Шавкат Мирзиёев: кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик учун ҳамма йўллар очилган, ундан самарали фойдаланиш зарур
Президентимиз Фарғона туманидаги “Миндонобод агросаноат” агрофирмасига ташриф буюриб, вилоят қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган лойиҳалар билан танишди.
Мамлакатимизда сифатли мева-сабзавот етиштириш ва аҳолининг ушбу маҳсулотларга бўлган эҳтиёжини таъминлаш, экспорт салоҳиятини юксалтириш юзасидан кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, узум етиштиришни кўпайтириш, маҳсулотни экспорт қилиш, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашга қаратилган истиқболли лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда.
“Миндонобод агросаноат” агрофирмаси узумчиликка ихтисослашган бўлиб, 720 гектарга саноатбоп узум навлари экилган. Корхона йилига 5 минг тонна маҳсулот етиштириш, 3 минг тонна узумни бирламчи қайта ишлаш, 650 минг дона брикет ишлаб чиқариш қувватига эга. Бунинг учун 89 киши доимий, 300 дан ортиқ киши мавсумий ишга жалб этилган. Токзорларни парваришлашда томчилатиб суғориш технологиясидан фойдаланилади.
Агрофирма томонидан мавжуд токзорларни минг гектарга етказиш орқали йилига 15 минг тонна узум етиштириш, 1 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маҳсулотни экспортга йўналтириш кўзда тутилмоқда. Натижада 450 минг туп ток қаламчаси ўтқазилиб, Хитойнинг қуёш энергиясида ишлайдиган суғориш тизимлари ўрнатилади.
Ушбу лойиҳа тўла ишга тушгач, 250 киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик учун барча йўллар очилганини, куни кеча эълон қилинган “Маҳаллий экспорт қилувчи ташкилотларни янада қўллаб-қувватлаш ва ташқи иқтисодий фаолиятни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор соҳа вакилларининг янада самарали фаолият юритиши учун кенг имконият яратишга қаратилганини таъкидлади.
Фарғона вилоятида тадбиркорлик илмини эгаллаган уддабурон ишбилармонлар кўп. Аммо одамларимиз ҳамиша ҳам меҳнатига яраша даромад олмаган. Бу адолатсизликка чек қўймоқ зарур. Янги қарор билан яратилаётган имтиёзлар уларнинг қилаётган ишидан манфаат топишига, ўзи, оиласи ва жамият учун фойда келтиришига, фаровон ҳаётга эришишига, уйлар қуриб, фарзандларининг орзу-ҳавасини кўришига хизмат қилади, деди Шавкат Мирзиёев.
Шу ерда “Ўзвиносаноат-холдинг” компанияси томонидан 2017-2018 йилларда Фарғона вилоятида амалга ошириладиган лойиҳалар тўғрисида маълумот берилди. Компания томонидан тижорат банклари билан ҳамкорликда қиймати 63 миллиард 256 миллион сўмлик 6 лойиҳани амалга ошириш, 200 га яқин иш ўрни яратиш мўлжалланмоқда. Натижада вилоятда бўш ётган ерларда қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш, уни сақлаш, қайта ишлаш бўйича йирик қувватлар ташкил этилади, экспорт ҳажми ортади.
Қува туманидаги “Big agro logistic” масъулияти чекланган жамияти томонидан мева-сабзавотни қайта ишлаш, қуритиш, қадоқлаш ва экспорт қилишга мўлжалланган замонавий логистика маркази ташкил этилмоқда.
Лойиҳанинг умумий қиймати 7,2 миллион доллар бўлиб, биринчи йилда 6,5 миллион доллар, беш йилдан сўнг 10 миллион доллар миқдоридаги маҳсулот экспорт қилиш мўлжалланмоқда. Логистика марказига Италия ва Туркиядан келтириладиган технологик линиялар ўрнатилади. 5 минг тонналик совутгич, 7 минг тонна мева-сабзавотни қайта ишлаш қувватлари ташкил этилади.
Лойиҳа ишга тушгач, 180 иш ўрни яратилади.
