Ҳамкорлик алоқалари янада мустаҳкамланади
Россия Федерациясининг Санкт-Петербург шаҳри губернатори Георгий Полтавченко бошчилигидаги делегация Андижон шаҳрида бўлди.
Дастлаб меҳмонлар Президентимиз ташаббуси билан янгидан барпо этилган Андижон шаҳрининг “Эски шаҳар деҳқон бозори”да бўлиб, бу ерда савдо ва хизмат кўрсатиш соҳасини юксалтириш борасида олиб борилаётган ишлар билан танишди, сархил мева-сабзавотлар ўрин олган бозор павильонларини кўрди.
Андижон вилояти ҳокими Ш.Абдураҳмонов билан учрашувда Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги ҳамкорлик изчил ривожланиб бораётгани, бунда икки давлат раҳбарларининг учрашувларида эришилган келишувлар муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 4-5 апрель кунлари Россия Федерациясига давлат ташрифи чоғида икки мамлакат ўртасида савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар, туризм ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш борасида муҳим келишувларга эришилди.
Пойтахтимизда 2 ноябрь куни Ўзбекистон ва Россия Федерацияси Ҳукумати раҳбарлари иштирокида ўтган учрашув доирасида икки мамлакат ҳукуматлари, вазирлик ва компаниялари ўртасида ўндан зиёд ҳужжат имзоланди.
Икки давлат ўртасида йўлга қўйилган изчил алоқалар самарасида айни пайтда Андижон вилоятида Ўзбекистон ва Россия ҳамкорлигида 34 корхона фаолият кўрсатмоқда. Айниқса, Хонобод шаҳридаги “Андижонкабель”, Жалақудуқ туманидаги “Алёртекс”, Улуғнор тумандаги “Улуғноринвесттекс” корхоналари фаолияти юқори самаралар бермоқда.
Вилоят рус миллий маданий маркази, рус православ ва христиан черковлари ишлаб турибди. Вилоятда дарс тўла рус тилида олиб бориладиган иккита, аралаш ўқитиладиган олтмиш саккизта мактаб мавжуд, шунингдек, Андижон давлат университети филология факультетининг рус тили ва адабиёти бўлимида 600 га яқин талаба таҳсил олаётир.
Меҳмонлар Андижон шаҳридаги “Lemon international” хорижий корхонасида ташкил этилган кўргазма билан танишди. Кўргазмада вилоятдаги саноат корхоналарида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар намойиш этилди. Меҳмонларга вилоятнинг иқтисодий салоҳияти, амалга оширилаётган янги лойиҳалар, хорижий инвесторларга яратилган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
– Енгил саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалик маҳсулотлари, мева-сабзавот етиштириш ва экспорт қилиш бўйича Андижон вилояти катта имкониятларга эга эканини яхши биламиз, – дейди Санкт-Петербург ташқи алоқалар қўмитаси раиси Евгений Григорьев. – Ишонаманки, ушбу соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш ҳар икки томон учун ҳам фойдадан холи бўлмайди.
Ташриф давомида россиялик меҳмонлар вилоят марказидаги “Садовое” қабристонида бўлиб, Андижонда яшаб ўтган миллатдошлари қабрини зиёрат қилди, шаҳарнинг диққатга сазовор жойларида бўлди.

Сотрудничество будет укрепляться
Делегация во главе с губернатором Санкт-Петербурга Российской Федерации Георгием Полтавченко посетила город Андижан.
Сначала гости посетили реконструированный по инициативе Президента нашей страны дехканский рынок старого города, ознакомились с проводимой здесь работой по повышению культуры торговли и обслуживания, прошлись по павильонам с разнообразными фруктами и овощами.
На встрече с хокимом Андижанской области Ш. Абдурахмоновым отмечалось, что сотрудничество между Узбекистаном и Россией последовательно развивается во всех сферах и что важной правовой основой в этом служат договоренности, достигнутые на встречах глав двух государств.
В ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан в Российскую Федерацию 4-5 апреля 2017 года были достигнуты важные договоренности по дальнейшему развитию сотрудничества двух стран в торгово-экономической, культурно-гуманитарной, туристической и других сферах.
В ходе прошедшей в Ташкенте 2 ноября встрече с участием глав правительств Узбекистана и Российской Федерации между правительством, министерствами и компаниями двух стран было подписано более десяти документов.
В результате налаженных между двумя государствами связей в Андижанской области в настоящее время действуют 34 узбекско-российских совместных предприятия. Особенно высоких показателей добиваются предприятия “Андижонкабель” в городе Ханабаде, “Алёртекс” в Джалакудукском и “Улугноринвесттекс” в Улугнорском районах.
В области действует русский национальный культурный центр, русская православная церковь. Функционируют две школы, в которых занятия полностью ведутся на русском языке, а также 68 школ с обучением на русском и узбекском языках. На отделении русского языка и литературы филологического факультета Андижанского государственного университета обучается около 600 студентов.
Гости также осмотрели выставку, организованную на зарубежном предприятии “Lemon international” Андижана. На выставке была представлена продукция, производимая промышленными предприятиями области. Гостям представили информацию об экономическом потенциале области, реализуемых новых проектах, условиях, созданных для иностранных инвесторов.
– Нам хорошо известно, что Андижанская область располагает большими возможностями в производстве товаров легкой промышленности, а также в выращивании и экспорте сельскохозяйственной и плодоовощной продукции, – сказал председатель Комитета по внешним связям Санкт-Петербурга Евгений Григорьев. – Я убежден, что расширение сотрудничества в данных сферах будет полезным для обеих сторон.
В ходе визита российские гости посетили кладбище «Садовое» в областном центре, могилы соотечественников, живших в Андижане, осмотрели достопримечательности города.