Қорақалпоғистондаги ўзгаришлар одамлар қалбида ҳаётга, келажакка катта умид уйғотмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, йирик лойиҳалар ижроси билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 20 август куни Қорақалпоғистон Республикасига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Мўйноқ туманида Амударё дельтасида кичик сув ҳавзалари барпо этиш бўйича олиб борилаётган ишлар билан танишди. 2019-2022 йилларга мўлжалланган бу йўналишдаги лойиҳа сув ҳавзаларини самарали бошқариш орқали ҳудуд ижтимоий-иқтисодий ҳолатини яхшилашга қаратилган.
Президентимиз ҳудудда чорвачилик ва балиқчиликни ривожлантириш орқали иш ўринлари, аҳоли даромадини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Таъкидлаш жоизки, давлатимиз раҳбарининг Мўйноқни иқтисодий ривожлантириш, Орол фожиасидан азият чеккан ҳудуд аҳолиси ҳаётини яхшилаш бўйича илгари сурган ташаббуси доирасида кейинги йилларда бу ерда улкан ишлар бажарилди. Ўтган йил ноябрь ойидаги ташриф чоғида белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда ҳукуматнинг Мўйноқ туманини жадал комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастури қабул қилинди. Унда 2019-2021йилларда жами 1 триллион 485 миллиард сўмлик қурилиш-таъмирлаш ишларини амалга ошириш назарда тутилган.
Мазкур ҳужжат ижроси доирасида қисқа вақтда қатор объектлар фойдаланишга топширилди. Жумладан, туман марказида 800 ўринли амфитеатр, давлат хизматлари маркази, мусиқа ва санъат мактаби, спорт зали, ёпиқ бассейн қурилди, маданият маркази ва стадион, «Бозатау» овул фуқаролар йиғинидаги оилавий поликлиника реконструкция қилинди.
«Мўйноқ порлоқ текс» МЧЖ жорий йил июль ойида тикувчилик корхонаси ташкил этиб, 350 кишини иш билан таъминлади. Замонавий тикув машиналари ўрнатилган янги корхона йилига 1 миллион дона тайёр тикувчилик ва трикотаж маҳсулоти ишлаб чиқариш қувватига эга. Ҳозирги кунда чойшаб, кўрпа жилдлари ва махсус иш формалари тикилмоқда. Шу ерда савдо дўкони ташкил этилган. Янги қурилаётган уйлардан корхона ишчилари учун хонадонлар ажратилган.
Шавкат Мирзиёев мазкур корхона фаолияти билан танишди, ишчилар билан суҳбатлашди.
– Мўйноқда рўй бераётган ўзгаришлар, кўзларингиздаги ҳаётдан мамнунлик кишини қувонтиради. Бу узоқ-узоқ ҳудудларга бориб қилаётган ишларимиз натижасидир. Агар кимдир бизнинг ислоҳотларимизга шубҳа қиладиган бўлса, Мўйноққа келиб кўрсин, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга корхона фаолиятини кенгайтириш, маҳсулот турини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Бир пайтлар Мўйноқ балиқчилик саноати билан машҳур бўлган. Шавкат Мирзиёев ўтган йили бу ерга келиб, мавжуд сув ҳавзаларида балиқчиликни қайта тиклаш ва ривожлантириш, шу орқали аҳолини барқарор даромад билан таъминлаш бўйича тавсиялар берган эди.
«Мўйноқ аква саноат» корхонаси ана шу ташаббуснинг амалий натижасидир. Лойиҳа қиймати 20 миллиард сўм бўлган бу корхона келаси ой ишга туширилади ва йилига 4 минг тонна балиқни қайта ишлаш қувватига эга бўлади. 200 тонна дудланган балиқ, 780 тонна қийма, 400 тонна филе, 9 миллион дона консерва ишлаб чиқаради.
Бугунги кунда корхона биноси қурилиши якунланиб, технологик ускуналар ўрнатилмоқда.
Президентимиз «Мўйноқ аква саноат»нинг салоҳияти, бу ерда тайёрланадиган маҳсулот турлари ва уларни экспорт қилиш имкониятлари билан танишди. Балиқ консерваларини кўпайтириш ва савдосини кенгайтириш, иш ўринларини ошириш юзасидан зарур кўрсатмалар берди.
