Деҳқон бу – ҳаётнинг бақувват устуни, тирикликнинг мустаҳкам таянчи
Пойтахтимиздаги “Ўзбекистон” халқаро анжуманлар саройида 9 декабрь куни Қишлоқ хўжалиги ходимлари кунига бағишланган тантанали йиғилиш бўлиб ўтди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Тадбирни видеоселектор орқали 157 мингдан зиёд соҳа ходимлари кузатиб борди.
Давлатимиз раҳбари барча йиғилганларни юртимизда биринчи маротаба нишонланаётган Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги ходимлари куни байрами билан муборакбод этди.
Миришкор деҳқон ва фермерлар, сувчи ва ирригаторлар, механизатор ва агрономлар, аграр тармоқ олимлари дунёдаги энг шарафли касб эгаларидир. Бу соҳанинг меҳнати қанчалик шарафли, нони эса қанчалик тотли ва ширинлигини ҳамма яхши билади. Деҳқон деганда, бепоён далалар, боғ-роғлар, дастурхондаги турли ноз-неъматлар, тўю-томоша, хурсандчилик кунларимиз, бутун ҳаётимиз кўз олдимизда намоён бўлади.
Президентимиз айтганларидек, деҳқон бу – ҳаётнинг бақувват устуни, тирикликнинг мустаҳкам таянчидир. Буюк мутафаккир Алишер Навоий бобомиз “олам аҳлининг тўқлиги, қувончи, аввало, ерга уруғ сочиб, бебаҳо ноз-неъмат етиштирадиган фидойи инсонлар меҳнатидандир” деб, миришкор деҳқонлар хизматига жуда катта баҳо берган.
43.JPG
Президентимиз Шавкат Мирзиёев йил якунига етаётган ҳозирги паллада аграр соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларини таҳлил қилиш ва келаси йил учун энг муҳим чора-тадбирларни белгилаб олиш долзарб вазифа эканини таъкидлади.
Қайд этилганидек, фермерлик ҳаракатини ривожлантириш натижасида мамлакатимизда кейинги йилларда 160 мингдан ортиқ фермер хўжалиги шаклланиб, улар бугунги кунда 10 дан зиёд йўналишда самарали фаолият юритмоқда. Кейинги икки йилда кўп тармоқли фермер хўжаликлари 45 фоиз кўпайиб, уларнинг сони 75 мингтага етди. Фақат шунинг ҳисобидан жойларда, узоқ-узоқ қишлоқларда юз минглаб иш ўринлари яратилди.
Жорий йил мамлакатимизда 8 миллион 377 минг тонна ғалла, 2 миллион 930 тоннадан зиёд пахта, 12 минг 450 тонна пилла, 318 минг тонна шоли, 23 миллион тонна мева-сабзавот, 13 миллион тонна гўшт ва сут маҳсулотлари етиштирилди.
Мамлакатимизда биринчи марта шафран экиш йўлга қўйилди, соя экиш кенгайди.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг 132 минг тоннаси қайта ишланиб, 100 миллион долларлик тайёр маҳсулот экспорт қилинди. 856 миллион долларлик 724 минг тонна ҳўл мева хорижга сотилди.
Чорвачилик тармоғини ривожлантириш дастурлари доирасида балиқ, асал етиштириладиган, парранда, эчки, қорамол боқиладиган кўплаб хўжаликлар фаолияти йўлга қўйилди. Зотдор қорабайир отларини кўпайтириш ва от спортини ривожлантириш мақсадида Қашқадарёда янги йилқичилик комплекси ташкил этилди. Тошкент вилоятида ва юртимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам бундай мажмуалар барпо этилмоқда.
Балиқчилик соҳасини тиклаш учун “Ўзбекбалиқсаноат” уюшмаси ташкил этилди. Унинг тизимига 3 минг 600 балиқчилик хўжалиги киритилди. Жорий йилда 580 минг гектар табиий ва 28 минг гектар сунъий кўлларда 100 минг тоннадан ортиқ балиқ етиштирилди.
Яна бир муҳим йўналиш – асаларичилик соҳасини ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон асаларичилар уюшмаси ташкил этилиб, унга асал етиштирадиган 14 мингдан ортиқ тадбиркор аъзо бўлди.
