Ёш боксчиларимиз халқаро турнир ғолиби
Аввал хабар берганимиздек, ёш боксчиларимиз Россияда ўтган халқаро турнирда ўнта олтин медални қўлга киритиб, умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллаган эди.
Тошкент темир йўл вокзалида спортчиларимиз муносиб кутиб олинди. Унда Ўзбекистон бокс федерацияси вакиллари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Мамлакатимизда спортни, жумладан, болалар спортини ривожлантириш, ўсиб келаётган ёш авлоднинг ҳар томонлама соғлом ва баркамол инсонлар бўлиб вояга етишини таъминлаш, уларнинг истеъдод ва салоҳиятини юзага чиқариш, иқтидорли спортчиларни қўллаб-қувватлашга доимий эътибор қаратилмоқда. Бунинг самарасида турли нуфузли мусобақаларда Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилишга қодир спортчилар вояга етмоқда.
Бу Россияда ўтган халқаро турнирда яна бир карра ўз исботини топди. Тажриба ва маҳорат, ирода ва шижоат бобида ҳар томонлама устун эканини исботлаган боксчиларимиз ўн вазн тоифанинг барчасида олтин медални қўлга киритди. Россия, Ўзбекистон, Беларусь, Қозоғистон, Украина каби давлатлардан энг иқтидорли боксчилар қатнашган турнирда Аҳмаджон Аҳмедов, Кобланбай Тўрабоев, Фарҳод Эшмуҳамедов, Руслан Абдуллаев, Асадбек Абдураимов, Фаррухбек Ҳасанов, Логин Петров, Нурислом Исомилов, Жаҳонгир Зокиров, Шоҳжаҳон Абдуллаев ўз вазн тоифасида барча рақибларини мағлубиятга учратиб, шоҳсупанинг энг юқори поғонасига кўтарилди. Мусобақада ўзининг техник ва тактик маҳоратини намойиш этган Н.Исмоилов мусобақанинг энг яхши боксчиси, дея тан олинди.
4 (1).jpg
– Боксчиларимизнинг бу ғалабаси юртимизда моҳир чарм қўлқоп усталарининг янги авлоди вояга етаётганидан далолатдир, – дейди мураббий Лазизбек Зокиров. – Келгусида мана шу спортчиларимиз жаҳон ва қитъа чемпионатларида, Олимпия ва Осиё ўйинларида юксак ғалабаларга эришиб, Ўзбекистон спортчиларининг салоҳиятини бутун дунёга намоён этишига ишонаман.
Ғолибларимиздан бири Шоҳжаҳон Абдуллаев ўн беш ёшда. Саккиз йилдан бери бокс билан мунтазам шуғулланиб келаётган спортчимиз ҳозирги кунда Республика олимпия захиралари коллежининг 9-синф ўқувчиси. Ёш бўлишига қарамай Ўзбекистон чемпионатида бир марта ғалаба қозонган, икки марта кумуш медални қўлга киритган. Шу йил июнь ойида Қозоғистонда ўтган халқаро турнирда ҳам биринчи ўринни эгаллаган.
– Спортчи сифатида ўз олдимга катта мақсадларни қўйганман, – дейди у. – Асосийси, Президентимиз, халқимиз, ота-онам ва мураббийларим ишончини доим оқлаш, ҳар қандай нуфузли мусобақада фақат ғалаба учун бор куч-ғайратим билан ҳаракат қилиш энг катта орзуимдир.

Торжественно встретили победителей
Как сообщалось ранее, наши боксеры, завоевав десять золотых медалей на прошедшем в России международном турнире, заняли первое место в общекомандном зачете.
На железнодорожном вокзале «Ташкент» состоялась торжественная встреча наших спортсменов. В мероприятии участвовали представители Федерации бокса Узбекистана и работники средств массовой информации.
В нашей стране постоянное внимание уделяется развитию спорта, в частности детского, воспитанию подрастающего поколения здоровым и гармонично развитым, выявлению талантливых и поддержке перспективных спортсменов. В результате воспитываются атлеты, способные достойно защищать честь нашей Родины на различных престижных соревнованиях.
Это подтвердилось и на состоявшемся в России международном турнире. Наши боксеры, доказавшие свое превосходство в опыте и мастерстве, воле и энергии, завоевали золотые медали во всех своих весовых категориях. В турнире, в котором участвовали самые талантливые спортсмены из таких стран, как Россия, Узбекистан, Беларусь, Казахстан, Украина, наши боксеры Ахмаджон Ахмедов, Кобланбай Турабаев, Фарход Эшмухамедов, Руслан Абдуллаев, Асадбек Абдураимов, Фаррухбек Хасанов, Логин Петров, Нурислом Исмоилов, Жахонгир Зокиров, Шохжахон Абдуллаев победили всех своих соперников и заняли высшие ступени пьедестала почета. Продемонстрировавший образцовое техническое и тактическое мастерство Н.Исмоилов признан лучшим боксером соревнования.
4 (1).jpg
– Эта победа свидетельствует о том, что в нашей стране воспитывается новое поколение искусных мастеров кожаной перчатки, – говорит тренер Лазизбек Зокиров. – Верю, что в будущем эти спортсмены достигнут высоких результатов на чемпионатах мира и континента, Олимпийских и Азиатских играх и продемонстрируют потенциал узбекского бокса на весь мир.
Одному из наших победителей Шохжахону Абдуллаеву – 15 лет. Занимающийся боксом вот уже восемь лет Шохжахон сегодня учится в 9-м классе Республиканского колледжа олимпийского резерва. Несмотря на свой юный возраст, он уже чемпион Узбекистана и двукратный серебряный призер первенства страны. Он также завоевал первое место на прошедшем в июне нынешнего года международном турнире в Казахстане.
– В качестве спортсмена я поставил перед собой большие цели, – говорит он. – Самая главная моя мечта – всегда оправдывать доверие Президента нашей страны, народа, родителей и тренеров, стремиться к победе на любом соревновании.