Катта ҳаёт йўлларида бир-биримизни қўллаб-қувватлайлик
Ҳайдовчи ён кўзгудан автобуснинг орқа эшиги зиналаридан имиллабгина кўтарилаётган икки йўловчи қизни кўрди. У дугоналарнинг автобусга чиқиб олишини бир муддат кутди. Лекин беихтиёр “Синггилларим, тез-тез юришнинг иложи борми? Одамлар ўқишга, ишга шошаяпти”, деб юборди зардали овозда. Бу ундов жамоат транспортининг олдинги ўриндиқларида ўтирган етти-саккиз йўловчини бараварига ортга қаратди. Дугоналар илдамлаб, салонда кўриниш берди. Уларнинг бири қўлтиқтаёқда эди. Ҳайдовчи қизлардан узр сўрашга чоғланди, ўрнидан турди…
Бугунги кунда пойтахтимиздаги хусусий корхоналардан бирида бош ҳисобчи бўлиб ишлаётган, бошқалардай эркин юра олмаслигидан тушкунликка тушиб, жамиятдан узилиб қолмаган Нодира Тиллаеванинг ўзи билан боғлиқ хотираларини тинглар эканман, хаёлимда мана шундай манзаралар гавдаланди.
…Тошкент шаҳрида UNICEF томонидан 3 декабрь – Халқаро ногиронлар куни муносабати билан «Фаоллаштириш» деб номланган тадбир ташкил этилди. Унда ногиронлиги бўлган инсонлар, уларнинг ота-оналари, тиббиёт соҳаси мутахассислари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари қатнашди.
Тадбирда мамлакатимизда аҳолини кучли ижтимоий муҳофаза қилиш, алоҳида эътиборга муҳтож инсонларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
– Бошланғич синфда «аълочи» бўлмаганман, – дейди Ўзбекистон Миллий университетининг ижтимоий фанлар факультети катта ўқитувчиси Абдулла Абдухалилов – Кўзим ожизлиги, менга ишонмагани учун бўлса керак, ўша даврда кўпчилик ўқишни тўхтатишимни маслаҳат берган. Менга ўшанда ота-онам чин юракдан ишонди. Ишонч билдирди. Дарслардан четлатиш масаласи кўтарилганда эса онам мактабни аъло баҳоларга тамомлашимга ишончи комил эканини айтиб, мени олиб қолишларини илтимос қилган. Шуни айтишим керак, университетда аъло баҳоларга ўқидим. Фикримча, энг асосийси, фарзандларга ишонч билдириш, уларда ҳар қандай вазиятда ишонч уйғотиш жуда муҳим.
Учрашувда турли ҳаёт тажрибасига эга ногиронлиги бўлган инсонлар болалик чоғларида ўзлари учраган тўсиқларни қандай енгиб ўтганини сўзлаб берди. Мутахассислар ва ота-оналарнинг ногиронлиги бўлган фарзанднинг улғайишида нималарга кўпроқ эътибор қаратиш лозимлиги ҳақида фикрлари тингланди.

Заботясь друг о друге, достигнем многого
…Водитель увидел в боковом зеркале двух девушек, медленно поднимающихся в автобус через заднюю дверь. Забеспокоившись, что автобус простоит на остановке дольше положенного и отстанет от графика, он сказал: «Сестрички, нельзя ли побыстрее? Тут люди на работу спешат, на учебу». Услышав это, некоторые пассажиры на передних сиденьях обернулись назад. Наконец, подруги показались в салоне. Одна из них была с костылями. Водитель смутился, встал с места и поспешил извиниться перед ними…
Я слушал Нодиру Тиллаеву, главного бухгалтера одного из столичных предприятий, и мысленно поражался, как она, человек, который не может свободно передвигаться, не пала духом и чувствует себя полноценным членом общества.
…В театре “Ильхом” Детским фондом ООН (UNICEF) организовано мероприятие под названием «Активация» в связи с 3 декабря – Международным днем инвалидов. В нем приняли участие дети с инвалидностью, их родители, медицинские работники, представители государственных и общественных организаций.
Отмечалось, что в нашей стране осуществляются широкомасштабные реформы по обеспечению сильной социальной защиты населения, всемерной поддержке лиц с особыми нуждами.
– В начальных классах я учился на «отлично», – говорит старший преподаватель факультета общественных наук Национального университета Узбекистана Абдулла Абдухалилов. – Из-за моей слепоты многие советовали родителям забрать меня из школы, но они не потеряли веру в меня. Когда встал вопрос о прекращении моей учебы, мама попросила оставить меня в школе. Благодаря этому я успешно закончил школу, а потом университет с отличием. Думаю, самое важное для ребенка с инвалидностью — это верить в свои силы и ощущать поддержку окружающих.
На встрече люди с инвалидностью рассказали о своем опыте преодоления жизненных препятствий, а также говорилось о том, на что следует обращать внимание специалистам и родителям при воспитании детей с инвалидностью.