Сув ресурслари чекланган минтақамизда деҳқончилик қилиш анча оғир ва машаққатли. Шу боис сув тежайдиган технологияларни жорий этишга қаратилган тадбирларни қўллаб-қувватлаб, уларнинг ташаббускори бўлган хўжалик ва ташкилотларга қўшимча имтиёз ва преференциялар яратиб берилмоқда. Натижада бугунги кунда қарийб 240 минг гектар майдонда ана шундай технологиялар, жумладан, 28 минг гектар ерда томчилатиб суғориш технологияси жорий қилинди.
Лекин бу ютуқлар хотиржамлик учун асос бўлолмайди, албатта, деди Президентимиз. Қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳали ишга солинмаган имкониятлар, ўз ечимини кутаётган муаммо ва камчиликлар ҳам мавжуд.
Аввало, ердан унумли фойдаланиш ва уни талон-тарож қилишнинг олдини олиш – энг муҳим вазифалардан биридир. Мамлакатимизда суғориладиган ерлар атиги 3 миллион 300 минг гектар бўлиб, уни кўпайтиришнинг иложи йўқ.
Яна бир муаммо – суғориш иншоотлари эскириб, тармоқлар яроқсиз ҳолга келиб қолмоқда. Оқибатда 830 минг гектар ерни суғоришда қийинчиликлар юзага келмоқда.
Аҳолини сифатли гўшт, сут, тухум ва балиқ маҳсулотлари билан талаб даражасида таъминлаш ҳам энг асосий вазифалардан. Давлатимиз раҳбари қайд этганидек, бунга эришиш учун қўшимча зотдор қорамол боқишни йўлга қўйиш, парранда боқишга мўлжалланган хўжаликларни кўпайтириш керак.
Шунингдек, мева-сабзавот етиштиришни кўпайтириш, сифатли тарзда аҳолига етказиш, имкон қадар кўпроқ қайта ишлаш ва экспорт қилиш ишларини янада фаоллаштириш мақсадга мувофиқ экани таъкидланди. Бугунги кунда юртимизда етиштирилаётган мева-сабзавотнинг атиги 15 фоизи қайта ишланади, 8 фоизи экспорт қилинади, холос. Бу рақамлар Ўзбекистоннинг салоҳиятига мос эмас.
Мамлакатимиз бўйича 445 минг гектар энг унумдор ер аҳолига томорқа сифатида берилган. Лекин ундан фойдаланиш талаб даражасида эмас. Томорқада цитрус мевалар етиштиришга мўлжалланган ихчам иссиқхоналар барпо қилиш, ёнғоқ, унаби ва бошқа кўчатлар етиштиришни йўлга қўйиш яхши фойда келтиради.
Қишлоқ хўжалиги техникасининг ҳолатини яхшилаш ҳам долзарб масала бўлиб турибди. Мамлакатимиздаги 146 минг 295 дона қишлоқ хўжалиги техникасининг 38 фоизи бутунлай эскирган. Мева-сабзавотчиликка ихтисослашган туманлар боғ ва токзорларга ишлов бериш, сабзавот экиш, парваришлаш ва йиғиб олишга мўлжалланган техника билан 34 фоизгина таъминланган, холос. Бу эса меҳнат унумдорлиги ва ҳосилдорликнинг пасайиб кетишига сабаб бўлмоқда.
Қишлоқ хўжалигини ривожлантиришда илм-фан ҳаёт талабларидан орқада қолаётгани жиддий муаммолардан биридир. Шу муносабат билан Президентимиз Шавкат Мирзиёев Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлигига қарашли илмий-тадқиқот институтлари аграр фан ва селекцияни ривожлантириш, илғор агротехнологияларни ишлаб чиқариш ва амалиётга жорий этиш, ҳар бир ҳудудда тупроқ ва иқлим шароитига мос экин навларини яратиш ва жойлаштириш борасидаги ўрни ва ролини кескин ошириш лозимлигини қайд этди.
Бу илмий муассасаларнинг моддий-техник базаси замонавий тадқиқотларни амалга ошириш имконини бермайди. Замонавий илм-фан ютуқларини пухта ўзлаштирган кадрлар етишмайди. Айниқса, чорвачилик, паррандачилик ва балиқчилик соҳаларида ветеринар мутахассисларга эҳтиёж катта.
Давлатимиз раҳбари бу ҳолатларнинг барчасини ҳисобга олиб, соҳага илмий ёндашувни йўлга қўйиш ҳамда малакали кадрлар тайёрлаш учун Ветеринария институти ташкил этиш ташаббусини илгари сурди.