Шу ерда Қорақалпоғистонда балиқчиликни ривожлантириш, Орол денгизининг қуриган тубида яшил бутазорлар барпо этиш ва минтақада экологик ҳолатни яхшилаш борасидаги лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.
Балиқчилик – табиий сув ҳавзалари кўп бўлган Қорақалпоғистон Республикаси учун сердаромад тармоқ. Соҳани ривожлантириш мақсадида мавжуд ресурсларни инобатга олиб, қўшимча 17 лойиҳа ишлаб чиқилган. Унга кўра, балиқ етиштириш ҳажмини 15 минг тоннага, қайта ишлаш даражасини 36 фоизга етказиш режалаштирилган.
Орол денгизи қуришининг салбий оқибатларини камайтириш, минтақада экологик барқарорликни таъминлаш мақсадида улкан ишлар бажарилмоқда. Мутахассисларнинг таъкидлашича, 42 йил давомида ҳаммаси бўлиб 400 минг гектар майдонга саксовул экилган бўлса, 2018-2019йиллардаги қиш-баҳор мавсумида қарийб 500 минг гектарда муҳофаза ўрмонзорлари барпо этилган.
Тўпланган тажрибадан келиб чиқиб, яна икки йилда 700 минг гектар ерни яшил ҳудудга айлантириш мумкинлиги таъкидланди. Бунинг учун ўрмон хўжаликлари томонидан 2 минг тонна уруғ, жумладан, 1,5 минг тонна саксовул, 300 тонна қандим, 150 тонна қорабуроқ ва 50 тонна чўл озуқа ўсимликлари уруғини жамғариш, 100 миллион донадан ортиқ саксовул кўчати тайёрлаш, 100 километр масофада қумни зичлаш, шунингдек, чўлланишга қарши кураш бўйича хорижий давлатлар тажрибасини ўрганиш ва ҳамкорлик ўрнатиш режалаштирилмоқда. Бу тадбирлар натижасида яқин йилларда Оролбўйида экологик ҳолатни барқарорлаштириш, аҳолининг ижтимоий-иқтисодий аҳволини яхшилаш, бандликни ошириш, чорвачиликни ривожлантириш учун катта замин яратилади.
Туманда қамишдан қурилиш материаллари ва мебель ишлаб чиқаришга оид лойиҳа ҳақида маълумот берилди. “Muynak LDSP” корхонаси томонидан амалга оширилаётган ушбу лойиҳа йилига 50 минг куб метр қиринди плита, 12 минг куб метр ҳажмда мебель тайёрлаш ва 2,5 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш имконини беради.
Шавкат Мирзиёев Мўйноқ туманидаги Маданият марказида қорақалпоғистонлик фаоллар билан учрашди.
Давлатимиз раҳбари йиғилганларни яқинлашиб келаётган Мустақиллик байрами билан табриклаб, қорақалпоқ элига эзгу тилакларини изҳор қилди.
– Қорақалпоғистонда ҳамма соҳада ўзгариш бўлаяпти. Бунинг замирида шу заминда яшаётган буюк халқнинг меҳнати, интилишлари мужассам. Сизлар билан биргаликда катта ҳаракат бошладик. Ҳар бир ҳудуднинг дардини ўрганайлик, ҳар бир инсоннинг қалбига кириб борайлик, эртанги кунга ишончини мустаҳкамлайлик, деб чуқур ислоҳотларни амалга ошираяпмиз. Одамлар эртага эмас, олис келажакда эмас, бугун яхши яшаши керак, – деди Президент.
