Ўзбекистон Президенти Қозоғистон Парламенти Мажлиси Раисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 июнь куни Қозоғистон Республикаси Парламенти Мажлиси Раиси Нурлан Нигматулин бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонларни самимий қутлар экан, Қозоғистон Парламенти делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи қардош мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари тобора мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беришини алоҳида таъкидлади.
Ўз навбатида, Қозоғистон Парламенти Мажлиси Раиси самимий қабул учун Президентимизга чуқур миннатдорлик билдириб, Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти – Элбоши Нурсултон Назарбоев ва Президенти Қосим-Жомарт Тоқаевнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда томонлар Қозоғистон Президенти Қосим-Жомарт Тоқаевнинг жорий йил апрель ойида амалга оширган Ўзбекистонга илк давлат ташрифи якунлари кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш, уни амалий мазмун билан бойитиш борасида ўзаро интилиш қатъий эканини яна бир бор тасдиқлаганини таъкидладилар.
Икки томонлама савдо ҳажми ортиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. 2018 йилда товар айирбошлаш 50 фоиз ўсиб, 3 миллиард доллардан ошди. Яқин йилларда бу кўрсаткични камида 5 миллиард долларга етказиш вазифаси турибди.
Мамлакатларимиз етакчи компания ва корхоналари иштирокида кооперация асосида истиқболли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Транспорт соҳасида янги автобус ва темир йўл йўналишлари очилди, шаҳарлар ўртасидаги авиақатновлар кўпайтирилди, юк ташиш ҳажми ортмоқда.
Ҳудудлараро алоқалар тобора мустаҳкамланмоқда, маданий-гуманитар алмашинув кенгаймоқда. Ўтган йили Қозоғистонда Ўзбекистон йили муваффақиятли ўтказилди, жорий йилда эса мамлакатимизда тадбирларга бой дастур асосида Қозоғистон йили ўтмоқда.
Учрашувда Ўзбекистон – Қозоғистон парламентлараро ҳамкорлигини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Мамлакатларимиз парламентлари қўмиталари даражасида фаол алоқаларни йўлга қўйиш, эришилган келишувларни ўз вақтида амалга ошириш ва янги шериклик лойиҳаларини илгари суриш мақсадида парламентлараро дўстлик гуруҳлари имкониятларидан янада самарали фойдаланиш лозимлиги қайд этилди.
Нурлан Нигматулин Қозоғистон олий қонун чиқарувчи органи парламентлараро муносабатларни янада мустаҳкамлашда, шунингдек, қардош халқларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган ташаббусларни рўёбга чиқаришда ҳар томонлама кўмаклашишга тайёр эканини таъкидлади.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари Қозоғистон Республикаси сиёсий ҳаётидаги энг муҳим тадбир – жорий йил 9 июнь куни бўлиб ўтадиган Президент сайлови муваффақиятли ўтишини тилади.

Встречи делегации парламента Казахстана
Делегация Республики Казахстан во главе с Председателем Мажилиса Парламента этой страны Нурланом Нигматулиным пребывает в нашей стране с визитом.
В его рамках 7 июня члены делегации встретились с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нигматиллой Йулдошевым.
В ходе диалога обсуждалось нынешнее состояние межпарламентских связей Узбекистана и Казахстана. Состоялся обмен мнениями по вопросам развития сотрудничества в области законотворчества.
— Сотрудничество между нашими странами в различных направлениях развивается на основе отношений дружбы, согласия и братства, — говорит Н.Йулдошев. — Соглашения, достигнутые по итогам диалога и встреч глав двух государств на высшем уровне, способствуют обогащению практическим содержанием взаимовыгодного партнерства в различных направлениях. Сегодняшняя встреча имеет важное значение в дальнейшем развитии межпарламентского сотрудничества.
В минувшем году был подписан меморандум о сотрудничестве между Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Мажилисом Парламента Республики Казахстан. Этот документ предоставил возможность для расширения масштабов межпарламентских связей.
— В рамках визита мы посетили также Самаркандскую область — исторический облик этой благодатной земли, где прошлое сливается с настоящим, произвел на нас глубокое впечатление, — говорит Н.Нигматулин. — Мы готовы изучить опыт парламента Узбекистана, разработавшего законодательные основы столь важной и почетной задачи, как сохранение богатого наследия и передача его будущим поколениям.
На встрече Н.Нигматулин пригласил представителей парламента Узбекистана принять участие в международном форуме спикеров парламентов Евразийских стран, который пройдет в сентябре текущего года в Нур-Султане.
В завершение диалога стороны пришли к соглашению об утверждении практических мер по разработке новых форм сотрудничества, развитию межпарламентских связей на новом уровне.
Председатель Мажилиса Парламента Республики Казахстан посетил площадь Мустакиллик и возложил цветы к монументу Независимости и гуманизма, являющемуся символом свободы, светлого будущего и благородных устремлений.
На встрече, состоявшейся в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, обсуждены вопросы наполнения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном новым содержанием, осуществления на регулярной основе обмена опытом в области законотворчества. Более того, рассмотрены вопросы дальнейшего развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между нашими странами, укрепления правовых основ расширения связей в транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Президент Шавкат Мирзиёев в осуществлении внешней политики приоритетное внимание уделяет прежде всего дальнейшему улучшению связей с ближайшими соседями — странами Центральной Азии. Ярким тому подтверждением служит тот факт, что один из первых зарубежных визитов главы нашего государства был именно в Казахстан. Благодаря активизации в последние годы связей с этим государством в ключевых отраслях экономики объем взаимной торговли в минувшем году вырос на 50 процентов и превысил 3 миллиарда долларов.
На встрече председатель Мажилиса Парламента Республики Казахстан высказал свое мнение по вопросам последовательного продолжения конструктивного и практического диалога, дальнейшего расширения и укрепления межпарламентского сотрудничества, являющегося важным фактором развития двусторонних связей.
Отмечалось, что продолжение диалога в данном направлении является взаимовыгодным для обоих государств.