Терини қайта ишлаш соҳаси ҳам жиддий эътибор талаб қилади. Мамлакатимизда 12 миллион донадан зиёд терини йиғиш, чуқур қайта ишлаш, юқори сифатли, рақобатбардош маҳсулот тайёрлаш бўйича ишларни фаоллаштириш мақсадга мувофиқдир.
Президентимиз мамлакатимизда паррандачиликни ривожлантиришни илмий асосда йўлга қўйиш мақсадида Паррандачилик илмий марказини ташкил этишни таклиф қилди.
Маълумотларга кўра, халқимизни энг кўп истеъмол қилинадиган маҳсулотлардан бири бўлган картошка билан тўла таъминлаш учун йилига ўртача 50 минг тонна сифатли картошка уруғини етиштириш талаб этилади. Шавкат Мирзиёев бунинг учун Голландия, Польша, Россия каби давлатлар билан ҳамкорликда замонавий лаборатория ускуналарига эга бўлган маҳаллий уруғчилик маркази ва махсус корхоналар ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Фермер хўжаликларида ердан унумли фойдаланиш, даромад ҳажмини ошириш масаласига ҳам алоҳида эътибор бериш зарур. Мутахассисларнинг ҳисоб-китобларига кўра, 2 миллион 626 минг гектар майдоннинг умумий узунлиги 385 минг километр бўлган чекка қисмларида сабзавот ва полиз экинлари экишни йўлга қўйиш орқали 415 минг тонна қўшимча маҳсулот етиштиришга эришиш мумкин. Ҳар бир фермер хўжалиги даласида бир бошдан, жами 14 минг соғин сигир, 21 минг 125 фермер хўжалигининг ҳар бирида 50 бошдан, жами 1 миллион 57 минг парранда, 66 минг фермер хўжалигининг дала четларида 329 минг қути асалари боқиш ҳисобидан 7 минг 200 тонна асал етиштириш имконияти мавжуд.
Жиддий ёндашувни талаб этадиган яна бир масала – енгил саноат корхоналарини сифатли тола билан таъминлаш. Маълумотларга кўра, шу муносабат билан 2018 йилда 1 миллион 200 минг тонна пахта толасини юртимизда тўлиқ қайта ишлаб, хорижга фақат тайёр маҳсулот экспорт қилишни йўлга қўйиш режалаштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, қишлоқ хўжалигининг юқори самарадорлигини таъминлаш учун барча даражадаги раҳбарлар, айниқса, туманлардаги 4 сектор раҳбарлари масъулиятини ошириш талаб этилади. Барча раҳбарлар қишлоқ хўжалиги масалалари, яъни озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича ташаббус кўрсатиб ишлаши, энг муҳими, натижадорликка эришмоғи шарт.
Анжуманда Президентимиз ушбу қутлуғ байрам арафасида аграр соҳада улкан ютуқларни қўлга киритган, юртимиз қишлоқ хўжалигининг ривожланишига салмоқли ҳисса қўшган, бу борада ўзига хос мактаб яратган фидойи юртдошларимиздан бир гуруҳи Ватанимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланганини эълон қилди, уларни тантанали равишда эгаларига топширди.
Тадбир иштирокчилари давлатимиз раҳбари томонидан айтилган режа ва дастурларни амалга ошириш учун ўзларида куч ва имконият, билим ва тажриба етарли эканини, юрт равнақи йўлида ғайрат билан меҳнат қилишларини таъкидладилар.

Труженики сельского хозяйства – прочный столп жизни, крепкая опора нашего существования
Во Дворце международных форумов «Узбекистон» 9 декабря состоялось торжественное собрание по случаю Дня работников сельского хозяйства.
На собрании выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Более 157 тысяч представителей отрасли участвовали в мероприятии посредством видеоконференцсвязи.
Глава нашего государства искренне поздравил весь народ Узбекистана с впервые празднуемым в нашей стране Днем работников сельского хозяйства.
40.JPG
Собравшиеся в этом величественном дворце опытные дехкане и фермеры, водники и механизаторы, ирригаторы и агрономы, ученые сферы олицетворяют представителей самых почетных профессий в мире, сказал Президент нашей страны. Нам хорошо известно, насколько сложен и кропотлив этот труд и насколько сладки его плоды.
