил қилди.
“Ўзбекозиқовқатхолдинг” холдинг компанияси бошқаруви раиси О.Рустамов, «Ўзагроэкспорт» акциядорлик жамияти бош директори Ж.Холмуҳамедов эгаллаб турган лавозимига нолойиқлиги кўрсатиб ўтилди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари У.Розуқулов, ташқи савдо вазири Э.Ғаниевга мавжуд камчиликлари кўрсатиб ўтилди ва уларни бартараф этиш бўйича аниқ топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари «Ўзқурилишматериаллари» компанияси, «Ўзбекенгилсаноат» акциядорлик жамияти, «Ўзбекчармпойабзали» уюшмаси раҳбарларида масъулият, талабчанлик ва ташаббускорлик етишмаётгани, бунинг оқибатида маҳсулот ва хизматлар экспорти ҳажмини ошириш борасида камчиликларга йўл қўйилаётганини қаттиқ танқид қилди.
Мазкур тармоқлар раҳбарларига “ҳайфсан” эълон қилиниб, уларнинг зиммасига маҳсулотлар экспорти соҳасидаги мавжуд камчиликларни зудлик билан бартараф этиш ва экспорт ҳажмини изчил ошириш юзасидан сезиларли ўзгаришларни таъминлаш бўйича аниқ вазифалар юкланди.
Шунингдек, етиштирилган мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилишни ташкил этиш масаласида сусткашликка йўл қўйган Тошкент, Жиззах ва Андижон вилоятлари, шунингдек, қатор туманлар ҳокимликлари раҳбарлари жиддий огоҳлантирилди.
Мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларининг анъанавий ташқи бозорлардаги ўрнини мустаҳкамлаш ва кенгайтириш, янги ташқи бозорларни ўзлаштириш бўйича тизимли ишларни таъминлаш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, тармоқлар ва ҳудудлар раҳбарларига ҳар бир тармоқ ва ҳудуд бўйича экспорт стратегиясини ишлаб чиқиш вазифаси топширилди.
Йиғилишда ташқи бозорларда самарали фаолият юритиш учун замонавий инфратузилмани яратиш, корхона ва ташкилотлар томонидан хорижий мамлакатларда ташкил этилган савдо уйлари ва логистика марказлари ишини янада фаоллаштириш, давлатимиз элчихоналарининг савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ишларини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилиниб, тегишли вазифалар белгилаб олинди.
Йиғилишда Вазирлар Маҳкамаси комплекслари, вазирлик ва идоралар, компания ва уюшмалар, ҳокимликлар раҳбарларининг ҳисоботлари, таклифлари эшитилди ва муҳокама қилинди, мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини янада ошириш, экспорт географияси ва номенклатурасини кенгайтириш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

В городе Ташкенте 27 июня под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание.
На нем рассмотрены исполнение экспортных программ в первом полугодии 2017 года, результативность мер, принимаемых по реализации отечественной продукции на новых зарубежных рынках, дальнейшей поддержке экспортной деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, расширению экспорта сельскохозяйственной и промышленной продукции.
В совещании приняли участие Премьер-министр и его заместители, Государственные советники Президента, руководители соответствующих министерств и ведомств, хозяйственных объединений. Также посредством видеоконференцсвязи в организованных в Ташкенте и Нукусе, областных центрах студиях участвовали руководство Республики Каракалпакстан, руководители местных хокимиятов, территориальных подразделений министерств и ведомств, предприятий, предприниматели и фермеры, занимающиеся экспортом продукции.
Глава нашего государства особо отметил, что в настоящее время одним из важнейших факторов сохранения и укрепления тенденции устойчивого роста высокими темпами экономики Узбекистана является неуклонное повышение экспортного потенциала ее отраслей и регионов страны, конкурентоспособности отечественной продукции на внешних рынках. В этой связи акцентировал внимание на работе, осуществляемой в стране по всесторонней поддержке предприятий-экспортеров и экспортной деятельности субъектов предпринимательства, предоставленных им законодательными актами льготах и создаваемых преференциях.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев детально проанализировал состояние дел в сфере экспорта.
Указано на несоответствие занимаемой должности председателя правления холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг» О.Рустамова и генерального директора акционерного общества «Узагроэкспорт» Ж.Холмухамедова.
Заместителю Премьер-министра У.Розукулову и министру внешней торговли Э.Ганиеву указано на имеющиеся недостатки и даны конкретные поручения по их устранению.
Глава нашего государства подверг строгой критике недостаточные ответственность, требовательность и инициативность руководителей компании “Узкурилишматериаллари”, АО “Узбекенгилсаноат”, ассоциации “Узбекчармпойабзали”. В результате этого не был достигнут должный объем экспорта товаров и услуг. Руководителям объявлены выговоры, на них возложены конкретные задачи по безотлагательному устранению имеющихся недостатков в организации экспорта продукции и обеспечению ощутимых динамичных изменений в росте объемов экспорта.
Вместе с тем строго предупреждены руководители Ташкентской, Джизакской и Андижанской областей, а также ряда районов, допустившие медлительность в вопросе организации экспорта выращенной в нашей стране плодоовощной продукции.
В целях обеспечения системной работы по укреплению и расширению позиций отечественных производителей на традиционных внешних рынках, освоению новых внешних рынков руководителям комплексов Кабинета Министров, отраслей и регионов поручено разработать стратегию экспорта по каждой отрасли и региону.
На совещании обсуждены вопросы создания современной инфраструктуры для эффективной деятельности на внешних рынках, дальнейшей активизации работы торговых домов и логистических центров, организованных предприятиями и организациями Узбекистана в зарубежных странах, совершенствования деятельности посольств нашего государства по торгово-экономическому сотрудничеству, намечены соответствующие задачи.
На совещании были заслушаны и обсуждены отчеты, предложения руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств и ведомств, компаний и ассоциаций, хокимиятов, даны конкретные поручения по дальнейшему повышению экспортного потенциала нашей страны, расширению географии и номенклатуры экспорта.