Амалга оширилаётган ислоҳотларни изчил ривожлантириш – халқимиз фаровонлигини юксалтиришнинг муҳим омилидир
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, инвестиция лойиҳалари ижросининг бориши билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 22-23 июнь кунлари Фарғона вилоятида бўлди.
Давлатимиз раҳбари ташрифнинг биринчи куни қишлоқ хўжалиги корхоналари ташкил этиш, иш ўринлари яратиш, илм-фан ва маданиятни ривожлантириш, вилоят экспорт салоҳиятини ошириш бўйича янги лойиҳалар билан танишиб, мутахассислар, тадбиркорлар, фермерлар билан суҳбатлашди. Фарғона вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш бўйича йиғилиш ўтказди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташрифининг иккинчи куни Фарғона шаҳридаги Нуронийлар масканини бориб кўрди. Мамлакатимизда нуронийларга ҳурмат-эҳтиром кўрсатиш, уларни ижтимоий муҳофаза қилиш, турмуш шароитини янада яхшилашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 28 декабрдаги “Ўзбекистон фахрийларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш “Нуроний” жамғармаси фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони бу борада муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Жойларда фахрийларнинг вақтини мазмунли ўтказиши учун барча шароит яратилмоқда. Фарғонадаги Нуронийлар маскани Ал-Фарғоний номидаги маданият ва истироҳат боғида барпо этилган. Бу ерда кексалар учун зарур бўладиган барча жиҳатлар эътиборга олинган. Ўзбек ва жаҳон адабиёти намуналари билан бойитилган кутубхона, замонавий жиҳозланган спорт зали, тиббиёт хонаси, фитобар, чойхона нуронийлар хизматида.
Моҳир ҳунармандлар қўлида сайқал топган айвонлар, нақшинкор устунлар ижтимоий марказ ҳуснига ҳусн қўшган.
Президентимиз бу ердаги шароитларни янада яхшилаш, хусусан, кексалар учун автобус ажратиш зарурлигини таъкидлади. Нуронийлар ёшлар билан ишлашининг изчиллигини таъминлаш, жамиятимиз маънавий барқарорлигини мустаҳкамлашда уларнинг ўрнини ошириш бўйича тавсиялар берди.
Давлатимиз раҳбари Фарғона механика заводи ҳудудида кичик саноат зонаси ташкил этиш, янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш лойиҳалари билан танишди.
Ҳозирги кунда корхонада 36 турдаги саноат маҳсулоти ва 31 турдаги халқ истеъмоли товарлари ишлаб чиқарилмоқда, 330 ишчи меҳнат қилмоқда.
Корхонанинг бўш турган бино ва иншоотларини тадбиркорларга имтиёзли шартларда бериш, ички ва ташқи бозорда рақобатбардош маҳсулотлар тайёрлашни кенгайтириш ва янги иш ўринлари яратиш мақсадида бу ерда кичик саноат зонаси ташкил этилмоқда.
Саноат зонасида йилига 300 тонна антифриз, 200 тонна ойна ювиш суюқлиги, 10 минг дона тормоз колодкаси ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Қиймати 38,5 миллиард сўм бўлган ушбу лойиҳани 2018 йилнинг учинчи чорагида тўлиқ ишга тушириш мўлжалланмоқда. Ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг 45 фоизи экспортга йўналтирилади.
Лойиҳанинг биринчи босқичида 200 иш ўрни яратилади. Бозор талабларидан келиб чиқиб, келгусида қўшимча иш ўринлари ташкил этилади.
Фарғона шаҳридаги “Мадад” масъулияти чекланган жамияти томонидан суюлтирилган газ учун цистерналар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ташишга мўлжалланган тиркамалар ишлаб чиқариш лойиҳаси тақдимоти ўтказилди. Лойиҳа қиймати 40 миллиард сўм бўлиб, 30 миллиард сўми «Капиталбанк» акциядорлик тижорат банки кредити, қолгани корхонанинг ўз маблағидир.
Корхона 2018 йилда тўлиқ қувватда ишга туширилади. 2020 йилда бу ерда экспорт ҳажмини йилига 1,5 миллион долларга етказиш мўлжалланган.
Давлатимиз раҳбари мазкур корхона маҳсулотлари намуналарини кўздан кечирди. Суюлтирилган газни истеъмолчиларга етказиб берувчи мослама ва тиркамаларни ишлаб чиқаришни кенгайтириш, маҳсулотларни ташқи бозорга ҳам йўналтириш зарурлигини таъкидлади.
Мамлакатимиз иқтисодиёт тармоқлари жадал ривожланиши натижасида электр энергиясига бўлган талаб ортиб бормоқда. Фарғона политехника институти вилоятдаги ишлаб чиқариш корхоналари билан ҳамкорликда МикроГЭС илмий-ишлаб чиқариш корхонаси лойиҳасини таклиф этмоқда.