Говоря о дехканине, мы представляем себе бескрайние поля и сады, разнообразные дары природы на столе, свадьбы и праздники, радостные дни, всю нашу жизнь. Поэтому не будет преувеличением сказать, что труженик села – это прочный столп жизни, крепкая опора нашего благополучия, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
19.JPG
Великий мыслитель Алишер Навои также очень высоко оценивал труд дехкан. Он говорил, что сытная жизнь и довольство народа являются результатом труда самоотверженных людей, засевающих поля и создающих жизненные блага.
В нашей стране отмечаются профессиональные праздники представителей различных сфер, но не было отдельного праздника в честь тех, кто кормит и одевает всех нас – работников сельского хозяйства. Поэтому принятие специального закона, устанавливающего День работников сельского хозяйства, стало очередным справедливым решением, соответствующим пожеланиям нашего народа, отметил глава нашего государства.
Сегодня актуальной задачей являются анализ результатов осуществляемых в аграрной отрасли реформ и определение важнейших мер на следующий год.
Как отмечалось, в результате развития фермерского движения за последние годы в нашей стране сформировалось свыше 160 тысяч фермерских хозяйств, которые сегодня осуществляют эффективную деятельность более чем в десяти направлениях. Количество многопрофильных фермерских хозяйств за последние два года увеличилось на 45 процентов и достигло 75 тысяч. Это позволило создать в отдаленных селах сотни тысяч новых рабочих мест.
В текущем году в нашей стране было заготовлено 8 миллионов 377 тысяч тонн зерна, более 2 миллионов 930 тысяч тонн хлопка, 12 тысяч 450 тонн коконов, 318 тысяч тонн риса, 23 миллиона тонн плодоовощной, 13 миллионов тонн мясо-молочной продукции.
Впервые в нашей стране было налажено выращивание шафрана, расширилось выращивание сои.
Было переработано 132 тысячи тонн сельскохозяйственной продукции, экспортировано готовой продукции на 100 миллионов долларов. За рубеж реализовано 724 тысячи тонн свежих фруктов на сумму 865 миллионов долларов.
В рамках программ сельскохозяйственного развития налажена деятельность множества хозяйств по рыбоводству, пчеловодству, птицеводству, выращиванию крупного и мелкого рогатого скота. В целях разведения лошадей карабаирской породы и развития конного спорта в Кашкадарьинской области организован новый коневодческий комплекс. Такие комплексы создаются в Ташкентской области и других регионах нашей страны.
Для восстановления рыбоводческой отрасли была организована ассоциация «Узбекбаликсаноат». В ней объединились 3 600 рыбоводческих хозяйств. В нынешнем году на естественных водоемах площадью 580 тысяч гектаров и искусственных водоемах в 28 тысяч гектаров было заготовлено свыше 100 тысяч тонн рыбы.
Для развития еще одного важного направления – пчеловодства была образована Ассоциация пчеловодов Узбекистана, ее членами стали более 14 тысяч предпринимателей, занимающихся производством меда.
В нашем регионе, ограниченном в водных ресурсах, очень сложно заниматься земледелием, получать высокий и качественный урожай. Поэтому оказывается поддержка хозяйствам и организациям, выступающим инициаторами внедрения водосберегающих технологий, им предоставляются дополнительные льготы и преференции. В результате такие технологии сегодня внедрены почти на 240 тысячах гектаров, в том числе технология капельного орошения – на 28 тысячах гектаров площадей.
Но эти достижения не являются поводом для самоуспокоения, сказал Президент нашей страны. В сфере сельского хозяйства имеются еще незадействованные возможности, ожидающие своего решения проблемы и недостатки.
Одна из важнейших задач – эффективное использование земли. Площадь орошаемых посевных земель нашей страны составляет всего 3 миллиона 300 тысяч гектаров и расширить ее нет возможности.
Еще одна проблема – износ ирригационных сооружений, выход сетей из строя, вследствие чего возникают трудности в орошении 830 тысяч гектаров площадей.
В числе основных задач – обеспечение населения качественным мясом, молоком, яйцами, рыбной продукцией в достаточном количестве. Как отметил глава нашего государства, для достижения этой цели необходимо организовать дополнительные мощности по выращиванию породистого скота, увеличению количества птицеводческих хозяйств.
Указывалось на необходимость расширения выращивания плодоовощной продукции, качественной доставки ее населению, дальнейшей активизации работы по переработке и экспорту. Сегодня в нашей стране перерабатывается всего 15 процентов, экспортируется лишь 8 процентов выращиваемых фруктов и овощей. Эти цифры не соответствуют потенциалу Узбекистана.