Қўқон шаҳридаги “Elit konserva” масъулияти чекланган жамиятида мева-сабзавотларни қадоқлаш, Олтиариқ туманидаги “Eco Export Trade” масъулияти чекланган жамиятида қишлоқ хўжалик маҳсулотларини саралаш, қуритиш ва сақлашга мўлжалланган лойиҳалар амалга оширилмоқда. Мазкур лойиҳалар вилоят экспорт салоҳиятини янада мустаҳкамлаш, янги иш ўринлари яратиш ва аҳоли фаровонлигини оширишда алоҳида аҳамиятга эга.
Бу йил Қува туманидаги “Фарғона анорзори” масъулияти чекланган жамиятида 50 гектарда янги анорзор барпо этилган. Ушбу боғни агротехника қоидалари асосида парваришлаш натижасида келгусида 700 тоннадан ортиқ ҳосил олиш режалаштирилмоқда. Анорзор қатор ораларига помидор, бодринг, булғор қалампири ва бошқа сабзавотлар, дуккакли экинлар экилган.
Агрофирма томонидан келгуси йилларда анорзорларни 2 минг гектарга, ҳосилдорликни 30 минг тоннага етказиш мўлжалланмоқда.
Президентимиз Қува ва Дашнобод анори дунёга машҳур экани, ҳар иккала навнинг ўзига яраша хусусиятлари мавжудлигини таъкидлади. Анор чиқитсиз маҳсулот бўлиб, пўстлоғидан кимё саноатида ранг олишда, фармацевтикада хомашё сифатида фойдаланиш мумкинлиги қайд этилди. Вилоятда анорзорларни янада кенгайтириш ва ушбу маҳсулот экспортини кўпайтириш юзасидан мутасаддиларга тегишли тавсиялар берилди.
Миллий банк томонидан вилоятда қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш ва қайта ишлаш бўйича амалга оширилаётган лойиҳалар намойиш қилинди. Қиймати 64,4 миллион доллар бўлган ушбу лойиҳалардан 10 таси Хитой тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки, Ўзбекистон тикланиш ва тараққиёт жамғармаси томонидан молиялаштирилган. Йил охирига қадар яна 5 лойиҳани молиялаштириш кўзда тутилган. Бунинг самарасида 2017-2018 йилларда 68 минг тоннадан зиёд мева-сабзавот қайта ишланиб, 25,7 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинади.
Давлатимиз раҳбари Учкўприк туманидаги собиқ консерва заводи негизида амалга оширилаётган лойиҳани ҳам кўздан кечирди.
Лойиҳа ташаббускори “Воллей Моунтаинс Фреш” масъулияти чекланган жамияти бўлиб, 10,5 миллиард сўм, жумладан, “Ипотека-банк”нинг 7,4 миллиард сўм кредити ҳисобига корхонанинг мавжуд қувватлари модернизация қилинади, мевани сақловчи музлатгич ва қадоқловчи ускуналар ўрнатилади.
2018 йилнинг биринчи чорагида лойиҳанинг биринчи босқичи, тўртинчи чоракда иккинчи босқичи ишга туширилади. Натижада минг тонна томат пастаси, шунча пюре ва концентрат, мева-сабзавот консервалари аҳоли истеъмоли учун етказиб берилади. Маҳсулот экспортга ҳам йўналтирилади. Ушбу лойиҳа ишга туширилиши натижасида 170 иш ўрни ташкил этилади.
Президентимиз вилоятда қайта ишлаш саноатини ривожлантириш учун барча имконият, хомашё ва ишчи кучи мавжудлигини таъкидлади. Улардан унумли фойдаланиш, тармоққа тадбиркорларни кенг жалб этиш бўйича мутасаддиларга зарур топшириқлар берди.

Шавкат Мирзиёев: "Для малого бизнеса и частного предпринимательства созданы все возможности, необходимо их эффективно использовать"
Агрофирма “Миндонобод агросаноат” специализируется на виноградарстве, на 720 гектарах выращиваются промышленные сорта. Предприятие способно выращивать 5 тысяч тонн продукции в год, имеет мощности для первичной переработки 3 тысяч тонн винограда, производства 650 тысяч штук брикетов. Для этого 89 человек привлечены к постоянной, более 300 человек — к сезонной работе. При уходе за виноградниками используется технология капельного орошения.
Агрофирмой путем расширения имеющихся виноградников до тысячи гектаров предусматривается выращивание 15 тысяч тонн винограда в год, экспорт продукции на 1 миллион долларов США. Здесь будет высажено 450 тысяч саженцев виноградника, будет установлена китайская оросительная система, работающая на основе солнечной энергии.