МикроГЭС халқаро таснифга асосан қуввати 0,1 кВтдан 100 кВтгача бўлган гидроэнергетик қурилма бўлиб, у асосан гидротурбина, тасмали ва редукторли узатмалар ҳамда асинхрон генератордан иборат. МикроГЭС экологик тозалиги, арзонлиги, технологик жиҳатдан тайёрлаш ва эксплуатация қилиш осонлиги билан ажралиб туради. Лойиҳада микроГЭСлар ишлаб чиқаришни ташкил қилиш ва ҳаётга татбиқ этиш, Фарғона политехника институтида гидроэнергетика соҳаси мутахассисларини тайёрлаш кўзда тутилган.
МикроГЭСнинг қуввати 50 кВт бўлган 2 тажриба нусхаси институт олимлари томонидан “Фарғонаазот” АЖ ва Марғилон трактор таъмирлаш корхонаси билан ҳамкорликда Фарғона шаҳридан ўтувчи Марғилонсойга қўйилиб, тажриба-синовдан ўтказилмоқда. МикроГЭСлардан олинаётган электр энергияси шаҳарнинг Каштанзор кўчаси, «Марғилонсой» тантаналар уйи ва “Ҳамкорбанк” ҳудудларини ёритишда ишлатилмоқда.
Фарғона вилояти сув хўжалиги мутахассислари билан биргаликда вилоят ҳудудидан ўтувчи сой ва каналларнинг гидрологик таснифлари ўрганилиб, дастлабки босқичда 230 жойда қуввати 50 кВтлик микроГЭСлар ўрнатиш режалаштирилган. Режа амалга ошгач, ушбу микроГЭСлардан олинган қувват вилоятда бир йилда сарфланаётган электр энергиясининг 2 фоизини ташкил этади. Бу йилига 17 миллиард сўмлик электр энергияси тежалади, деганидир.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳа илм-фан ютуқларини амалиётга жорий этиш борасида олиб борилаётган изланишларнинг яққол намунаси эканини таъкидлаб, микроГЭСлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва бошқа ҳудудларга ҳам жорий этиш бўйича тавсиялар берди.
Шу ерда Фарғона шаҳридаги “Осиё олмос файз” корхонасининг лок-бўёқ, темир ва бетон кесиш мосламаларини тайёрлаш, “Turon mega fayz” жамиятининг гипсокартон, ПВХ гранулалар, ПВХ плёнка ва пластмасса буюмлар, “Uzsalaman” қўшма корхонасининг эркаклар, аёллар ва болалар пойабзаллари, “Big Bilding Capital Group” корхонасининг саноат чангини ушлаб қолувчи фильтр материаллари, иссиқхона каркас қисмлари ишлаб чиқариш лойиҳалари, «Ўзфармсаноат» акциядорлик концерни томонидан 2017-2018 йилларда вилоятда фармацевтика саноатини ривожлантириш манзилли дастури тақдимотлари ўтказилди.
Президентимиз барча лойиҳалар бўйича фикр билдириб, уларни янада такомиллаштириш, амалга ошириш жараёнларини тезлаштириш, иш ўринлари яратишга алоҳида эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларини яхлит транспорт-коммуникация тизимига боғлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Аҳолига кенг қулайлик яратиш мақсадида янги темир йўллар қурилиб, янги йўналишлар ташкил этилмоқда.
22 июнь куни Марғилон ва Қўқон шаҳарлари ўртасида илк бор электричка қатнови йўлга қўйилди. Президентимиз Шавкат Мирзиёев ушбу поездда Марғилондан Қўқонга келди. Бу турдаги замонавий транспорт ҳаракати Фарғона водийси ҳаётида тарихий воқеа бўлди.
Президентимиз ташаббуси билан йўлга қўйилган ушбу электричка ҳаракати яқин кунларда янада кенгаяди ва Қўқон, Марғилон, Андижон шаҳарлари ўртасида қатнай бошлайди. Бу аҳоли учун жуда катта қулайлик яратади. Ушбу транспорт замонавий, тезюрар, қулай, хавфсиз. Қишда иссиқ, ёзда салқин, ҳар қандай об-ҳаво шароитида барқарор юради. Соатига 120 километргача тезликда ҳаракатлана олади. Ҳар бир электричка 6 вагондан иборат.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан мамлакатимиз темир йўл тармоғини модернизация қилиш, аҳолига қулай, арзон ва хавфсиз транспорт хизмати кўрсатиш йўлида изчил ишлар амалга оширилмоқда. Фарғона водийсининг йирик шаҳарлари ўртасида электричкалар ҳаракати йўлга қўйилаётгани бу борадаги муҳим қадамлардан бўлади.
