Тошкент шаҳрида 20 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси мудофаа вазири Абдусалом Азизовнинг Хитой Халқ Республикаси Давлат кенгаши аъзоси, мудофаа вазири Чан Ваньцюан билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда ҳарбий, ҳарбий-техник ва ҳарбий таълим соҳаларидаги икки томонлама муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари, Марказий Осиё минтақасида хавфсизликни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари академияси ва Хитой Халқ озодлик армияси Миллий мудофаа университети ўртасида ҳарбий таълим соҳасида ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди.
ХХР мудофаа вазири пойтахтимиздаги Мустақиллик майдонига ташриф буюриб, Мотамсаро она ҳайкали пойига гул қўйди.
Ташриф дастури доирасида Хитой делегацияси аъзоларининг мамлакатимиз ҳарбий қисмлари ва муассасаларида учрашувлар ўтказиши ҳамда Самарқанд шаҳрининг қадимий тарихий ёдгорликлари билан танишиши кўзда тутилган.

В Ташкенте 20 декабря состоялась встреча министра обороны нашей страны Абдусалома Азизова с членом Госсовета, министром обороны Китайской Народной Республики Чан Ваньцюаном.
На встрече обсуждены текущее состояние и перспективы развития двусторонних взаимоотношений в военной, военно-технической областях и сфере военного образования, затронуты актуальные аспекты укрепления безопасности в Центральноазиатском регионе.
Подписано Соглашение о сотрудничестве в сфере военного образования между Академией Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Университетом национальной обороны Народно-освободительной армии Китая.
Министр обороны КНР возложил цветы к подножию монумента «Скорбящей матери» на площади Мустакиллик в столице.
Программой визита предусмотрено посещение членами китайской делегации воинских частей, учреждений нашей страны, а также исторических достопримечательностей древнего Самарканда.