Шундай яхши ниятлар билан олиб борилаётган ишлар натижаси Мўйноқ туманидаги ўзгаришларда яққол намоён бўлаётгани таъкидланди. Ҳудуд қисқа вақтда улкан бунёдкорлик, қурилиш майдонига айланди, қиёфаси мутлақ ўзгарди. Бу маҳаллий аҳоли кўнглини тоғдай кўтарди. Одамлар машҳур қўшиққа ҳамоҳанг қилиб “Бир келиб кетинг, Мўйноғимизга” деб баралла гапирмоқда. Негаки, Оролбўйи аҳолиси турмушини яхшилаш ҳақидаги гап-сўзлар ўтган асрнинг 50-йилларидан буён айтиб келинаётган бўлса-да, бирор тайинли ишга қўл урилмаган эди. Кейинги икки йилда бажарилган ишлар туфайли эса бугун, таъбир жоиз бўлса, Мўйноқ билан қайтадан танишишга тўғри келмоқда.
Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан БМТ шафелигида Оролбўйи минтақаси учун кўп шериклик асосидаги Траст фонди тузилди. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Оролбўйи халқаро инновация маркази, Оролбўйида инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилди. Денгизнинг қуриган тубида муҳофаза ўрмонзорлари, Амударё дельтасида кичик сув ҳавзалари барпо этилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 28 февралдаги қарорига мувофиқ, Мўйноқ туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича қатор ишлар амалга оширилди.
Жорий йилнинг саккиз ойида 8 боғча, 7 мактаб, 4 спорт иншооти, 6 тиббиёт муассасаси ва 8 маданият объекти қурилди ва таъмирланди. Бундан ташқари, 20 та кўп қаватли уй-жой барпо этилмоқда. Буларнинг барчаси одамларда қабул қилинаётган қарорлар ҳаётий эканига ишонч, эртанги кунга умид уйғотмоқда.
Учрашувда Нукус шаҳри ва барча туманлардан келган вакиллар Мўйноқдаги ўзгаришларга ҳавас қилганини таъкидлаб, ўзлари яшайдиган жойлардаги камчиликлар, ечимини кутаётган муҳим масалаларни тилга олди. Уларни ҳал этиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
– Катта-катта иморатлар, замонавий техника билан мақтаниш керак эмас. Ақлли, билимли, фидойи фарзандларни тарбияласак, улар Ватанга садоқат билан хизмат қилса, энг катта бойлик, бахт мана шудир, – деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз Тебинбулоқ кони негизида кон-металлургия комплексини қуриш лойиҳаси билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 12 январдаги қарорида ушбу инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чоралари белгиланган.
Мажмуада йилига 900 минг тонна арматура, 225 минг тонна сим, 375 минг тонна уголок, швеллер, 22 минг тонна ванадий шлаги ва бошқа металл маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Маҳсулотларнинг 35 фоизини экспорт қилиш режалаштирилган. Коннинг захираси 1,1 миллиард тоннани ташкил этади. Лойиҳани тайёрлаш ва амалга оширишга Германиянинг “»DMT-Group Consulting» ва Австриянинг «Horst Wiesinger Consulting» корхоналари жалб этилган.
Мутахассисларнинг дастлабки ҳисоб-китобларига кўра, лойиҳа тўлиқ ишга тушганидан кейин йилига 33 миллион тонна руда қазиб олиниб, ундан 1,5 миллион тонна темир моддаси олиш кўзда тутилган.
Президентимизга мазкур лойиҳанинг аҳамияти ва истиқболи ҳақида батафсил маълумот берилди. Соҳа мутасаддилари ва хорижий мутахассисларнинг фикрича, мазкур лойиҳа ўзини тўлиқ оқлайди. Унинг амалга оширилиши мамлакат иқтисодиёти ривожида, жумладан, қора металл ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш кўламини оширишда муҳим аҳамият касб этади.
Шавкат Мирзиёев хорижий компаниялар мутахассислари билан суҳбатлашди. Мажмуа қурилишига илмий жиҳатдан пухта ёндашиш, металлдан маҳсулот ишлаб чиқариш соҳасида ўзига хос мактаб яратиш кераклигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини мукаммал ишлаб чиқиш, уни амалга оширишга ёшларни кўпроқ жалб этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Преобразования в Каракалпакстане вселяют в людей надежду и уверенность в завтрашнем дне
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом осуществляемой на местах созидательной работы, реализации крупных проектов и диалога с народом 20 августа прибыл в Республику Каракалпакстан.