“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти томонидан ушбу йўналишлар учун 5 электричка модернизация қилинди. Натижада транспорт воситаларининг ташқи ва ички қиёфаси бутунлай ўзгарган. Вагонларга кондиционер, замонавий ўриндиқлар ўрнатилган. Хориждан яна 10 электропоезд келтириш режалаштирилган.
Жорий йилда Фарғонадан Марғилонгача бўлган темир йўлни электрлаштириш ишлари якунланади.
Президентимиз мазкур турдаги темир йўл транспорти қатновининг йўлга қўйилиши Фарғона водийси аҳолисининг турмуш даражаси ва сифатини оширишда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Илгари Фарғона водийсида электропоезд қатнайди деса, биров ишонмасди. Энди Қўқондан Андижонга бир соатда етиб бориш мумкин. Бу ҳам халқимизнинг узоғини яқин қилиш борасидаги, одамлар манфаатини кўзлаб амалга оширилаётган ислоҳотларимиз самарасидир, деди Шавкат Мирзиёев.
Бу борадаги ишларни изчил давом эттириш, Фарғона шаҳар вокзали биноси қурилишини ниҳоясига етказиш юзасидан мутасаддиларга тегишли топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбарининг Фарғона вилоятига ташрифи давомида белгилаб берилган улкан бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар вилоят ижтимоий-иқтисодий ривожини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.

Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой созидательной работой, ходом реализации инвестиционных проектов на местах, для диалога с народом 22-23 июня побывал в Ферганской области.
Глава нашего государства в первый день поездки ознакомился с проектами по организации сельскохозяйственных предприятий, созданию новых рабочих мест, развитию науки и культуры, повышению экспортного потенциала области, побеседовал со специалистами, предпринимателями, фермерами. Провел совещание по социально-экономическому развитию Ферганской области, повышению уровня жизни и благосостояния населения.
Во второй день поездки Президент Шавкат Мирзиёев посетил комплекс «Нуронийлар маскани» в городе Фергане. В нашей стране особое внимание уделяется проявлению внимания и уважения к представителям старшего поколения, их социальной защите, дальнейшему улучшению условий жизни. Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда «Нуроний» по социальной поддержке ветеранов Узбекистана» от 28 декабря 2016 года.
На местах создаются все условия для организации содержательного досуга ветеранов. Комплекс «Нуронийлар маскани» в Фергане возведен в парке культуры и отдыха имени Ал-Фаргони. Здесь предусмотрены все необходимые удобства для людей старшего поколения. Аксакалы пользуются услугами библиотеки с национальной и мировой литературой, спортивного зала, оснащенного современным инвентарем, медицинского кабинета, фитобара, чайханы.
Президент нашей страны отметил, что необходимо еще более улучшить созданные здесь условия, в частности выделить автобус для ветеранов. Даны рекомендации по обеспечению последовательности работы аксакалов с молодежью, повышению их роли в укреплении духовной стабильности в обществе.
Глава нашего государства ознакомился с проектами организации малой промзоны на территории Ферганского механического завода.
В настоящее время на предприятии производятся 36 видов промышленной продукции и 31 вид товаров народного потребления, трудятся 330 человек.
В целях предоставления предпринимателям на льготных условиях пустующих зданий и сооружений предприятия, расширения производства конкурентоспособной на внутреннем и внешнем рынках продукции и организации новых рабочих мест здесь создается малая промышленная зона.
В промзоне предусмотрено производство 300 тонн антифриза, 200 тонн жидкости для мытья стекол, 10 тысяч штук тормозных колодок в год. Полное задействование этого проекта стоимостью 38,5 миллиарда сумов планируется на третий квартал 2018 года. 45 процентов произведенной продукции будет направляться на экспорт.
На первом этапе проекта будут созданы 200 рабочих мест. Исходя из требований рынка, в дальнейшем будут созданы дополнительные рабочие места.
ООО “Мадад” представило презентацию проекта по производству цистерн для сжиженного газа и прицепов для перевозки сельхозпродукции. Стоимость проекта составляет 40 миллиардов сумов, из них 30 миллиардов сумов – это кредит «Капиталбанка», остальная часть – собственные средства предприятия.
На полную проектную мощность предприятие выйдет в 2018 году. Намечается, что в 2020 году здесь объемы экспорта будут доведены до 1,5 миллиона долларов в год.
Глава нашего государства осмотрел образцы продукции этого предприятия. Отметил необходимость расширения производства устройств и прицепов для поставки сжиженного газа потребителям, ориентации продукции также на внешний рынок.