С полным задействованием данного проекта 250 человек будут обеспечены работой.
Ферганская область славится своими предприимчивыми людьми, которые знают толк в предпринимательстве. Однако не всегда наши соотечественники получали доходы соответственно вложенному труду. Необходимо положить конец такой несправедливости. Создаваемые новым постановлением льготы послужат их материальному стимулированию, получению стабильного дохода и повышению благосостояния семьи и общества, обустройству детей и воплощению их надежд и устремлений, сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же была представлена информация о проектах, намечаемых к реализации компанией “Узвиносаноат-холдинг” в 2017-2018 годы в Ферганской области. Компанией планируется реализация совместно с коммерческими банками шести проектов общей стоимостью 63 миллиарда 256 миллионов сумов, создание около 200 рабочих мест. В результате в области на пустующих площадях будут созданы крупные мощности по выращиванию, хранению, переработке сельскохозяйственной продукции, увеличится объем экспорта.
Общая стоимость проекта составляет 7,2 миллиона долларов, в первом году предусматривается экспорт продукции на 6,5 миллиона долларов, спустя пять лет — на 10 миллионов долларов. В логистическом центре будут установлены технологические линии производства Италии и Турции, созданы хладохранилище вместимостью 5 тысяч тонн продукции, мощности по переработке 7 тысяч тонн фруктов и овощей.
Запуск проекта позволит создать 180 рабочих мест.
В ООО “Elit konserva” в городе Коканде осуществляются проекты по фасовке фруктов и овощей, в ООО “Eco Export Trade” в Алтыарыкском районе — сортировка, сушка и хранение сельхозпродукции. Данные проекты имеют особое значение в дальнейшем укреплении экспортного потенциала области, создании новых рабочих мест и повышении благосостояния населения.
В текущем году в ООО “Фаргона анорзори” в Кувинском районе на 50 гектарах разбиты новые гранатовые плантации. В результате ухода за данным садом на основе агротехнических норм в будущем планируется собрать более 700 тонн урожая. В междурядьях гранатовых плантаций высажены помидоры, огурцы, болгарский перец и другие овощи, бобовые культуры.
Президент нашей страны отметил, что кувинские и дашнабадские гранаты пользуются спросом далеко за пределами нашей страны, оба сорта имеют свои целебные свойства. Подчеркивалось, что гранаты — это безотходный продукт, их кожура используется в химической промышленности для обеспечения цвета, в фармацевтике — в качестве сырья. Ответственным лицам были даны соответствующие рекомендации по дальнейшему расширению грантовых плантаций и увеличению экспорта данной витаминной продукции.
Состоялась презентация проектов, реализуемых в области Национальным банком внешнеэкономической деятельности по выращиванию и переработке сельхозпродукции. 10 из данных проектов стоимостью 64,4 миллиона долларов финансируются Китайским банком развития, Азиатским банком развития, Фондом реконструкции и развития Узбекистана. До конца года предусмотрено финансирование еще пяти проектов. В результате этого в 2017-2018 годах будут переработаны более 68 тысяч тонн фруктов и овощей, осуществлен экспорт продукции на 25,7 миллиона долларов.
Глава нашего государства также осмотрел проект, реализуемый на базе бывшего Учкуприкского консервного завода в Учкуприкском районе.
Проект инициирован ООО “Воллей Моунтаинс Фреш”. За счет 10,5 миллиарда сумов, из которых 7,4 миллиарда сумов — кредит «Ипотека банка», будут модернизированы имеющиеся мощности предприятия, установлены холодильные камеры для хранения фруктов и фасовочное оборудование.
В первом квартале 2018 года будет задействована первая очередь проекта, в четвертом квартале — вторая. В результате к столу населения будут поставлены тысяча тонн томатной пасты, столько же пюре и концентратов, плодоовощных консервов. Продукцию также намечено поставлять на экспорт. Благодаря запуску данного проекта будет создано 170 рабочих мест.
Президент нашей страны отметил наличие всех возможностей и условий, сырья и рабочей силы для развития в области перерабатывающей промышленности. Дал необходимые поручения должностным лицам по их эффективному использованию, широкому привлечению предпринимателей в отрасль.