Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 ноябрь куни Сеул шаҳрида БМТнинг собиқ Бош котиби Пан Ги Мунни қабул қилди.
Самимий ва очиқ руҳда ўтган мулоқотда давлатимиз раҳбари Пан Ги Мун БМТга Бош котиблик даврида Ўзбекистон билан БМТ ҳамкорлигида самарали лойиҳалар амалга оширилганини ёдга олди.
Пан Ги Мун Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикасига давлат ташрифини юқори баҳолаб, бу икки мамлакат ўртасидаги азалий дўстлик ва ўзаро ишонч руҳидаги ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришда муҳим қадам бўлишини қайд этди.
Жорий йил 10 ноябрь куни Самарқандда ўтган «Марказий Осиё: ягона тарих ва умумий келажак, барқарор ривожланиш ва тараққиёт йўлидаги ҳамкорлик» мавзуидаги халқаро анжуманда кўтарилган масалалар долзарблиги, Ўзбекистоннинг ташаббуслари Марказий Осиёни барқарор, иқтисодий ривожланган ва юксак тараққий этган минтақага айлантиришда муҳим қадам бўлиши таъкидланди.
Пан Ги Мун Шавкат Мирзиёевга Ўзбекистон ва Жанубий Корея ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга қўшаётган ҳиссаси учун миннатдорлик изҳор қилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 ноября в Сеуле принял бывшего Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна.
На встрече, прошедшей в духе искреннего и открытого обмена мнениями, глава нашего государства вспомнил плодотворные совместные проекты между Узбекистаном и ООН, осуществленные в период деятельности Пан Ги Муна на посту Генерального секретаря ООН.
Пан Ги Мун высоко оценил государственный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Республику Корея и отметил, что это станет важным шагом на пути дальнейшего развития сотрудничества двух стран, основанного на традиционной дружбе и взаимном доверии.
Были отмечены актуальность вопросов, поднятых на состоявшейся 10 ноября текущего года международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания» в Самарканде, важное значение инициатив Узбекистана для превращения Центральной Азии в стабильный, экономически развитый и процветающий регион.
Пан Ги Мун выразил благодарность Шавкату Мирзиёеву за его вклад в укрепление узбекско-южнокорейских отношений.