В результате динамичного развития отраслей экономики нашей страны повышается спрос на электроэнергию. Ферганский политехнический институт совместно с производственными предприятиями области предлагает проект научно-производственного предприятия МикроГЭС.
МикроГЭС согласно международной классификации является гидроэнергетическим устройством с мощностью от 0,1 кВт до 100 кВт, которое в основном состоит из гидротурбины, ленточных и редукторных передатчиков и асинхронного генератора. МикроГЭС отличается экологической чистотой, доступностью, упрощенными процессами технологической разработки и эксплуатации. Проектом предусмотрены организация производства микроГЭС и внедрение их в практику, подготовка специалистов гидроэнергетической сферы в Ферганском политехническом институте.
Два экспериментальных микроГЭС мощностью по 50 кВт установлены учеными института совместно с АО “Фаргонаазот” и Маргиланским трактороремонтным предприятием на протекающем по территории города Ферганы Маргилансае, где проводится испытание. Получаемая от микроГЭС электроэнергия используется в освещении улицы Каштанзор, зала торжеств «Маргилонсой» и территории “Хамкорбанка”.
Совместно со специалистами водохозяйственной отрасли Ферганской области изучены гидрологические характеристики протекающих по территории области каналов, и на первом этапе планируется установка в 230 точках микроГЭС мощностью по 50 кВт. С реализацией этого проекта полученная от микроГЭС мощность составит 2 процента расходуемой в области электроэнергии в год. Это означает, что в год будет сэкономлено электроэнергии на 17 миллиардов сумов.
Глава нашего государства отметил, что данный проект является ярким примером внедрения в практику достижений науки, дал рекомендации по увеличению выпуска микроГЭС и их внедрению в других регионах.
Здесь же состоялись презентации проектов по выпуску лакокрасочных изделий, устройств по резке металла и бетона предприятием “Осиё олмос файз”, производству гипсокартона, ПВХ гранул, ПВХ пленки и пластмассовых изделий – обществом “Turon mega fayz”, мужской, женской и детской обуви – совместным предприятием “Uzsalaman”, производству фильтрующих материалов промышленной пыли, каркасных частей теплицы – предприятием “Big Bilding Capital Group”, а также адресной программы акционерного концерна «Узфармсаноат» по развитию в области фармацевтической промышленности в 2017-2018 годы.
Президент нашей страны высказал свои мнения по всем проектам, подчеркнул необходимость обращения особого внимания на их дальнейшее совершенствование, ускорение процессов реализации, создание новых рабочих мест.
Уделяется особое внимание дальнейшему развитию единой транспортно-коммуникационной системы нашей страны. Строятся новые железнодорожные линии, открываются новые маршруты, что создает большие возможности для населения.
22 июня между городами Маргилан и Коканд впервые начала курсировать электричка. Президент нашей страны на поезде прибыл из Маргилана в Коканд. Начало курсирования этого вида железнодорожного транспорта стало историческим событием для Ферганской долины.
Движение электрички, начало которому положено по инициативе Президента нашей страны, в ближайшие дни получит дальнейшее расширение и охватит маршруты между городами Коканд, Маргилан и Андижан. Это создаст большие удобства для населения. Этот вид транспорта является современным, скоростным, комфортным, безопасным. Зимой в вагонах тепло, летом обеспечивается прохладная температура. Скорость движения достигает до 120 км/ч. Каждая электричка состоит из 6 вагонов.
По инициативе главы нашего государства осуществляется последовательная работа по модернизации железнодорожной сети нашей страны, оказанию населению качественных, доступных и безопасных транспортных услуг. Налаживание движения электричек между крупными городами Ферганской долины является одним из важных шагов в этом направлении.
Акционерным обществом “Узбекистон темир йуллари” модернизированы 5 электричек для этих направлений. В результате кардинально изменился экстерьер и интерьер транспортных средств. В вагонах установлены кондиционеры, современные удобные сиденья. Планируется завезти из-за рубежа еще 10 электричек.
В этом году будет завершена работа по электрификации железной дороги от Ферганы до Маргилана.
Президент нашей страны отметил, что налаживание движения этого вида железнодорожного транспорта имеет важное значение в повышении уровня и качества жизни населения Ферганской долины.
Если бы раньше сказали, что в Ферганской долине будут курсировать электропоезда, мало кто поверил бы в это. Теперь из Коканда в Андижан можно доехать за час. Это также является результатом осуществленных нами реформ на пути интересов нашего народа, создания еще более благоприятных условий и удобств для наших соотечественников, сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным руководителям даны поручения по последовательному продолжению мер в данном направлении, завершению строительства здания вокзала города Ферганы.
Намеченные главой нашего государства в ходе поездки в Ферганскую область меры, крупные проекты послужат поднятию на новый уровень социально-экономического развития области.