Президент Оҳангарон шаҳридаги «Қалдирғоч» давлат мактабгача таълим муассасасида бўлди
Мактабгача таълим тизимини юксалтириш, болаларни мактабга сифатли тайёрлаш доимий эътиборда. Шавкат Мирзиёев ҳудудларга ташрифи давомида бундай муассасаларда бўлиб, муаммоларни ўз вақтида ҳал этиш юзасидан тегишли топшириқлар бериб келади.
Оҳангарон шаҳридаги Нўғойқўрғон маҳалласида жойлашган «Қалдирғоч» давлат мактабгача таълим муассасаси 160 ўринга мўлжалланган. Боғча биноси яқинда фойдаланишга топширилган, замонавий жиҳозланган. Бунёдкорлик ишларига 4 миллиард сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилган.
Муассасада 4 та асосий ва 3 та қисқа муддатли гуруҳлар фаолият кўрсатади. Замонавий ёзги айвонча, чўмилиш ҳавзаси, футбол майдончаси, ички спорт ва мусиқа заллари мавжуд. Бу ерда 32 нафар педагог ва тарбиячи болаларга ғамхўрлик кўрсатиб келмоқда.
Президентга боғчада ташкил этилган гуруҳлар фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Мактабгача таълимга эътиборни янада кучайтиришимиз керак. Болалар айни боғча ёшида билимни тез ва осон ўзлаштиради, бир умрга эслаб қолади. Халқимизда бўладиган бола бошидан деган нақлда чуқур маъно мужассам. Шунинг учун ушбу тизим ривожи билан боғлиқ масалалар доим эътиборимизда бўлиши зарур, деди Шавкат Мирзиёев.

Новый детский сад поможет предоставить современное воспитание более 160 детям махалли
Президент Шавкат Мирзиёев посетил государственное дошкольное образовательное учреждение «Калдиргоч» в городе Ахангаране.
Детский сад в махалле «Нугойкургон», сданный в эксплуатацию в преддверии 1 июня — Международного дня защиты детей, облегчил заботы местных жителей. Ведь в 4 основных и 3 краткосрочных группах появилась возможность воспитывать 160 детей в современных условиях. Здесь организованы летняя игровая площадка, бассейн, футбольное поле, спортивный и музыкальный залы, комнаты оснащены развивающими играми и наглядными средствами. Словом, есть все возможности для выявления и реализации таланта детей. В детском саду трудоустроены 32 специалиста.
Глава государства ознакомился с условиями в детском саду, побеседовал с ответственными лицами сферы и воспитателями. Отметил, что подготовка кадров, обеспечивающих будущее страны, начинается именно с дошкольного образования, сейчас для этого закладывается необходимая основа путем строительства новых и расширения охвата существующих детсадов.