Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев “Masdar City” технопаркига ташриф буюрди.
“Masdar City” замонавий технологиялар ва муҳандислик ютуқлари асосида бунёд этилган инновацион шаҳарчадир. 600 гектарни эгаллаган технопарк экологик тоза ҳудуд ҳисобланиб, бу ерда фақатгина муқобил энергия – қуёш батареялари ва фотоэлектр қурилмаларидан фойдаланилади. Ҳудудга автомобиллар кириши тақиқланган. Манзилларга ҳайдовчисиз бошқариладиган электр транспортларида борилади.
Ташриф чоғида технопаркнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида сўзлаб берилди. Айтиб ўтилганидек, бу ерда инновацион ишланмалар яратиш, улардан турли соҳаларда фойдаланиш учун зарур илмий-ижодий муҳит яратилган. Кўчаларда мўътадил иқлимни таъминлаб турадиган вентиляторлар, фаввора ва ҳавзалар барпо қилинган.
Шавкат Мирзиёев қуёш панеллари ишлаб чиқариш бўйича илмий изланишлар олиб бориладиган лаборатория фаолияти билан танишди. Бундай масканлар фан-техника ютуқларидан унумли фойдаланган ҳолда инсониятнинг атроф-муҳитга таъсирини камайтириш, мамлакатлар ўртасида илмий ҳамкорликни мустаҳкамлашда муҳим ўрин тутиши қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари Халифа университетида мазкур соҳада илмий изланиш олиб бораётган ўзбекистонлик талаба қиз билан суҳбатлашди. Бу ерда олган билим ва тажрибаларини мамлакатимизда татбиқ этиб, юртимизда муқобил энергетикани ривожлантиришга ҳисса қўшиш муҳимлигини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с технопарком “Masdar City”
Этот проект, занимающий 600 гектаров, представляет собой инновационный экогород, возводимый с использованием современных технологий и инженерных решений. Здесь используются только экологически чистые источники энергии, в частности солнечные батареи и фотоэлектрические устройства. Въезд автомобилей в технопарк запрещен, вместо них налажено движение беспилотного электрического транспорта.
Делегации нашей страны представлена информация об особенностях технопарка. Отмечалось, что в городе создана благоприятная научно-творческая среда для создания инновационных разработок и внедрения их в различные сферы жизни. Улицы экогорода оснащены средствами поддержания оптимальной температуры, фонтанами и водоемами, которые способствуют обеспечению комфортного микроклимата.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью действующей здесь лаборатории, занимающейся исследованиями в области производства солнечных панелей. Отмечалось, что подобные инновационные центры имеют важное значение для минимизации воздействия человека на окружающую среду и укрепления международного научного сотрудничества.
Глава нашего государства побеседовал со студенткой Университета Халифы из Узбекистана, проводящей здесь научные исследования. Президент отметил важность внедрения полученных здесь знаний и опыта на Родине, внесение практического вклада в развитие альтернативной энергетики нашей страны.