Глава государства посетил Муйнакский район, где ознакомился с работой, проводимой по созданию малых водоемов в дельте реки Амударьи. Проект, рассчитанный на 2019-2022 годы, нацелен на улучшение социально-экономического состояния района через эффективное управление водными ресурсами.
Президент дал указания по созданию рабочих мест и увеличению доходов населения посредством развития животноводства и рыбоводства в районе.
Следует отметить, что в рамках инициативы, выдвинутой главой государства по экономическому развитию Муйнакского района, улучшению жизни жителей региона, пострадавшего от Аральского кризиса, за последние годы здесь проделана колоссальная работа. В соответствии с указаниями, данными в ходе поездки в Муйнакский район в ноябре прошлого года, была принята правительственная программа по ускоренному комплексному социально-экономическому развитию района. Ею предусмотрено выполнение строительно-ремонтных работ на сумму 1 триллион 485 миллиардов сумов в течение 2019-2021 годов.
В соответствии с данным документом за короткое время здесь был сдан в эксплуатацию ряд объектов. В частности, в райцентре построены амфитеатр на 800 мест и центр государственных услуг, школа музыки и искусства, спортзал, крытый бассейн, реконструированы центр культуры и стадион, семейная поликлиника в сходе граждан аула Бозатау.
В июле нынешнего года обществом с ограниченной ответственностью «Муйнок порлок текс» введено в строй швейное предприятие, на котором создано 350 рабочих мест. Предприятие, оснащенное современным оборудованием, способно производить в год 1 миллион единиц готовой швейно-трикотажной продукции. В настоящее время здесь шьют пододеяльники и простыни, специальную рабочую одежду. Здесь же функционирует фирменный магазин. Работникам предприятия выделено жилье в новых домах.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия, побеседовал с работниками.
Глава государства дал ответственным лицам указания по расширению деятельности предприятия и ассортимента продукции.
Одно время Муйнак славился своей рыбной промышленностью. В ходе прошлогодней поездки в район Президент Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по восстановлению и развитию рыбной отрасли на базе существующих водоемов и тем самым обеспечению населения стабильным источником дохода.
Результатом этой инициативы стала организация предприятия «Муйнок аква саноат», проектная стоимость которого составляет 20 миллиардов сумов. Оно будет введено в строй в сентябре нынешнего года. Здесь появится возможность перерабатывать 4 тысячи тонн рыбы в год, выпускать 200 тонн копченой рыбы, 780 тонн фарша, 400 тонн филе, 9 миллионов штук консервов.
В настоящее время завершено строительство здания предприятия, идет установка оборудования.
Президент ознакомился с потенциалом «Муйнок аква саноат», ассортиментом выпускаемой продукции и возможностями экспорта. Дал необходимые указания по увеличению видов и расширению торговли рыбными консервами, повышению количества рабочих мест.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию рыбоводства в Каракалпакстане, озеленению высохшего дна Арала, улучшению экологической ситуации в регионе.
Рыбоводство является прибыльной отраслью для Каракалпакстана, который богат природными водоемами. В целях развития отрасли с учетом имеющихся ресурсов разработано дополнительно 17 проектов, результатом реализации которых станет доведение заготовки рыбы до 15 тысяч тонн, уровня ее переработки – до 36 процентов.
В целях смягчения последствий Аральской катастрофы, обеспечения экологической стабильности в регионе осуществляется широкомасштабная работа. По мнению специалистов, если за предыдущие 42 года здесь были созданы саксаульные насаждения площадью 400 тысяч гектаров, то в зимне-весенний период 2018-2019 годов защитными лесонасаждениями покрыто почти 500 тысяч гектаров.
Отмечалось, что исходя из накопленного опыта в ближайшие два года зеленым покровом можно будет охватить еще 700 тысяч гектаров. Для этого лесными хозяйствами планируются накопление 2 тысяч тонн семян, в том числе 1,5 тысячи тонн семян саксаула, 300 тонн семян кандыма, 150 тонн карабурака и 50 тонн степных кормовых культур, заготовка 100 миллионов штук саженцев саксаула, трамбовка песка на участке протяженностью 100 километров, а также изучение опыта зарубежных стран по борьбе с засухой и налаживание сотрудничества в этом направлении. В результате этих мер в ближайшие годы в Приаралье будет заложен прочный фундамент для стабилизации экологической ситуации, улучшения социально-экономического положения, повышения занятости населения, развития животноводства.
