Коррупцияга қарши кураш: ютуқлар ва устувор вазифалар
Халқаро пресс-клубнинг навбатдаги сессиясида мамлакатимизда коррупцияга қарши курашиш йўлида амалга оширилаётган кенг қамровли чора-тадбирлар, бу борада ечимини кутаётган долзарб масалалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси томонидан Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни муносабати билан ташкил этилган “Очиқ эшиклар куни” доирасида бўлиб ўтган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари Эркин Йўлдошев, ЕХҲТнинг мамлакатимиздаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Жон Макгрегор, БМТнинг наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбари Ашита Миттал, қатор вазирлик ва идоралар масъул ходимлари иштирок этди.
29.JPG
Коррупция – тараққиёт кушандаси. Шу боис бутун дунёда унга қарши курашилади. Мамлакатимизда ҳам коррупцияга қарши курашишнинг яхлит тизими яратилган. Бу борада Ўзбекистон Республикасининг “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги қонуни муҳим аҳамият касб этади. Мазкур қонунда фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари, қонуний манфаатларининг устуворлиги, очиқлик ва шаффофлик тамойиллари, давлат ҳамда фуқаролик жамияти ҳамкорлиги, коррупциянинг олдини олишга доир чора-тадбирлар устуворлиги, жавобгарликнинг муқаррарлиги каби принципларга алоҳида эътибор қаратилган. Коррупцияга қарши курашиш бўйича давлат дастури ишлаб чиқилди. Унда белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш учун Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси ташкил этилди.
34.JPG
Ўтган қисқа фурсат ичида мазкур комиссия томонидан қатор самарали чора-тадбирлар амалга оширилди. Таълим, соғлиқни сақлаш муассасаларида, маҳаллаларда тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда, коррупцияга қарши кураш акс этган видеороликлар ҳавола этилмоқда, тарқатма материаллар аҳолининг кенг қатламига етказиб берилмоқда. Коррупцияга қарши курашиш бўйича давлат дастури доирасида 5 мингдан ортиқ давра суҳбати ўтказилди. ЕХҲТ, БМТ каби халқаро нуфузли ташкилотлар билан ҳамкорликда қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Халқаро пресс-клуб сессиясида журналистлар тиббиёт, таълим соҳаси, коммунал тўловлар тизимида ноқонуний хатти-ҳаракатларга қарши олиб борилаётган чора-тадбирлар билан қизиқди.
Коррупциянинг олдини олиш мақсадида таълим тизимига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш яхши самара бермоқда. 2017/2018 ўқув йилида илк бор олий таълим муассасаларига кириш имтиҳонлари онлайн режимда ўтказилди. Бу жараён келгусида янада такомиллашмоқда. Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 16 ноябрдаги “Республика олий таълим муассасалари бакалавриатига кириш тест синовларини ўтказиш тартибини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорига асосан 2018/2019 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасаларига қабул қилиш бўйича кириш тест синовлари 1 августдан 15 августгача бўлган даврда ўтказилади. Натижалар тест ўтказилган куннинг эртасига Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилинади. Бу тизимда ноқонуний ҳаракатларнинг олдини олишга хизмат қилади.
Тиббиёт муассасаларида, хусусан, туғруқхоналарда таъмагирликнинг олдини олиш мақсадида «ишонч телефонлари» хизмати йўлга қўйилган. Табиий газ ва электр энергияси учун тўловларнинг энг қулай, ишончли тизими яратилди.
Тадбир доирасида мактаб, академик лицей ва коллеж ўқувчилари, олий таълим муассасалари талабалари ўртасида “Ўзбекистон ёшлари коррупцияга қарши” шиори остида ўтказилган расмлар ва иншолар кўрик-танлови ғолиблари тақдирланди.

Борьба с коррупцией: результаты и приоритетные задачи
На очередной сессии Международного пресс-клуба обсуждены осуществляемые в нашей стране широкомасштабные меры по противодействию коррупции и актуальные задачи в этой сфере, ожидающие своего решения.
В мероприятии, прошедшем в рамках Дня открытых дверей, организованного Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан, Республиканской межведомственной комиссией по противодействию коррупции в связи с Международным днем борьбы с коррупцией, приняли участие заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Эркин Юлдашев, координатор проектов ОБСЕ в нашей стране Джон Макгрегор, руководитель регионального представительства Управления по наркотикам и преступности ООН в Центральной Азии Ашита Миттал, ответственные работники ряда министерств и ведомств.
29.JPG
Коррупция – погибель развития, поэтому борьба с ней имеет глобальный характер. В нашей стране создана целостная система противодействия коррупции. Важное значение имеет Закон Республики Узбекистан «О противодействии коррупции». В нем основными принципами противодействия коррупции определены законность, приоритетность прав, свобод и законных интересов граждан, открытость и прозрачность, взаимодействие государства и гражданского общества, приоритетность мер по предупреждению коррупции, неотвратимость ответственности. Разработана Государственная программа противодействия коррупции. Для реализации определенных в ней мер была образована Республиканская межведомственная комиссия по противодействию коррупции.
За минувший короткий срок данной комиссией принят ряд эффективных мер. В образовательных, медицинских учреждениях, махаллях проводятся разъяснительные мероприятия, распространяются видеоролики о борьбе с коррупцией, широким слоям населения доставляются раздаточные материалы. В рамках Государственной программы противодействия коррупции проведено более 6 тысяч «круглых столов». Реализуется ряд проектов совместно с такими авторитетными организациями, как ООН, ОБСЕ и другие.
34.JPG
На сессии Международного пресс-клуба журналисты интересовались принимаемыми мерами по пресечению незаконных действий в сферах медицины, образования, коммунального обслуживания.
Хороший результат в предупреждении коррупции в системе образования дает внедрение современных информационно-коммуникационных технологий. В этом году впервые вступительные экзамены в высшие учебные заведения проводились в режиме «онлайн». Этот процесс в будущем будет совершенствоваться. В соответствии с постановлением главы нашего государства «О совершенствовании порядка проведения вступительных тестовых испытаний в бакалавриат высших образовательных учреждений республики» от 16 ноября текущего года, начиная с 2018/2019 учебного года вступительные тестовые испытания по приему в высшие образовательные учреждения будут проводиться в период с 1 по 15 августа. Результаты вступительных тестовых испытаний будут объявляться на официальном веб-сайте Государственного центра тестирования на следующий день после их проведения. Это послужит предотвращению незаконных действий.
Для предотвращения вымогательства в медицинских учреждениях, в частности, родильных домах налажена работа «телефонов доверия». Создана удобная и надежная система приема платежей за потребление природного газа и электричества.
В рамках мероприятия состоялось награждение победителей конкурсов рисунка и сочинений на тему «Молодежь Узбекистана – против коррупции», проведенных среди учащихся школ, академических лицеев и колледжей, студентов вузов страны.