Ўзбекистон Республикаси Президенти Европа кенгаши Президентини қабул қилди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Европа кенгаши Президенти Дональд Тускни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари юқори мартабали меҳмонни самимий қутлар экан, Европа иттифоқи билан конструктив сиёсий мулоқот ҳамда савдо-иқтисодий, инновацион, илмий-техник ва маданий-гуманитар соҳаларда самарали амалий ҳамкорлик ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
b05e1c67-bd22-cdb1-32d3-9861052498b5.jpg
Ўзбекистон Республикаси ва Европа иттифоқи ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 25 йил тўладиган жорий йилда Европа Кенгаши Президентининг мамлакатимизга илк ташрифи кўп қиррали шерикликни кенгайтириш ва мустаҳкамлашдан икки томон ҳам манфаатдор экани ва бунга интилаётганидан далолат беради.
“Ўзбекистон – ЕИ” ҳамкорлик кенгаши ва қўмитасининг мунтазам мажлислари, парламентлараро алмашинувларнинг ривожланаётгани, Европа иттифоқининг Ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича Олий вакили Федерика Могерини ва бошқа олий мартабали вакилларнинг мамлакатимизга ташрифлари кейинги йилларда ўзаро алоқалар фаоллашганини кўрсатмоқда.
Мамлакатимиз ва ЕИ ўртасида кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисида янги битим лойиҳаси юзасидан музокаралар бошланган.
Европа иттифоқи мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми ва инвестиция лойиҳалари сони ортмоқда. Ўзаро савдо ва ивестицияларни янада кўпайтириш учун қулай шароитлар яратиш бўйича маслаҳаталашувлар олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, европалик ҳамкорлар Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиши масаласида кўмаклашмоқда.
Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан шериклик қайта йўлга қўйилди ва кенгаймоқда, мамлакатимиз иқтисодиётининг устувор тармоқларида Европа инвестиция банки иштирокида илк қўшма лойиҳалар амалга оширила бошланди.
“Горизонт-2020” ва “Эразмус плюс” дастурлари доирасида фаол илмий ва ўқув алмашинувлари амалга оширилмоқда.
Учрашувда асосий эътибор иқтисодиёт, савдо, инновация ва инвестициялар, транспорт, фан, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларига қаратилди.
Мамлакатимизда иқтисодиётни либераллаштириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар Европа бизнесининг етакчи вакиллари юртимизда янада кенг фаолият юритишлари, мамлакатимизга энг янги технологиялар, илғор тажриба ва юксак стандартларни фаол жалб қилиш учун имкониятлар очаётгани алоҳида таъкидланди.
Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича янги стратегиясига мувофиқ минтақада ўзаро ҳамкорликни кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Европа кенгаши Президенти Ўзбекистоннинг Орол денгизи ҳавзасидаги экологик ҳалокатнинг салбий оқибатларини бартараф этиш борасидаги амалий саъй-ҳаракатларига юксак баҳо берди, Оролбўйи минтақаси учун кўп шериклик асосидаги траст фонди доирасида фаол ҳамкорлик қилишга тайёр эканини билдирди.
Шунингдек, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик бошқа долзарб масалалар, жумладан, Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш юзасидан фикр алмашилди.
Учрашув якунида бутун минтақа барқарорлиги ва изчил тараққиётини таъминлаш йўлида кенг кўламли шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш борасида томонларнинг интилиши қатъий экани таъкидланди.

Президент Узбекистана принял президента европейского совета
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 мая принял Президента Европейского совета Дональда Туска, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
Глава нашего государства, тепло приветствуя высокого гостя, с глубоким удовлетворением отметил развитие конструктивного политического диалога и продуктивного практического сотрудничества с Евросоюзом в торгово-экономической, инновационной, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнуто, что первый визит Президента Европейского совета в нашу страну, проходящий в год 25-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Евросоюзом, свидетельствует об усиливающемся взаимном стремлении расширять и укреплять многоплановое партнерство.
Об активизации контактов в последние годы говорят регулярно проводимые заседания Совета и Комитета сотрудничества «Узбекистан-Евросоюз», развитие межпарламентских обменов, неоднократные визиты в нашу страну Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини и других высоких представителей Евросоюза.
Начаты переговоры по проекту нового Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между нашей страной и ЕС.
Растут объемы товарооборота и портфель инвестиционных проектов со странами Евросоюза. Ведутся консультации по формированию благоприятных условий для дальнейшего увеличения взаимных торговых операций и инвестиций.
Кроме того, европейские партнеры оказывают содействие в вопросах вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Возобновлено и расширяется партнерство с Европейским банком реконструкции и развития, начата реализация первых совместных проектов с участием Европейского инвестиционного банка в приоритетных отраслях экономики нашей страны.
Осуществляются активные научные и образовательные обмены в рамках программ «Горизонт-2020» и «Эразмус плюс».
В ходе встречи основное внимание уделено вопросам дальнейшего расширения практического сотрудничества в сферах экономики, торговли, инноваций и инвестиций, транспорта, науки, образования и здравоохранения.
Особо подчеркивалось, что проводимые в нашей стране реформы по либерализации экономики открывают возможности для более широкого присутствия ведущего европейского бизнеса, активного привлечения в Узбекистан новейших технологий, внедрения передового опыта и высоких стандартов.
Отмечена важность усиления взаимодействия в регионе в соответствии с положениями новой Стратегии Евросоюза по Центральной Азии.
Президент Евросовета высоко оценил практические усилия Узбекистана по преодолению негативных последствий экологической катастрофы в бассейне Аральского моря. Он подтвердил готовность к активному взаимодействию в рамках Многопартнерского трастового фонда для региона Приаралья.
В ходе беседы состоялся также обмен мнениями по другим актуальным вопросам международной и региональной повестки, включая мирное урегулирование ситуации в Афганистане.
В заключение встречи подчеркнута обоюдная приверженность дальнейшему укреплению полномасштабного партнерства и расширению многопланового сотрудничества в интересах обеспечения стабильности и устойчивого развития всего региона.