Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ЭКСПО-2017 халқаро кўргазмаси очилиш маросимида иштирок этди
Кўргазмада Ўзбекистон, Россия, АҚШ, Хитой, Германия, Буюк Британия, Франция, Япония, Жанубий Корея, Туркия, Ҳиндистон, Вьетнам, Арманистон, Покистон, Озарбайжон, Беларусь, Куба, Туркманистон, Руминия, Бразилия сингари 120 дан зиёд давлат ўзининг технологик, илмий, маданий ютуқларини намойиш этмоқда.
9 июнь куни ЭКСПО-2017 халқаро кўргазмасининг тантанали очилиш маросими бўлди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Кўргазманинг асосий мавзуси “Келажак энергияси” деб номланган. Энергия истеъмоли муаммоси жаҳон ҳамжамиятини ташвишга солаётгани энг долзарб масалалардан биридир. Бу борада дунё ҳамжамияти томонидан самарали фаолият олиб борилмоқда.
Кўргазмада Ўзбекистон фаол иштирок этаётгангани экспертлар томонидан эътироф этилмоқда. Мамлакатимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг намойиши учун икки қаватли бино ажратилган.
Ўзбекистон павильонининг биринчи қавати 630 квадрат метр майдонни эгаллаган. Бу ерда қуёш, шамол ва сув, яъни келажак энергияси маҳсулотлари намойиш этилмоқда.
Мамлакатимиз павильонидан ўрин олган қуёш энергияси стенди 2030 йилда автомабилларни қуёш нури ёрдамида қандай қувватлантириш мумкин экани амалда намойиш этилмоқда ва бу кўргазма иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотаётир.
Умумий майдони 550 квадрат метрни ташкил этган иккинчи қаватда мамлакатимизнинг транспорт ва логистика, туризм соҳалари ҳамда озиқ-овқат, вино ва шарбат тайёрлаш саноатида эришилган ютуқлар, миллий таомларимиз намойиш этилмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии открытия международной выставки ЭКСПО-2017
На выставке более 120 государств мира, таких как Узбекистан, Россия, США, Китай, Германия, Великобритания, Франция, Япония, Южная Корея, Турция, Индия, Вьетнам, Армения, Пакистан, Азербайджан, Беларусь, Куба, Туркменистан, Румыния, Бразилия, демонстрируют свои технологические, научные, культурные достижения.
9 июня состоялась официальная церемония открытия Международной выставки ЭКСПО-2017.
Основная тема выставки называется “Энергия будущего”. Проблема энергопотребления является одним из самых актуальных вопросов, волнующих мировое сообщество. В этом направлении мировым сообществом осуществляется эффективная деятельность.
Экспертами констатируется, что Узбекистан принимает активное участие в работе данной выставки. Для демонстрации произведенной в нашей стране продукции отведено двухэтажное здание.
Первый этаж павильона Узбекистана занимает площадь в 630 квадратных метров. Здесь экспонируются оборудование и техника с использованием солнечной, ветряной и водяной энергии, то есть энергии будущего.
Стенд солнечной энергии, которому отведено место на павильоне нашей страны, на практике демонстрирует возможность к 2030 году зарядки автомобилей с помощью солнечной энергии, что вызывает большой интерес у участников выставки.
На втором этаже, общая площадь которого составляет 550 квадратных метров, демонстрируются успехи нашей страны, достигнутые в сферах транспорта и логистики, туризма, пищевой промышленности, виноделии и производстве соков, национальные блюда.