445 тысяч гектаров самой плодородной земли переданы населению в качестве приусадебных участков. Но использование этих участков находится на низком уровне. Необходимо создавать на приусадебных участках населения компактные теплицы для выращивания цитрусовых, наладить заготовку саженцев ореха, унаби и других культур.
Актуальным остается и вопрос улучшения состояния сельхозтехники. Из 146 тысяч 295 единиц сельскохозяйственной техники в нашей стране полностью устарело 38 процентов. Районы, специализирующиеся на производстве фруктов и овощей, обеспечены техникой для обработки садов и виноградников, посадки, выращивания и сбора овощей всего лишь на 34 процента. Это приводит к снижению производительности труда и урожайности.
Одной из серьезных проблем является отставание науки, ориентированной на развитие сельского хозяйства, от требований современности. В связи с этим Президент нашей страны отметил необходимость резкого повышения роли и участия научно-исследовательских институтов при Министерстве сельского и водного хозяйства в развитии аграрной науки и селекции, разработке и внедрении передовых агротехнологий, создании и размещении сортов сельхозкультур, соответствующих почвенно-климатическим условиям каждого региона.
Имеющаяся сегодня у этих научных учреждений материально-техническая база не позволяет проводить современные исследования. В сфере ощущается нехватка кадров, глубоко освоивших современные научные достижения. В животноводческой, птицеводческой и рыбоводческой отраслях особенно высока потребность в специалистах ветеринарии.
Учитывая все это, глава нашего государства предложил организовать Институт ветеринарии для формирования научного подхода к сфере и организации подготовки квалифицированных кадров.
Серьезного внимания требует и сфера обработки шкур. Указано на необходимость активизации работы по сбору, глубокой переработке шкур, которых в нашей стране ежегодно заготавливается более 12 миллионов штук, а также производству высококачественной, конкурентоспособной продукции.
Президент Шавкат Мирзиёев предложил организовать Научный центр птицеводства с целью развития этой отрасли в нашей стране по научно обоснованным методам.
По подсчетам, для полного обеспечения потребности в картофеле необходимо заготавливать в год в среднем 50 тысяч тонн качественных семян картофеля. Глава нашего государства отметил, что для этого необходимо организовать оснащенные современным лабораторным оборудованием отечественный центр семеноводства и специальные предприятия совместно с Голландией, Польшей, Россией и другими странами.
Необходимо уделить особое внимание увеличению доходов фермерских хозяйств на основе эффективного использования их земель. По подсчетам, если на периметре имеющихся 2 миллионов 625 тысяч гектаров площадей протяженностью 385 тысяч километров посадить овощные и бахчевые культуры, это позволит вырастить дополнительно 415 тысяч тонн продукции. Сегодня в каждом фермерском хозяйстве можно содержать по одной корове, в общей сложности 14 тысяч голов скота, в 21 тысяче 125 фермерских хозяйствах можно выращивать дополнительно по 50 птиц, а в общей сложности – 1 миллион 57 тысяч птиц, в 66 тысячах фермерских хозяйств за счет организации 329 тысяч ульев можно получить 7 тысяч 200 тонн меда.
Очередным вопросом, требующим серьезного подхода, является обеспечение предприятий легкой промышленности качественным волокном. В 2018 году планируется полностью переработать собственными силами 1 миллион 200 тысяч тонн хлопкового волокна и наладить экспорт готовой продукции из него.
Глава нашего государства отметил, что необходимо повысить ответственность руководителей всех уровней, особенно 4 секторов в районах, за повышение эффективности в сельском хозяйстве. Все руководители – будь то министр, хоким области или района – должны работать, проявляя инициативу, и обязательно достигать результативности во всем, что касается сельского хозяйства, обеспечения продовольственной безопасности.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев торжественно вручил высокие награды Родины группе наших соотечественников, которых они были удостоены накануне Дня работников сельского хозяйства за достигнутые огромные успехи в аграрной отрасли, весомый вклад в развитие сельского хозяйства страны и создание уникальной школы в своей сфере.
Участники торжественного собрания отметили, что располагают достаточными силами и возможностями, знаниями и опытом для реализации намеченных главой нашего государства планов и программ и будут самоотверженно трудиться во имя процветания страны и благополучия народа.