Дана информация о проекте по производству стройматериалов и мебели из камыша. Данный проект, реализуемый предприятием “Muynak LDSP”, позволит наладить изготовление 50 тысяч кубометров древесностружечных плит, 12 тысяч кубометров мебели в год и экспорт продукции на 2,5 миллиона долларов.
– Преобразования в Каракалпакстане наблюдаются практически во всех сферах. В их основе лежат самоотверженный труд и устремления проживающего на этой благодатной земле каракалпакского народа. Мы с вами начали большое дело. Осуществляем глубинные реформы, цель которых – узнать заботы каждого региона, найти путь к сердцу каждого человека, укрепить веру в завтрашний день. Люди должны жить хорошо не завтра, не в далеком будущем, а уже сегодня, — подчеркнул Президент.
Отмечалось, что результаты этой работы отчетливо видны и в Муйнакском районе. За короткое время регион превратился в огромную строительную и созидательную площадку, в корне преобразился его облик. Это воодушевляет местных жителей, придает им чувство гордости и восхищения. Разговоры об улучшении жизни населения Приаралья ведутся вот уже более полувека. Но реальные действия во благо региона начались в последние два года. Сегодня Муйнакский район изменился до неузнаваемости.
По инициативе Шавката Мирзиёева создан Многопартнерский трастовый фонд для региона Приаралья под эгидой ООН. Организованы Международный инновационный центр Приаралья при Президенте Республики Узбекистан и Фонд поддержки инноваций в Приаралье. На высохшем дне Арала высаживаются защитные насаждения, создаются малые водоемы в дельте Амударьи.
За последние восемь месяцев построены и отремонтированы 8 детских садов, 7 школ, 4 спортивных сооружения, 6 медицинских учреждений и 8 объектов культуры. Строятся 20 многоэтажных домов. Все это вселяет в людей надежду и уверенность в завтрашнем дне.
В ходе искреннего диалога представители города Нукуса и всех районов Каракалпакстана выразили удовлетворение изменениями в Муйнаке и высказались о проблемах и требующих внимания вопросах своей местности. Ответственным лицам даны поручения по устранению этих недостатков.
— Не надо хвалиться гигантскими сооружениями, современной техникой. Суметь воспитать образованных, самоотверженных детей, которые будут преданно служить Родине, — в этом наше самое большое богатство и счастье, — отметил глава государства.
Президент ознакомился с проектом строительства горно-металлургического комплекса на базе месторождения Тебинбулак.
В постановлении главы государства от 12 января 2018 года предусмотрены меры по реализации данного инвестиционного проекта.
В комплексе будет производиться 900 тысяч тонн арматуры, 225 тысяч тонн проволоки, 375 тысяч тонн уголков, швеллера, 22 тысячи тонн ванадиевого шлака и другой продукции в год. Планируется экспорт 35 процентов всей продукции. Сырьевой резерв месторождения оценивается в 1,1 миллиарда тонн. К подготовке и реализации проекта привлечены компании «DMT-Group Consulting» (Германия) и «Horst Wiesinger Consulting» (Австрия).
По предварительным расчетам, здесь планируется добывать 33 миллиона тонн руды в год и получать из нее 1,5 миллиона тонн железа.
Президенту предоставлена подробная информация о сути и перспективах данного проекта. По мнению отечественных и зарубежных специалистов, данный проект полностью оправдает себя. Его реализация имеет важное значение в развитии экономики страны, в том числе наращивании объемов производства и переработки черного металла.
Президент побеседовал со специалистами этих компаний, отметил необходимость применения передовых достижений науки при строительстве комплекса, создания научной и практической школы в сфере производства товаров из железа.
Глава государства дал указания по разработке глубоко продуманного технико-экономического обоснования проекта, привлечению преимущественно молодежи к его осуществлению.