Ўзбекистон Президенти Нагоя шаҳри мэрини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 декабрь куни Япониянинг Нагоя шаҳри мэри Такаси Кавамурани қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил ривожланаётгани, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, банк-молия, илмий-техник ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорлик кенгайиб бораётганини қайд этди. Бугунги учрашув Ўзбекистон делегациясининг Японияга расмий ташрифи арафасида ўтаётгани таъкидланди.
Нагоя шаҳри Япониянинг энг йирик саноат ва илмий марказларидан бири бўлиб, у билан ҳамкорлик турли ўзаро манфаатли дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш учун кенг истиқболларни очади.
Таълим ва кадрлар тайёрлаш соҳасидаги шериклик, жумладан, 2010 йилда Тошкентда очилган Нагоя университети ваколатхонаси кўмагида ривожланиб бораётгани юксак баҳоланди.
Учрашувда автомобилсозлик, шаҳарсозлик, тўқимачилик, юқори технологиялар, инновациялар, туризм ва бошқа йўналишларда яқин ишбилармонлик алоқаларини йўлга қўйиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Тошкент ва Нагоя шаҳарлари ўртасида имзоланиши кутилаётган ҳамкорлик тўғрисидаги битим, шунингдек, пойтахтимизда Юқори технологиялар паркини ташкил этиш лойиҳасини амалга ошириш, шубҳасиз, узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли шерикликни янада мустаҳкамлашга хизмат килиши таъкидланди.
Нагоя Ўзбекистон ва Япония ўртасидаги ҳамкорлик учун кўприк бўлишига ишонч билдирилди.
Истиқболли дастур ва лойиҳаларни амалга оширишни илгари суриш мақсадида «йўл харитасини» ишлаб чиқишга келишиб олинди.

Сегодня, 12 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял мэра японского города Нагоя Такаси Кавамуру.
Глава нашего государства отметил последовательное развитие узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства, расширение сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, банковско-финансовой, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах. Подчеркнуто, что сегодняшняя встреча проходит в преддверии официального визита узбекской делегации в Японию.
Нагоя является одним из крупнейших промышленных и научных центров Японии, взаимодействие с которым открывает широкие перспективы обоюдовыгодной реализации различных программ и проектов.
Дана высокая оценка партнерству в области образования и подготовки кадров, которому способствует деятельность открытого в 2010 году в Ташкенте представительства Университета Нагои.
На встрече обсуждены возможности налаживания тесных деловых связей в автомобилестроении, градостроительстве, текстильной промышленности, сферах высоких технологий и инноваций, туризма, в других направлениях.
Отмечено, что предстоящее подписание Соглашения о сотрудничестве между городами Ташкент и Нагоя, а также совместная реализация проекта по созданию Парка высоких технологий в столице Узбекистана, несомненно, послужат дальнейшему углублению долгосрочного и взаимовыгодного партнерства.
Выражена уверенность в том, что Нагоя станет мостом для сотрудничества между Узбекистаном и Японией.
Достигнута договоренность о разработке «дорожной карты» в целях продвижения реализации перспективных программ и проектов.